Ekspertyza techniczna mieszkania dewelopera - czy warto?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Ekspertyza techniczna mieszkania | 797 014 014

Przygotowanie ekspertyzy technicznej mieszkania może być konieczne w kilku, określonych w prawie budowlanym przypadkach. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, kiedy wykonujemy ekspertyzę budowlaną, a kiedy wystarczy opinia techniczna wykonana przez inżyniera z Pewny Lokal. Zapraszamy do lektury.

Zazwyczaj jednak opinia techniczna może z powodzeniem zastąpić ekspertyzę. W jakich przypadkach możemy samodzielnie zdecydować o formie badania technicznego mieszkania i czy warto korzystać z usług rzeczoznawcy wtedy, gdy nie jest to absolutnie konieczne? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące zarówno ekspertyzy jak i opinii budowlanej wraz z ich potencjalnymi kosztami.

Ekspertyza budowlana - charakterystyka

Kiedy jest potrzebna ekspertyza budowlana?

Sporządzenie ekspertyzy budowlanej jest konieczne w przypadku planowanej modernizacji budynku lub zmiany jego przeznaczenia. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy mamy do czynienia z naruszeniem konstrukcji nośnej budynku.

Ekspertyza jest również konieczna w przypadku oddania nowego budynku do użytku, ale warto też zrobić ją w niektórych przypadkach kupna nieruchomości szczególnie z rynku wtórnego.

Kto wykonuje ekspertyzę budowlaną?

Wówczas należy zwrócić się do rzeczoznawcy, ponieważ tylko on posiada stosowne uprawnienia, zezwalające na przygotowanie ekspertyzy. Rzeczoznawca budowlany posiada dyplom konkretnej wyższej uczelni technicznej i stosowne uprawnienia wydawane przez wojewodę po odbyciu co najmniej 5-letniej praktyki zawodowej po uzyskaniu dyplomu. Rzeczoznawcę znaleźć można w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych, gdzie posiada nadany mu numer identyfikacyjny, Tylko taki rzeczoznawca może wystawiać opinie lub ekspertyzę budowlaną, które będą ważne.

Co zawiera i ile kosztuje ekspertyza budowlana?

Ekspertyza jest wielostronicowym dokumentem, składającym się z części opisowej i obliczeniowej. Do jej przygotowania konieczne są oględziny budynku, a także przeprowadzenie szczegółowych badań i pomiarów, takich jak obliczenie nośności elementów budynku, narażonych na największe obciążenia, a także przygotowanie szczegółowych rysunków technicznych w celu zilustrowania otrzymanych wyników pomiarów. Oznacza to też, że zlecenie ekspertyzy wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami dla zleceniodawcy- ceny zaczynają się tu od około 2 tysięcy złotych.

W przypadku opinii technicznej ceny kształtują się w granicach kilkuset złotych, jest to więc naprawdę duża różnica.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W ekspertyzie budowlanej znajdują się również: opisy nieruchomości, stanu technicznego instalacji, pomiary i obliczenia, zdjęcia i cała dokumentacja wizualna, opis błędów i przyczyn powstania uszkodzeń, usterek, ale również rekomendacje napraw i ich koszty.

Opinię techniczną przygotowuje na zlecenie inwestora inżynier bądź technik.

Opinia techniczna czy ekspertyza nieruchomości

Czym jest opinia techniczna?

Opinię techniczną przygotowuje na zlecenie inwestora inżynier bądź technik. Jest ona znacznie bardziej zwięzłym od ekspertyzy budowlanej dokumentem, ale dzięki temu jeszcze lepiej może pełnić swoją funkcję, dla której zazwyczaj jest przygotowywana, a więc merytorycznego argumentu w dyskusji z drugą stroną umowy.

Opinia techniczna jest oceną stanu samego budynku wykonaną na podstawie dokumentacji projektowej i oględzin budynku. Różni się od ekspertyzy tym, że ta druga oparta jest wyliczeniami i badaniami nad jego fundamentami, stropami, ścianami, elewacją, dachem itp.

Rozważając kwestię, na który rodzaj weryfikacji stanu technicznego nieruchomości się  zdecydować, warto mieć na uwadze fakt, iż jeżeli ekspertyza posłużyć ma nam w sądzie (ponieważ często właśnie na potrzeby sporu sądowego jest sporządzana) to może się okazać, i jest dość powszechną praktyką, że sąd zleci jej przygotowanie niezależnemu ekspertowi. W takiej sytuacji poniesione przez nas koszty mogą okazać się zupełnie bezzasadne.

Jak wykonuje się opinię techniczną?

Opinia techniczna przygotowywana jest na podstawie oględziny nieruchomości i dostępną dokumentację projektową, co często jest w zupełności wystarczające dla identyfikacji istniejących nieprawidłowości.

Pewny Lokal zapewnia swoim klientom wsparcie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niejasności bądź problemów natury technicznej, wymagających wzmocnienia argumentacji w sporze z drugą stroną umowy dokumentem o charakterze formalnym, opisującym stan techniczny nieruchomości, będącej przedmiotem umowy.

Kiedy potrzebna jest nam opinia budowlana?

Po opinię techniczną najlepiej zwrócić się do specjalisty, kiedy kupujemy dom lub co częstsze będziemy chcieli go modernizować i zmieniać sposób jego użytkowania, gdyż tego wymaga prawo budowlane. Również jeśli niepokoi nas stan ścian czy drzwi i boimy się, że konstrukcja budynku została naruszona, warto poprosić eksperta o opinię budowlaną.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Opinia budowlana to, w przeciwieństwie do ekspertyzy technicznej, której koszty sięgają średnio 2-2,5 tys. zł, cena kilkuset złotych. Warto więc rozważyć czy nie jest potrzebna nam jedynie opinia budowlana w przypadku interesującej nas nieruchomości.

Opinia techniczna budynku w Pewny Lokal

Planujesz zakup domu albo mieszkania z rynku wtórnego? Masz zastrzeżenia co do jakości wykonanych prac budowlanych? A może po prostu zauważyłeś nieprawidłowości w konstrukcji domu, w którym mieszkasz od lat? W każdej z tych sytuacji przyda Ci się opinia techniczna nieruchomości. Zamów usługę w Pewny Lokal i pozyskaj merytoryczny dokument, zawierający informacje, które powinieneś znać. 

W opinii przygotowanej przez naszych ekspertów znajdziesz konkretne informacje, opisujące stan techniczny nieruchomości. Dowiesz się z niej, jaki jest szacowany koszt naprawy wszystkich wad, a także, w jaki sposób możesz uporać się z daną usterką bądź usterkami. Nasze opinie są jakościowe i merytoryczne. 

W Pewny Lokal mamy zespół wykwalifikowanych inżynierów i techników, którzy nie tylko znają normy i prawo budowlane, ale przede wszystkim mają ogromne doświadczenie w tworzeniu opinii technicznych. Do każdego zlecenia podchodzą w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem, a tworzone przez nich ekspertyzy są fachową dokumentacją budowlaną. Są zarazem ważnym dokumentem, zawierającym uzasadnienie oraz argumentację, poparte fachową wiedzą. 

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 240 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka