Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Deweloper jako spółka komandytowa

W artykule opisujemy czym jest spółka komandytowa i jakie ma to znaczenie dla nabywcy mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Deweloper jaka forma prawna?

Weryfikując informacje o deweloperze należy sprawdzić jaka jest jego forma prawna (więcej o tym jak sprawdzić dewelopera przeczytasz w odrębnym artykule). Najbezpieczniejszą formą działalności dewelopera jest spółka kapitałowa (w polskim prawie obok spółek kapitałowych wyróżnia się również spółki osobowe). Wśród spółek kapitałowych wymienia się: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjna. Spółki osobowe to: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Z praktycznego punktu widzenia spółki osobowe są przeznaczone do realizacji mniejszych przedsięwzięć, a najbardziej skomplikowane inwestycje powinny być realizowane przez spółki kapitałowe. Dlaczego więc deweloperzy tak często działają jako spółki komandytowe?

 

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych. Jej cechą jest posiadanie dwóch kategorii wspólników. Komplementariusz prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Za zobowiązania spółki odpowiada całym swoim majątkiem. Komandytariusz nie prowadzi spraw spółki i nie reprezentuje jej na zewnątrz (może reprezentować spółkę jako pełnomocnik). Za zobowiązania spółki odpowiada tylko do wysokości określonego wkładu. Ta określona w umowie spółki kwota nazywa się “sumą komandytową”. Spółkę komandytową rejestruje się w krajowym rejestrze sądowym. Informacje na temat danej spółki możemy zawsze sprawdzić w internetowej bazie KRS. Jak sprawdzić dewelopera w KRS przeczytasz tutaj.

 

Deweloper jako spółka komandytowa

Jeżeli mowa o spółce komandytowej to zwykle deweloper występuje pod taką formą prawną, jeżeli realizuje inwestycję poprzez spółkę celową (z ang. SPV - Special Purpose Vehicle). W takim przypadku deweloper powołuje specjalną spółkę celową do realizacji tylko jednej inwestycji mieszkaniowej. Z jednej strony jest to pozytywna wiadomość dla potencjalnego nabywcy. Całość spraw związanych z inwestycją deweloperską jest zawarta w jednym i konkretnym podmiocie prawnym. W przypadku dochodzenia swoich spraw przed sądem, nabywcy mają precyzyjnie określony zakres spraw realizowanych przez spółkę celową, co ułatwia postępowanie. Z drugiej strony może to być dezorientujące dla nabywców. Ustawa deweloperska zakazuje chwalenia się w prospekcie informacyjnym inwestycjami zrealizowanymi przez inne podmioty z grupy kapitałowej dewelopera i nabywca może nie wiedzieć, że spółka należy do doświadczonego dewelopera. Ustawa deweloperska nie mówi też nic o zakresie odpowiedzialności po zakończeniu inwestycji deweloperskiej. Może oznaczać to problemy z dochodzeniem roszczeń po zakończeniu inwestycji oraz uśpieniu lub likwidacji spółki celowej, ponieważ takie spółki zwykle mają niski kapitał zakładowy albo sumę komandytową.

 

Inną jeszcze kwestią jest tworzenie przez deweloperów podmiotów takich jak “spółka z o.o. spółka komandytowa”. W takiej spółce komplementariuszem jest spółka z o.o., która zwykle jest deweloperem - spółką matką. Jako komplementariusz spółka z o.o. prowadzi sprawy spółki celowej i reprezentuje ją na zewnątrz. Odpowiada też za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Z punktu widzenia prawa spółka jest po prostu spółką komandytową, a umieszczenie “spółki z o.o.” przed “spółką komandytową” wynika z szczegółowych przepisów. W zasadzie utworzenie spółki komandytowej przez dewelopera ma służyć jego interesom - optymalizacji podatkowej oraz ułatwieniu otrzymania kredytu od banku.

 

Prawnicy firmy Pewny Lokal analizują dziesiątki umów zawieranych z deweloperami. Zawsze sprawdzamy z jaką spółką będzie podpisywana umowa. Więcej o naszych usługach prawnych przeczytasz tutaj. Nie wahaj się zadzwonić do nas lub napisać: 797 014 014 lub kontakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 51 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka