Normy na kąty ścian i odchyłki

Niniejszy artykuł poświęcony jest normom związanym z kątami ścian oraz ewentualnymi odchyłkami. Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Posadzki podczas odbioru mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej odbioru posadzek przy odbiorze mieszkania.

Spis treści:

1. Brak zachowania odpowiednich kątów
2. Naprawa braku kątów prostych

Jeżeli kupiłeś/aś mieszkanie, lokal, czy np. przeprowadzasz remont i chcesz wiedzieć, czy to, co zostało zlecone pracownikom wykonane jest w sposób poprawny, warto zaczerpnąć informacji o obowiązujących normach i odchyłkach, jakie mogą występować podczas prac.  W budownictwie obowiązują normy, według których są realizowane wszystkie komponenty, z których składa się budynek jako całość i te normy określają nam pewne wymogi, które są narzucone również na kąty proste. W przypadku kątów prostych i tynków, gdyż mowa o kątach, które są tworzone na ścianach, na których są położone tynki, w związku z czym sprawdzamy, czy kąty proste i tynki zostały wykonane w sposób prawidłowy. Ważne jest to, aby przecinające się płaszczyzny, które tworzą narożniki zawierały kąt prosty. Oczywiście, jeżeli projekt zakłada ze w danym miejscu ma być kąt prosty.

Sięgamy do normy PN-B-10110 z 2005 roku, która mówi nam o tym, jak powinny być wykonane tynki gipsowe kładzione mechanicznie, które są stosowane praktycznie w 99% przypadków w budownictwie mieszkaniowym. Norma ta oprócz tego, że reguluje nam dopuszczalne odchyłki, to również zawiera w sobie to, jak sprawdzać dane odchyłki i normy. Do pomiaru odchyłek wykorzystujemy poziomicę, kątownik oraz szczelinomierz. Sprawdzania dokonujemy w świetle dziennym. Według tej normy dopuszczalne odchyłki to:

 • w przypadku kątów prostych mogą wynosić 4 mm na 1 metr
 • podstawowe odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego może być nie większe niż 3 mm na długości l m i nie więcej niż 6 mm w pomieszczeniach o wysokości do 3,5 m oraz nie więcej niż 8 mm w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3,5 m3
 • odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i krawędzi od linii prostej nie większe niż 5 mm w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m
 • Odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku poziomego nie większe niż 4 mm na długości l m i ogółem nie więcej niż 8 mm na całej powierzchni ograniczonej przegrodami pionowymi.
   

Inne rodzaje tynków jak np. tynki 3 kategorii, które tworzone są z innego tworzywa niż gips np. wapienne czy cementowe, będą regulowane przez inną normę, jaką jest PN-B-10100.

1. Brak zachowania odpowiednich kątów

Kąty są szczególnie istotne podczas aranżacji pomieszczeń, gdyż ich brak będzie uciążliwym problemem np. przy zabudowie meblowej. Zauważalny może być także brak liniowości na posadce, która będzie zastosowana w narożniku. W przypadku płytek czy paneli w momencie gdy kąty nam się rozjeżdżają, czyli kiedy nie występuje kąt prosty, będzie widoczny brak równoległości na okładzinie podłogowej, gdyż będzie ona odchodziła od ściany. Podobnie łączenie paneli może być uwidocznione, gdyż nie będą poprowadzone równolegle do ściany tylko pod jakimś kątem. Wszystkie te braki w zachowaniu odpowiednich kątów wpływają na walory estetyczne, oprócz samej uciążliwości przy kładzeniu. W łazienkach kąty są szczególnie istotne, podczas gdy kładziemy płytki, montujemy wannę czy kabinę prysznicową. Brak kątów będzie bardzo mocno wpływał na dopasowanie przedmiotów do krzywych ścian. Wszelkie zmiany jakie zajdą w związku z brakiem zachowania kątów, wpłyną niestety na zwiększenie kosztów oraz czasu pracy.

2. Naprawa braku kątów prostych

Naprawa kątów prostych przebiega w ten sposób, że:

 • w przypadku ścian można nałożyć cienką warstwę wyrównującą, aby uzyskać kąt prosty
 • niedoskonałości w tynku najlepiej wyrównać cienką warstwą tynku gipsowego lub gładzi
 • jeżeli występują krzywizny, najlepiej poradzić sobie z nimi poprzez wyrównanie np. tynkiem gipsowym
 • jeżeli występuje brak kąta prostego, możemy wyszlifować narożnik
   

Podsumowując, jeżeli jesteś na etapie odbioru mieszkania, lokalu warto zabrać ze sobą osoby wyspecjalizowane, które zweryfikują poprawność wykończenia budynku. W umowie deweloperskiej zazwyczaj znajduje się zapis o tym, iż wszelkie prace budowlane muszą być wykonane zgodnie z „aktami prawnymi, warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano – montażowych oraz norm branżowych”. Podczas odbioru oprócz sprawdzenia kątów warto także ocenić jakość tynków, ich strukturę, jednolitość, czy nie posiadają ubytków. Wszelkie większe wady wpisujemy do protokołu odbiorczego. Nasza firma Pewny Lokal oferuje profesjonalny odbiór mieszkań oraz dokładne oględziny, czy aby na pewno wszystko zostało stworzone zgodnie z normami. Jeżeli decydujesz się samemu dokonać analizy wykonanych robót, warto, abyś dobrze się do tego zadania przygotował/a. Musisz pamiętać o niezbędnych narzędziach, dzięki którym będzie możliwe zweryfikowanie wszystkich niezbędnych miar, kątów, równości. Podczas oględzin czas nie powinien wpływać na jakość sprawdzania, gdyż wiadomo, że jest to jeden z bardziej czasochłonnych elementów odbioru mieszkania i musimy poświęcić temu wystarczająco dużo uwagi tak, aby nic nie zostało pominięte.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 54 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka