Zarezerwuj odbiór

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego

Pobierz poradnik

Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym?

Przeczytaj artykuł

Buying real estate in Poland

Przeczytaj artykuł

Inspekcja mieszkania i inspekcja domu na rynku wtórnym

Przeczytaj artykuł

Badania termowizyjne

W artykule odpowiadamy na pytanie jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Opowiadamy krok po kroku jak bezpiecznie stać się właścicielem nieruchomości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w przeglądzie mieszkania?
Zarezerwuj przegląd techniczny

Zakup mieszkania nie jest zadaniem łatwym, ale dzięki naszemu poradnikowi postaramy się pomóc w przebrnięciu przez gąszcz zawiłych informacji. Na co zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać? Z czyich usług skorzystać? Zapraszamy do lektury.

Poszukiwania wymarzonego mieszkania – samemu czy przy pomocy pośrednika?

Pierwsze co rzuca się w oczy podczas poszukiwania nieruchomości to ogrom ofert. Przebrnięcie przez nie bywa nie lada wyczynem. Już na etapie selekcji nieruchomości natkniemy się na ich dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszy z nich to nieruchomości oferowane przez osoby prywatne, drugim typem są mieszkania czy też domy, które znajdują się w ofercie pośredników. Agencje nieruchomości świadczą usługi w oparciu o umowę pośrednictwa i pobierają wynagrodzenie uzależnione od wartości mieszkania (zazwyczaj od 1,5 do 3%). Ofert agencyjnych jest na rynku więcej niż oferowanych przez osoby prywatne. Z tego powodu czasem zakup wymarzonego mieszkania będzie możliwy tylko poprzez agencję nieruchomości. Przed podpisaniem umowy z agencją warto sprawdzić zapisy w umowie. Jeżeli nie znamy się na kruczkach prawnych warto pomyśleć, aby taką umowę przeanalizowali specjaliści. Usługi tego typu świadczy np. firma pewnylokal.pl

Sprawdźmy okolicę

Warto pamiętać, że niezwykle ważnym czynnikiem jest okolica w jakiej znajduje się wybrany przez nas lokal. Koniecznie sprawdźmy też księgi wieczyste nieruchomości. W ewidencji gruntów poszukajmy czy nie ma roszczeń do nieruchomości. Warto także spytać sąsiadów, o ich opinie na temat najbliższej okolicy.

Umowa przedwstępna

Niestety mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę. Na szczęście lub też czasami na nieszczęście (pozdrawiamy frankowiczów) banki oferują kredyty. Umowę przedwstępną podpisujemy w sytuacji kiedy czekamy na przyznanie kredytu, a sprzedawca czeka na nasze pieniądze. Warto, aby umowa przedwstępna była zawarta w formie aktu notarialnego. Pomoże to zaoszczędzić wielu kłopotów. Przeczytaj więcej o umowie przedwstępnej w naszym artykule.

Zadatek czy zaliczka?

Brzmi podobnie, ale różnice są zasadnicze. Zarówno zadatek jak i zaliczka mają służyć temu, aby obie strony transakcji wywiązały się z umowy. Zarówno zadatek jak i zaliczkę wpłaca kupujący. W sytuacji kiedy nie dochodzi do transakcji zaliczka wraca na konto kupującego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zadatku. Zadatek przepada jeśli z winy kupującego transakcja nie dojedzie do skutku. W przypadku jeśli do transakcji nie dochodzi z winy sprzedającego do nabywcy powinna wrócić podwójna kwota zadatku.

Dopięcie ostatnich formalności

Po dopełnieniu wszystkich formalności związanymi z umowami należy udać się do notariusza. Notariusz spisze umowę kupna-sprzedaży. Po zakupie mieszkania uiszczamy wszystkie należne opłaty i… możemy cieszyć się swoim własnym M2.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 19 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka