Zarezerwuj odbiór

Inspekcja garażu podziemnego

W artykule opisujemy, czym powinien charakteryzować się prawidłowo wykonany garaż podziemny oraz na co zwrócić przy jego odbiorze szczególną uwagę.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Posadzki podczas odbioru mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej odbioru posadzek przy odbiorze mieszkania.

Elementy wyposażenia garaży podziemnych

Charakterystycznymi elementami wyposażenia garaży podziemnych w budynkach wielorodzinnych są czerwone skrzynki z hydrantami. Ich obecność wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Hydranty wewnętrzne muszą być stosowane w garażach jednokondygnacyjnych zamkniętych o więcej niż 10 stanowiskach postojowych i we wszystkich garażach wielokondygnacyjnych. Powinny być umieszczane przy drogach komunikacji ogólnej, w szczególności przy wejściach do budynku i klatek schodowych. W uproszczeniu można stwierdzić, że ich usytuowanie w samej hali garażowej powinno zapewnić możliwość doprowadzenia węża do miejsc w garażu odległych 30 m od hydrantu.

Wymagania techniczne dotyczące szafek hydrantowych

Zadaniem projektantów inwestycji jest zapewnienie odpowiedniego, zgodnego z przepisami rozmieszczenia szafek hydrantowych. Muszą być widoczne i łatwo dostępne dla osób gaszących pożar w garażu. Z uwagi na to, że hydrant w garażu podziemnym wielostanowiskowym nie jest urządzeniem łatwym w obsłudze (w praktyce powinien być uruchamiany przez 2 osoby i w dodatku po odcięciu prądu w garażu), najważniejsze jest usytuowanie we właściwym miejscu i utrzymywanie w odpowiednim stanie znacznie mniejszych od hydrantów gaśnic, których użycie nie powinno sprawić kłopotu osobie nie zajmującej się ochroną przeciwpożarową czy bieżącym dozorem technicznym obiektu. Dlatego w praktyce hydranty są rzadko użyte w wypadku wybuchu pożaru w garażu przez samych mieszkańców i raczej stosują je dopiero strażacy przybyli do jego gaszenia. Tym bardziej istotną sprawą jest właściwe rozmieszczenie szafek hydrantowych na terenie garażu. Powinny być z daleka widoczne i wyraźnie oznakowane, by strażacy nie mieli kłopotu z ich odnalezieniem. Typowe, produkowane seryjnie szafki hydrantowe są pomalowane na biało lub czerwono, w innych kolorach mogą być produkowane na specjalne zamówienie. Najczęściej w garażu podziemnym mamy do czynienia z czerwoną szafką hydrantową, stojącą na specjalnym metalowym stojaku lub zawieszoną na ścianie.

Przykłady nieprawidłowego wykonania elementów

Nasi inspektorzy, często uczestniczący w odbiorach stanowisk dla samochodów i niekiedy towarzyszących im boksów garażowych, mogą wymienić szereg negatywnych przykładów niefrasobliwego umieszczenia szafek hydrantowych, które czyni je niemożliwym do użycia w wypadku pożaru. Mamy więc przykłady montowania ich na słupie w przestrzeni pomiędzy stanowiskami garażowymi lub na tyłach stanowiska garażowego. Jeśli stanowiska te będą w czasie pożaru zajęte przez pojazdy mieszkańców, hydrantu nie będzie można szybko odnaleźć a tym bardziej użyć, gdy się okaże, że nie da się otworzyć ich drzwiczek. Inny częsty błąd to usytuowanie szafek hydrantowych na ścianie lub słupie bezpośrednio w świetle pasa ruchu samochodowego, co grozi uszkodzeniem zarówno jadącego pojazdu jak i samej szafki wraz z jej zawartością.

Prawidłowe oznakowanie garażu podziemnego

Wspomniany kolor czerwony szafek hydrantowych (i gaśnic) to widoczny z daleka komunikat, że mamy do czynienia ze sprzętem służącym do gaszenia pożaru. Dlatego zastosowanie szafki innego koloru niż czerwony jest nieuzasadnione. Niestety zdarza się często. Nasi inspektorzy w garażu podziemnym na jednym z najnowszych warszawskich osiedli zwrócili uwagę, że także wszystkie słupy i narożniki ścian, na które mogą najechać auta poruszające się po garażu, zostały pomalowane ostrzegawczo na ten sam czerwony kolor w mniej więcej tej samej strefie w stosunku do posadzki, na jakiej montowane są szafki hydrantowe. W wypadku pożaru w tym gąszczu czerwonych wymalowań strażakom będzie naprawdę bardzo trudno odnaleźć hydrant lub gaśnicę. Bywa, że czerwony kolor jest użyty w garażu do oznakowania wejścia do konkretnej klatki chodowej.

W trosce o naszych klientów inspektorzy firmy Pewny Lokal wskazują takie przypadki przedstawicielom dewelopera przeprowadzającym odbiory lokali, powierzchni przynależnych i części wspólnych jako istotny defekt, wymagający szybkiej interwencji w porozumieniu z administratorem obiektu i zarządem wspólnoty.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Czy i jak mierzyć metraż przy odbiorze mieszkania?

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat pomiaru metrażu przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka