Wybieranie odpowiedniego mieszkania jest trudne, ale może być bardzo przyjemne. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkania. W poniższym artykule przybliżamy temat dotyczący kupna mieszkania na rynku wtórnym, tego, jak przygotować się do kupna nieruchomości i o co powinniśmy zapytać właściciela.
Zanim ktoś zdecyduje się na kupno mieszkania, powinien dobrze sprawdzić sprzedawcę. Niestety nie brakuje nieuczciwych osób, które są nastawione wyłącznie na własny zysk. Stosują nieuczciwe sztuczki, zatajają prawdę. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera jest wiele możliwości zweryfikowania jego wiarygodności. Można zacząć od przejrzenia strony internetowej sprzedawcy. Na jego korzyść działają częste aktualizacje, zamieszczanie zdjęć zrealizowanych inwestycji, zdawanie relacji z budowy. Pomocne będą również opinie na temat dewelopera. Można ich szukać na forach mieszkańców osiedli, które zostały przez niego wybudowane. Znaczenie ma także, czy deweloper należy do związku firm deweloperskich i ma certyfikat dewelopera. Wszystko to potwierdza jego renomę, rzetelność i wiarygodność.
Sprawdzić powinno się krajowy rejestr sądowy, aby uchronić się przed podpisaniem umowy z dłużnikiem. Bardzo ważna jest także księga wieczysta, w której znajdują się cenne informacje o deweloperze. Wiarygodny sprzedawca nie będzie miał problemu z przedstawieniem aktualnego sprawozdania finansowego. Sprzedający jest także zobowiązany do udostępnienia kupującemu prospektu informacyjnego, czyli dokumentu zawierającego niezbędne dane o inwestycji. Obowiązek ten narzuca na niego ustawa deweloperska. Przydatne będzie również przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu realizowanej inwestycji. Można również skontaktować się z klientami dewelopera.
W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Należy określić swoje rzeczywiste potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Na ich podstawie można przystąpić do szukania ofert nieruchomości, które najlepiej spełniają ustalone wcześniej kryteria. Bardzo ważne jest oczywiście pierwsze wrażenie podczas oceniania wyglądu budynku. Nie można bazować wyłącznie na zdjęciach przedstawionych przez dewelopera. Zdarza się, że stan budynku i okolica odbiegają w mniejszym lub większym stopniu od tego, co wyświetla się na ekranie komputera.
Wizualna atrakcyjność nieruchomości ma znaczenie, ale niezwykle ważne będzie także sprawdzenie ogrzewania. W okresie grzewczym pochłania ono sporo pieniędzy. Należy wobec tego zweryfikować koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Sąsiedztwo także jest istotne, szczególnie pod kątem hałasów i bezpieczeństwa. Trzeba sprawdzić, czy w okolicy znajdują się punkty usługowe typu sklepy, apteki, poczta itd. Zbadać należy również swoją zdolność kredytową, jeśli zakup mieszkania ma być finansowany przy pomocy kredytu. Należy złożyć stosowny wniosek o jego przyznanie wraz z wymaganymi załącznikami. Po sprawdzenie mieszkania podpisuje się umowę przedwstępną ze sprzedającym. Umowa kupna-sprzedaży zawsze powinna mieć formę aktu notarialnego.
Kupno mieszkania to decyzja wpływająca znacząco na nasze życie, ale również na stan naszego konta. Mieszkanie kupujemy po to, aby: w nim mieszkać, dla kogoś, pod wynajem, aby je wyremontować i sprzedać — istnieje wiele opcji, ale wszystkie łączy to, że mieszkanie musi być bezpieczne, bez wad i usterek. Decydując się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, musimy być świadomi, że najczęściej będą to mieszkania znajdujące się w budynku, który powstał przed wieloma laty. Kiedyś wykorzystywano inne materiały do budowy niż obecnie, stosowano inne techniki budowy, montowania instalacji itd. Wszystkie te elementy wpływają na stan techniczny mieszkania oraz jego cenę.
Kupując nieruchomość na rynku wtórnym czy pierwotnym, nie zawsze trafimy na sprzedawców, którym będziemy mogli zaufać - takich, którzy nie będą próbowali nas oszukać, aby uzyskać jak najwięcej pieniędzy ze sprzedaży. Zawsze musimy dokładnie sprawdzać mieszkanie na każdym polu — od weryfikacji jego stanu technicznego po stan prawny. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik przedstawiający, na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Metraż mieszkania wpisany w ogłoszeniu zwykle jest prawdziwy, czasami jednak zdarza się, że mimo dużej powierzchni mieszkanie wydaje się ciasne. Dlaczego? Wszystko zależy od rozłożenia konkretnych pomieszczeń, a także od umiejscowienia drzwi, okien i innych newralgicznych punktów. Jeżeli zależy Ci na dużych, otwartych przestrzeniach, postaw na mieszkanie ze sporym salonem, otwartym na kuchnię bądź aneks kuchenny. Jeżeli natomiast wolisz bardziej przytulne miejsca, gdzie każda część spełnia określoną funkcję, zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Zwróć też uwagę na to, czy w konkretnym mieszkaniu zmieścisz ważne dla Ciebie elementy, np. duży stół z krzesłami, łóżko z baldachimem, regał na książki zajmujący całą ścianę czy też szeroki narożnik.
Druga kwestia zależy od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, musisz dokładnie sprawdzić, jak ma się stan podłóg, ścian i sufitów, a także instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna i gazowa. Nawet jeżeli zamierzasz przeprowadzić generalny remont, musisz mieć pewność, że w mieszkaniu nie ma wilgoci, pęknięć czy innych uszkodzeń. Oczywiście są to rzeczy, które można naprawić, jednak powinny mieć one znaczący wpływ na cenę. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego warto zwrócić uwagę na to, czy ściany są równe, jak osadzone są okna oraz czy nie zaczynają pojawiać się pierwsze uszkodzenia, np. cieknące rury. Jeśli w nowym mieszkaniu zauważysz drobne pajączki na suficie czy też nieszczelne okna, możesz się spodziewać, że cała inwestycja nie charakteryzuje się szczególną dbałością o detale.
Oprócz sprawdzenia samego stanu technicznego mieszkania warto zwrócić również uwagę na to, czy w bloku znajduje się winda oraz, czy nasze mieszkanie jest blisko takiej windy, która mogłaby generować hałas w przypadku starszych modeli. Przed samym kupnem możemy oszacować, jak duże mogą być koszty remontu mieszkania i czy na pewno opłacalny będzie jego zakup. W mieszkaniu na rynku wtórnym łatwo można ukryć niedociągnięcia, wady, usterki, które będą mniej widoczne na pierwszy rzut oka, zwłaszcza przez osoby nieznające się na symptomach wywołanych przez konkretne wady oraz na normach budowlanych. Pęknięcia i zawilgocenia można w łatwy sposób zagipsować, zamalować, dlatego podczas audytu nieruchomości warto byłoby wykorzystać z możliwości, jakie daje nam kamera termowizyjna. Działanie tego urządzenia pozwoli nam jeszcze dokładniej sprawdzić stan mieszkania, a sprzedawca nie ukryje np. symptomów świadczących o zawilgoceniu, nieprawidłowo działającej wentylacji czy niedociepleniu mieszkania.
Czasami trudno o samodzielną ocenę stanu mieszkania. Warto wtedy skorzystać z usługi polegającej na pomocy przy odbiorze mieszkania. Fachowiec posiadający wiedzę i doświadczenie z audytów nieruchomości na pewno ułatwi nam etap sprawdzania mieszkania przed kupnem. Dzięki inżynierowi będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy w mieszkaniu zostały dokładnie sprawdzone przy pomocy specjalnych narzędzi oraz urządzeń. Taka pomoc wpłynie na naszą decyzję co do kupna konkretnego nieruchomości. W naszej ofercie znajdziesz usługę wykonania audytu mieszkania na rynku wtórnym oraz przeprowadzenia badania kamerą termowizyjną.
Oglądając mieszkanie przed kupnem, zwróć uwagę na lokalizację. Oczywiście ważne jest, aby Ci odpowiadała, jednak istotna jest także infrastruktura w pobliżu oraz możliwe opcje transportu. Nie zapominaj o sprawdzeniu, jak usytuowane są inne budynki względem Twojego. Szczególnie w nowym budownictwie zauważa się oszczędność terenu, która sprawia, że bloki położone są bardzo blisko siebie. Często okazuje się, że bez trudu można zajrzeć do mieszkania sąsiada, co jest niekomfortowe. Pamiętaj także, aby dokładnie przeanalizować teren pod kątem ewentualnego obniżania się czy zalewania.
Ostatnia rzecz, która może wydawać się drobiazgiem, ale w ostateczności jest bardzo istotna, to sąsiedztwo. O ile w przypadku mieszkań od dewelopera trudno jest o zaczerpnięcie jakichś opinii o innych mieszkańcach bloku, o tyle przy lokalach z rynku wtórnego nie jest to żadnym problemem. To ważne, aby wiedzieć cokolwiek o osobach, z którymi dzielimy to samo piętro, aby nie było w przyszłości żadnych nieporozumień. Oprócz sąsiadów powinniśmy oczywiście na samym początku wypytać sprzedawcę o stan techniczny mieszkania — czy posiada jakieś wady, jakie są opłaty za czynsz, wodę i ogrzewanie.
Zapytajmy o:
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!