Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania bez gazu

Coraz więcej nowych mieszkań nie ma podłączonego gazu. Dlaczego tak się dzieje? Czy takie rozwiązanie jest korzystne? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Coraz mniej nowych mieszkań ma doprowadzony gaz do lokalu. Polacy zdecydowanie wolą nowocześniejsze rozwiązania w tym zakresie. Na pewno brak podłączonego gazu w budynku stanowi istotne ułatwienie dla deweloperów. Odbiór instalacji gazowej jest bowiem skomplikowanym procesem i wymaga szeregu pozwoleń oraz licznych kontroli. Co w takim razie w największym stopniu wypiera gaz?

Gaz czy indukcja?

Przed wieloma latami Polacy obawiali się wysokich rachunków za energię elektryczną w związku z brakiem gazu w budynku. W głównej mierze „niebieskie paliwo” służyło do zasilania kuchenek gazowych, ale te z czasem zaczęły być wypierane przez kuchenki indukcyjne (zasilane energią elektryczną). Zdarzało się także, że gaz był wykorzystywany do piecyków ogrzewających wnętrze. Do szerszego stosowania indukcji przyczyniło się ustabilizowanie cen energii elektrycznej. Gotowanie z wykorzystaniem indukcji na początku było przyjmowane dość sceptycznie, ale w miarę upowszechniania się tego rozwiązania coraz więcej gospodarstw domowych korzystało z tego rozwiązania. Niewątpliwym plusem jest większe bezpieczeństwo niż w przypadku gazu (szczególnie piecyki gazowe). Deweloperzy ograniczając swoje koszty niechętnie obecnie podłączają gaz do budynku. Budynek przed uzyskaniem pozwolenie na użytkowanie musi przejść wiele odbiorów poszczególnych służb, wyłączenie z tego obowiązku odbioru instalacji gazowej znacząco przyspiesza cały proces oddawania mieszkań do użytkowania. Zdarzają się także sytuacje w których mieszkańcy w miejscach gdzie doprowadzony jest gaz rezygnują z jego stosowania. Obecnie w wielu przypadkach ciepłą wodę oraz ogrzewanie można uzyskiwać z sieci miejskiej, więc gaz staje się niepotrzebny.

Przepisy odnośnie instalacji gazowych

Brak gazu w mieszkaniu podyktowany jest częściowo modą, a częściowo jak już wspominaliśmy mniejszymi kosztami po stronie dewelopera. Istnieje także szereg budynków gdzie gaz nie może być doprowadzony ze względu na obowiązujące przepisy. W budynkach o wysokości powyżej 35 metrów instalacja gazowa może być doprowadzona tylko do pomieszczeń kotłowni gdzie zlokalizowane są urządzenia gazowe. Dodatkowo wymagana jest instalacja urządzeń których zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia gazu.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy fachowca do odbioru technicznego mieszkania zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub przesyłając wiadomość mailową – kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka