Jak oglądać mieszkanie przed kupnem?

Wybieranie odpowiedniego mieszkania jest trudne, ale może być bardzo przyjemne. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas decyzji zakupowej.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania w pierwszej kolejności?
2. Oglądasz mieszkanie przed zakupem? Dokładnie przeanalizuj jego stan!
3. Lokalizacja jest ważna
4. Oglądanie mieszkania – o co pytać?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz 4 najważniejsze czynniki mające wpływ na zadowolenie z wyboru. Jeśli zwrócisz na niego uwagę, możesz mieć pewność, że Twoje nowe lokum będzie komfortowe i dopasowane do Twoich potrzeb.

1. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania w pierwszej kolejności?

Metraż mieszkania wpisany w ogłoszeniu zwykle jest prawdziwy, czasami jednak zdarza się, że mimo dużej powierzchni, mieszkanie wydaje się ciasne. Dlaczego? Wszystko zależy od rozłożenia konkretnych pomieszczeń, a także od umiejscowienia drzwi, okien i innych newralgicznych punktów. Jeżeli zależy Ci na dużych, otwartych przestrzeniach, postaw na mieszkanie ze sporym salonem, otwartym na kuchnię bądź aneks kuchenny. Jeżeli natomiast wolisz bardziej przytulne miejsca, gdzie każda część spełnia określoną funkcję, zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Zwróć też uwagę na to, czy w konkretnym mieszkaniu zmieścisz ważne dla Ciebie elementy, np. duży stół z krzesłami, łóżko z baldachimem, regał na książki, zajmujący całą ścianę czy też szeroki narożnik.

2. Oglądasz mieszkanie przed zakupem? Dokładnie przeanalizuj jego stan!

Druga kwestia zależy od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy z pierwotnego. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, musisz dokładnie sprawdzić, jak ma się stan podłóg, ścian i sufitów, a także instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej. Nawet jeżeli zamierzasz przeprowadzić generalny remont, musisz mieć pewność, że w mieszkaniu nie ma wilgoci, pęknięć czy innych uszkodzeń. Oczywiście są to rzeczy, które można naprawić, jednak powinny mieć one znaczący wpływ na cenę. W przypadku mieszkań od dewelopera warto zwrócić uwagę na to, czy ściany są równe, jak osadzone są okna oraz czy nie zaczynają pojawiać się pierwsze uszkodzenia, np. cieknące rury. Jeśli w nowym mieszkaniu zauważysz drobne pajączki na suficie czy też nieszczelne okna, możesz się spodziewać, że cała inwestycja nie charakteryzuje się szczególną dbałością o detale. Czasami jest trudno o samodzielną ocenę stanu mieszkania. Warto wtedy skorzystać z usługi polegającej na pomocy przy odbiorze mieszkania. Znajdziesz ją  w naszej ofercie.

3. Lokalizacja jest ważna

Oglądając mieszkanie przed kupnem, zwróć też uwagę na lokalizację. Oczywiście ważne jest, aby odpowiadała Tobie, jednak istotna jest także infrastruktura w pobliżu oraz możliwe opcje transportu. Nie zapominaj o sprawdzeniu jak usytuowane, są inne budynki względem Twojego. Szczególnie w nowym budownictwie, zauważa się „oszczędność” terenu, która sprawia, że bloki położone są bardzo blisko siebie. Często okazuje się, że bez trudu można zajrzeć do mieszkania sąsiada, co jest niekomfortowe. Pamiętaj także, aby dokładnie przeanalizować teren pod kątem ewentualnego obniżania się czy zalewania.

4. Oglądanie mieszkania – o co pytać?

Ostatnia rzecz, która może wydawać się drobiazgiem, ale w ostateczności jest bardzo istotna, to sąsiedzi. O ile w przypadku mieszkań od dewelopera trudno jest o zaczerpnięcie jakieś opinii o innych mieszkańcach bloku, o tyle przy lokalach z rynku wtórnego nie jest to żadnym problemem. To ważne, aby wiedzieć cokolwiek o osobach, z którymi dzielimy to samo piętro, aby nie było w przyszłości żadnych nieporozumień.

Skorzystaj z naszych porad, a na pewno dokonasz świetnego wyboru!

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka