W pierwszej części naszego poradnika scharakteryzowaliśmy mieszkania tzw. bezczynszowe i opisaliśmy podstawowe problemy związane z odbiorem indywidualnego systemu ogrzewania naszego mieszkania. Nowoczesne urządzenia grzewcze potrzebują sprawnej instalacji elektrycznej, bez której nie będą działały. Musimy ją sprawdzić równie szczegółowo jak instalacje grzewcze. Pozostałe instalacje sprawdzamy również bardzo dokładnie, pamiętając, że w razie awarii nie mamy pod ręką dyżurujących całą dobę pracowników administracji osiedla.
Przegląd instalacji sanitarnych i elektrycznych powinien być jednym z kluczowych aspektów audytu technicznego nieruchomości ze względu na konieczność niezawodnego funkcjonowania tych systemów w przyszłości. W artykule wyjaśniamy co zrobić, by zaoszczędzić czas oraz wykonać to w sposób profesjonalny.
W lokalach tzw. bezczynszowych powinniśmy się spodziewać uruchomionej instalacji elektrycznej, bez prądu nie zadziała przecież nasz piec centralnego ogrzewania ani inne nowoczesne urządzenie grzewcze, typu pompa cieplna. W okresie zimowym odbiór mieszkania bez sprawdzenia, czy działa centralne ogrzewanie, będzie połowiczny. Instalacje tzw. wysokoprądowe powinny być sprawdzone bardzo dokładnie podczas odbioru lokalu, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo ekipy wykończającej nasz lokal jak i nam samym. Bez załączonego napięcia nie sprawdzimy także, czy działa domofon i dzwonek do drzwi. W takim razie wpiszmy odpowiednią uwagę do protokołu odbioru i po uruchomieniu prądu, co nastąpi po podpisaniu umowy z dostawcą energii elektrycznej, sprawdźmy całą instalację z osobami posiadającymi minimalne kwalifikacje w tej dziedzinie i odpowiednie przyrządy.
Bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe instalacji elektrycznych w budynku. W dużych inwestycjach instalacje te są montowane w głównych węzłach energetycznych. W budynkach ze zredukowana do minimum częścią wspólną takie urządzenia zabezpieczające instalacje elektryczne przed wyładowaniami atmosferycznymi powinny być montowane w każdym lokalu, podobnie jak to się czyni w domach jednorodzinnych.
Należy upewnić się, że instalacja doprowadzająca gaz do kotła i kuchenki gazowej została wykonana prawidłowo, podstawy dokument to protokół z próby szczelności. Również instalacja kominowa i przewody wentylacyjne muszą spełniać wymagania odrębnych przepisów, a ich sprawdzenie powinno być potwierdzone protokołem kominiarskim. Jeśli piec już był uruchomiony przez dewelopera i grzejniki działają, poprośmy także o protokół z próby szczelności instalacji, potwierdzający, że podczas badania nie nastąpił spadek ciśnienia wody. Dowiedzmy się również, czy przewidziane jest darmowe przeszkolenie z zakresu eksploatacji instalacji grzewczej, w tym z obsługi pieca i zasobnika ciepłej wody użytkowej (o ile został także zainstalowany). Uruchomienie instalacji grzejącej wodę ciepłą do kranów jest możliwe po zainstalowaniu przynajmniej jednej baterii czerpalnej. Ze względu na ryzyko awarii, deweloper rzadko ją uruchamia przed odbiorem lokalu przez nabywcę, na ogół instalacja zarówno wody ciepłej jak i zimnej jest opróżniana z wody po sprawdzeniu jej szczelności, co które także powinno zostać potwierdzone stosownym protokołem.
Oprócz instalacji wysokoprądowych w każdym mieszkaniu są potrzebne instalacje niskoprądowe. Chodzi m.in. o instalację domofonową, chociaż nierzadko deweloper wyposaża lokale na parterze w przewody instalacji alarmowej ułożone podtynkowo. Do instalacji niskoprądowych należą też przewody i urządzenia wspomagające sterowanie ogrzewaniem mieszkania, współpracujące ze kotłem lub innym podobnym urządzeniem typu pompa ciepła. Jeśli budynek, w którym nabyliśmy nasze mieszkanie, ma status budynku wielorodzinnego, to bez względu na specyfikę mieszkań tzw. bezczynszowych, powinniśmy oczekiwać od dewelopera wyposażenia naszego lokalu w instalacje telekomunikacyjne.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zgodnie ze znowelizowanymi w 2012 roku przepisami (tzw. warunkami technicznymi) do mieszkania w budynku wielorodzinnym należy doprowadzić przewody pozwalające na przewodowe odbieranie telewizji cyfrowej lub satelitarnej (za pośrednictwem odpowiednich anten umieszczonych przez dewelopera na dachu) albo telewizji kablowej. Do każdego lokalu powinny być także doprowadzone kable pozwalające na wykonywanie połączeń telefonicznych i internetowych, w tym linie światłowodowe, odpowiednio zakończone w tzw. teletechnicznej skrzynce mieszkaniowej. Jeśli tego typu instalacje nie były przewidziane w naszej inwestycji i deweloper nie wspomniał o nich w tzw. opisie standardu wykonania inwestycji i lokalu, będziemy mieli duży problem z uzyskaniem stałych łączy telekomunikacyjnych i zmuszeni do korzystania z rozwiązań bezprzewodowych. Dlatego przed odbiorem powinniśmy sprawdzić w dokumentach otrzymanych od dewelopera (np. podczas zawierania umowy deweloperskiej) treść pozwolenia na budowę. Jeśli na dewelopera został nałożony obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie, kwalifikacja inwestycji powinna być podana także w tym dokumencie, który powinniśmy otrzymać przed odbiorem lokalu, gdyż bez uprawomocnionego pozwolenia na użytkowanie nie możemy użytkować własnego lokalu, włącznie z wykonywaniem prac wykończeniowych.
Sprawdzenie wszystkich instalacji w mieszkaniu tzw. bezczynszowym jest pracochłonne i niekiedy skomplikowane, warto w tym celu zaangażować specjalistów od obiorów mieszkań, jakimi są zatrudnieni przez firmę Pewny Lokal inżynierowie.
Jeżeli potrzebujesz inżyniera do odbioru mieszkania - zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 797 014 014. Możesz także napisać wiadomość e-mail, na adres: kontakt@pewnylokal.pl
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!