Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej odbioru posadzek przy odbiorze mieszkania.
Spis treści:
1. Co mogło być przyczyną aktualizacji zapisu z dnia 12 kwietnia 2002 roku?
2. Jakie wymiary obowiązują w przypadku miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością?
W tym przypadku wykonuje to Minister Infrastruktury, a rozporządzenie z dnia 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” mówi nam o tym m.in. jaka jest minimalna szerokość miejsca postojowego.
Istotne jest to, że ta szerokość miejsc postojowych uległa w międzyczasie zmianie. Mianowicie 8 grudnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja, która zmieniła minimalną szerokość miejsca postojowego z 2,3 metra na szerokości 2,5 m. Jest to zmiana bardzo duża, gdyż w przypadku większych inwestycji zmiana szerokości miejsca o te 20 cm jest niezwykle znaczącą różnicą, dlatego, że każdemu zależy, aby ilość miejsc postojowych w garażach czy to naziemnych, czy podziemnych była jak największa. W związku, z czym wprowadziło to spore zamieszanie i przed tym 8 grudnia 2017 r. lawinowo wszystkie firmy składały wnioski o pozwolenie na budowę, gdyż to ten termin liczył się właśnie w aspekcie egzekwowania tych zaktualizowanych przepisów.
Jednakże wciąż spotykamy się z budowlami, które są realizowane według starych przepisów, czyli miejsca postojowe mają te 2,3 m szerokości, długości 5 m a wysokości 2 m. (w świetle instalacji, które są w takich garażach podziemnych). Jednocześnie powoli realizowane są inwestycje, które mają już tą większą szerokość miejsc postojowych, czyli 2,5 m a długość i wysokość miejsca nie ulegają zmianie.
Prawdopodobnie to kwestie sporne w interpretacji tych przepisów, mogły być bezpośrednią przyczyną zmiany, aktualizacji tego zapisu. W pierwotnej wersji rozporządzenia jeszcze przed nowelizacją, gdzie był zapis, który mówił, że szerokość miejsca postojowego wynosiła 2,3 m i do tego musiała być zachowana odległość 0,5 m, nie miejsca postojowego, a boku samochodu od sąsiadującej z nim ściany czy słupa (czyli konstrukcji, która ogranicza nam dostępność do miejsca postojowego z któregoś boku samochodu). Deweloperzy mieli swobodę interpretacji, gdyż realizując miejsca postojowe o szerokości 2,3 m np. we wnęce, podczas gdy szerokość samochodu wynosiła np. 1,8 m tłumaczyli się tym, że odległość 0,5 m od boku samochodu jest nadal zachowana, nawet jeśli jest to miejsce we wnęce.
Wszystko to budziło kontrowersje i było wykorzystywane na niekorzyść nabywców miejsc postojowych oraz ich użytkowników, w związku z czym został ten zapis znowelizowany. Zmiana z 2,3 m szerokości na 2,5 m, miała też na celu zaktualizowanie pewnych trendów, które pojawiały się na drogach, gdyż samochody są coraz to szersze, większe. Bywa też tak, że sama szerokość samochodu może wynosić te 2,3 metra i w takim wypadku nie zostawałby żaden margines, aby z tego samochodu wysiąść normalnie. W związku ze sporym zamieszaniem wokół szerokości miejsc postojowych czy samych pojazdów, rozporządzenie z 2002 r. zostało ujednolicone i unormowane.
Według rozporządzenia z 8 grudnia 2017 r. miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością muszą wynosić co najmniej w szerokości 3,6 m, a w długości 5 m. W przypadku usytuowania miejsc postojowych nie w sposób prostopadły do drogi, a w sposób równoległy, szerokość tych miejsc musi wynosić przynajmniej 3,6 m a długość 6 m.
Podsumowując, wszystkie najważniejsze rzeczy, z którymi warto się zapoznać o miejscach postojowych dla samochodów osobowych, to według rozporządzenia z 8 grudnia 2017 r.:
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.
DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL
Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Rękojmia
nieruchomości
PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!