Dopuszczalne normy na kąty ścian i odchyłki w budownictwie

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Normy na kąty ścian i odchyłki w budownictwie | 797 014 014

Wyczekujesz na odbiór techniczny mieszkania/domu i chcesz zapoznać się z normami budowlanymi, jakie są egzekwowane podczas niego? Niniejszy artykuł poświęcony jest normom związanymi z kątami ścian oraz dopuszczalnymi odchyłkami. Dowiesz się również, jakie są skutki braku  stosowania norm budowlanych. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli kupił_ś mieszkanie, lokal lub np. przeprowadzasz remont i chcesz wiedzieć czy to, co zostało zlecone pracownikom, wykonane jest w sposób poprawny, warto zaczerpnąć informacji o obowiązujących normach i odchyłkach, jakie mogą występować podczas prac. W budownictwie obowiązują normy, według których są realizowane wszystkie komponenty, z których składa się budynek jako całość i te normy określają nam pewne wymogi, które są narzucone również na kąty proste. W przypadku kątów prostych i tynków, gdyż mowa o kątach, które są tworzone na ścianach, na których są położone tynki, w związku z czym sprawdzamy, czy kąty proste i tynki zostały wykonane w sposób prawidłowy.

Odchylenie od normy

Ważne jest to, aby przecinające się płaszczyzny, które tworzą narożniki, zawierały kąt prosty. Oczywiście, jeżeli projekt zakłada, że w danym miejscu ma być kąt prosty.

Sięgamy do normy PN-B-10110 z 2005 roku, która mówi nam o tym, jak powinny być wykonane tynki gipsowe kładzione mechanicznie, które są stosowane praktycznie w 99% przypadków w budownictwie mieszkaniowym. Norma ta oprócz tego, że reguluje nam dopuszczalne odchyłki, to również zawiera w sobie wytyczne, jak sprawdzać dane odchyłki i normy. Do pomiaru odchyłek wykorzystujemy poziomicę, kątownik oraz szczelinomierz. Sprawdzania dokonujemy w świetle dziennym. Według tej normy dopuszczalne odchyłki to:

  • w przypadku kątów prostych mogą wynosić 4 mm na 1 metr;
  • podstawowe odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego może być nie większe niż 3 mm na długości 1 m i nie więcej niż 6 mm w pomieszczeniach o wysokości do 3,5 m oraz nie więcej niż 8 mm w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3,5 m3;
  • odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i krawędzi od linii prostej nie większe niż 5 mm w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m;
  • odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku poziomego nie większe niż 4 mm na długości l m i ogółem nie więcej niż 8 mm na całej powierzchni ograniczonej przegrodami pionowymi.

Inne rodzaje tynków jak np. tynki trzeciej kategorii, które tworzone są z innego tworzywa niż gips np. wapienne czy cementowe, będą regulowane przez inną normę, jaką jest PN-B-10100.

Specyfikacja wykonania i odbioru robót budowlanych

Dla wielu inwestorów oraz przedsiębiorców zajmujących się budowaniem domów dokument pod nazwą "Specyfikacja wykonania i odbioru robót budowlanych" wydaje się czymś zbędnym. Nic bardziej mylnego. Taki dokument zawiera najważniejsze informacje odnośnie materiałów użytych do budowy domu, określa ich parametry oraz sposób ich kontroli na etapie budowy. Dokument ten określa również reguły obowiązujące przy wykonywaniu robót oraz wymagania techniczno - organizacyjne na potrzeby rozliczeń oraz odbiorów prowadzonych robót.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeśli buduje się dom na własną rękę, stworzenie takiego dokumentu nie jest obowiązkowe, ale warto się nad nim pochylić. To pozwoli nie tylko uporządkować pracę z podwykonawcami, ale też w razie problemów ułatwi dochodzenie swoich praw.

Podstawa dochodzenia swoich praw od Dewelopera przy odbiorze domu / mieszkania

Obecne czasy są trudne dla branży budowlanej. Rosnące nieustannie ceny materiałów budowlanych, do tego wzrastające koszty kredytów i koszty pracy sprawiają, że deweloperzy muszą zaciskać pasa. Jak to robią? Najczęściej oszczędzają na materiałach budowlanych i zakresie prac w ramach "stanu deweloperskiego". Podpisując umowę z Deweloperem, każdy klient dostaje rzuty lokalu, który kupuje, wraz z informacją o powierzchni lokalu i rodzaju użytych materiałów do jego wykończenia. Te dokumenty są podstawą odbioru prac dewelopera. Wszystkie prace powinny być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną - czyli wiedzą zawodową oraz warunkami technicznymi wytwarzania i odbioru robót budowlano - montażowych. Ważne są tu też normy budowlane.

Odbiór powierzchni mieszkania – przyrządy

Aby dokonać odbioru mieszkania, warto wybrać się z kimś, kto pracuje w budownictwie i ma pojęcie o robotach budowlanych oraz wykończeniowych. Taka osoba dostrzeże więcej szczegółów, niż laik. Na odbiór trzeba zabrać ze sobą takie przyrządy, jak:

  • poziomica (najlepiej wziąć długą - o długości 2m oraz krótszą, o długości 30-40 cm, do sprawdzenia poprawności wykonania wnęk),
  • poziomica kątowa - służy do sprawdzania kątów prostych oraz kątów nachylenia ścian czy stropów,
  • szczelinomierz (służy do pomiaru odchyłek płaszczyzn),
  • miarę rozwijaną (najlepiej 8 lub 10 m - z niej należy skorzystać przy kontroli wymiarów pomieszczeń),
  • dalmierz laserowy (zamiennie z miarą rozwijaną).

Odbiór grubości tynków

Wysokie ceny materiałów budowlanych mogą kusić deweloperów do oszczędzania na grubościach tynków w mieszkaniach. Najczęściej spotykane tynki gipsowe powinny mieć:

  • co najmniej 2 mm grubości w przypadku ścian, jeśli warstwa tynku nie przykrywa przewodu elektrycznego,
  • co najwyżej 15 mm w przypadku tynku sufitowego lub podciągowego,
  • co najwyżej 30 mm.

W przypadku tynków cementowo - wapiennych, maksymalna grubość wynosi 60 mm, niezależnie od tego, na jakim rodzaju powierzchni tynk ten jest wykonywany.

Odbierając roboty związane z tynkowaniem, musimy zwrócić uwagę również na dokładność wykonania i odchylenia. Te kształtują się następująco:

  • co najwyżej 5 mm odchylenia od płaszczyzny na każde 2 m długości ściany,
  • co najwyżej 3 mm odchylenia od kierunku pionowego na 1 m długości, jednak nie więcej, niż 6 mm w przypadku pomieszczeń o wysokości do 3,5 m,
  • co najwyżej 4 mm na długości 1 m odchylenia od kąta prostego.

Grubość tynku a przewody elektryczne

Zbyt cienka warstwa tynku pokrywająca przewody elektryczne może zepsuć wygląd całego mieszkania. Obecnie obowiązujące normy budowlane zakładają, że minimalna grubość warstwy tynku gipsowego musi wynosić 5mm więcej, niż odległość przewodu od ściany. Oznacza to, że przewód elektryczny musi zostać pokryty 5 mm warstwą gipsowego tynku. W skrajnych przypadkach zdarza się, że na warstwie tynku pojawia się nie tylko ciemniejszy pasek, lecz także mocowania przewodów do ściany. Takie uchybienie musi być usunięte przez dewelopera.

Chcąc sprawnie odebrać mieszkanie i nie dać się naciągnąć deweloperowi, warto zaufać sprawdzonej firmie, która specjalizuje się w odbiorach budowlanych. Usterki, które taka firma wykryje, potrafią zbudować zupełnie inną pozycję negocjacyjną z Deweloperem. Dzięki temu mamy większą szansę na pomyślny odbiór, bez ukrytych wad. Jeśli odbiór dotyczy szeregowca lub bliźniaka, ważną kwestią jest też działka, na której postawiono budynek. Warto ją dobrze zmierzyć i zweryfikować, czy jej powierzchnia odpowiada powierzchni zadeklarowanej przez Dewelopera i umieszczonej w umowie.

Brak zachowania odpowiednich kątów - konsekwencje

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Kąty są szczególnie istotne podczas aranżacji pomieszczeń, gdyż ich brak będzie uciążliwym problemem np. przy zabudowie meblowej. Zauważalny może być także brak liniowości na posadzce, która będzie zastosowana w narożniku. W przypadku płytek czy paneli w momencie gdy kąty nam się rozjeżdżają, czyli kiedy nie występuje kąt prosty, będzie widoczny brak równoległości na okładzinie podłogowej, gdyż będzie ona odchodziła od ściany. Podobnie łączenie paneli może być uwidocznione, gdyż nie będą poprowadzone równolegle do ściany tylko pod jakimś kątem. Wszystkie te braki w zachowaniu odpowiednich kątów wpływają na walory estetyczne, oprócz samej uciążliwości przy kładzeniu. W łazienkach kąty są szczególnie istotne, podczas gdy kładziemy płytki, montujemy wannę czy kabinę prysznicową.

Brak kątów będzie bardzo mocno wpływał na dopasowanie przedmiotów do krzywych ścian. Wszelkie zmiany, jakie zajdą w związku z brakiem zachowania kątów, wpłyną niestety na zwiększenie kosztów oraz czasu pracy.

Ważne jest to, aby przecinające się płaszczyzny, które tworzą narożniki, zawierały kąt prosty.

Sposoby na brak kątów prostych - naprawa

Sposoby naprawy braku kątów prostych są następujące:

  • w przypadku ścian można nałożyć cienką warstwę wyrównującą, aby uzyskać kąt prosty;
  • niedoskonałości w tynku najlepiej wyrównać cienką warstwą tynku gipsowego lub gładzi;
  • jeżeli występują krzywizny, najlepiej poradzić sobie z nimi poprzez wyrównanie np. tynkiem gipsowym;
  • jeżeli występuje brak kąta prostego, możemy wyszlifować narożnik.

Podsumowując, jeżeli jesteś na etapie odbioru mieszkania, lokalu warto zabrać ze sobą osoby wyspecjalizowane, które zweryfikują poprawność wykończenia budynku. W umowie deweloperskiej zazwyczaj znajduje się zapis o tym, iż wszelkie prace budowlane muszą być wykonane zgodnie z „aktami prawnymi, warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano – montażowych oraz norm branżowych”. Podczas odbioru oprócz sprawdzenia kątów warto także ocenić jakość tynków, ich strukturę, jednolitość, czy nie posiadają ubytków. Wszelkie większe wady wpisujemy do protokołu odbiorczego. Nasza firma Pewny Lokal oferuje profesjonalny odbiór mieszkań oraz dokładne oględziny, czy aby na pewno wszystko zostało stworzone zgodnie z normami. Jeżeli decydujesz się samemu dokonać analizy wykonanych robót, warto, abyś dobrze się do tego zadania przygotował/a. Musisz pamiętać o niezbędnych narzędziach, dzięki którym będzie możliwe zweryfikowanie wszystkich niezbędnych miar, kątów, równości.

Podczas oględzin czas nie powinien wpływać na jakość sprawdzania, gdyż wiadomo, że jest to jeden z bardziej czasochłonnych elementów odbioru mieszkania i musimy poświęcić temu wystarczająco dużo uwagi tak, aby nic nie zostało pominięte.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwacja online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 12198 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwacja online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka