Zakup mieszkania nie jest zadaniem łatwym, ale dzięki naszemu poradnikowi postaramy się pomóc w przebrnięciu przez gąszcz zawiłych informacji. Na co zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać? Z czyich usług skorzystać? Zapraszamy do lektury.
Pierwsze co rzuca się w oczy podczas poszukiwania nieruchomości to ogrom ofert. Przebrnięcie przez nie bywa nie lada wyczynem. Już na etapie selekcji nieruchomości natkniemy się na ich dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszy z nich to nieruchomości oferowane przez osoby prywatne, drugim typem są mieszkania czy też domy, które znajdują się w ofercie pośredników. Agencje nieruchomości świadczą usługi w oparciu o umowę pośrednictwa i pobierają wynagrodzenie uzależnione od wartości mieszkania (zazwyczaj od 1,5 do 3%). Ofert agencyjnych jest na rynku więcej niż oferowanych przez osoby prywatne. Z tego powodu czasem zakup wymarzonego mieszkania będzie możliwy tylko poprzez agencję nieruchomości. Przed podpisaniem umowy z agencją warto sprawdzić zapisy w umowie. Jeżeli nie znamy się na kruczkach prawnych warto pomyśleć, aby taką umowę przeanalizowali specjaliści. Usługi tego typu świadczy np. firma pewnylokal.pl
Warto pamiętać, że niezwykle ważnym czynnikiem jest okolica w jakiej znajduje się wybrany przez nas lokal. Koniecznie sprawdźmy też księgi wieczyste nieruchomości. W ewidencji gruntów poszukajmy czy nie ma roszczeń do nieruchomości. Warto także spytać sąsiadów, o ich opinie na temat najbliższej okolicy.
Niestety mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę. Na szczęście lub też czasami na nieszczęście (pozdrawiamy frankowiczów) banki oferują kredyty. Umowę przedwstępną podpisujemy w sytuacji kiedy czekamy na przyznanie kredytu, a sprzedawca czeka na nasze pieniądze. Warto, aby umowa przedwstępna była zawarta w formie aktu notarialnego. Pomoże to zaoszczędzić wielu kłopotów. Przeczytaj więcej o umowie przedwstępnej w naszym artykule.
Brzmi podobnie, ale różnice są zasadnicze. Zarówno zadatek jak i zaliczka mają służyć temu, aby obie strony transakcji wywiązały się z umowy. Zarówno zadatek jak i zaliczkę wpłaca kupujący. W sytuacji kiedy nie dochodzi do transakcji zaliczka wraca na konto kupującego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zadatku. Zadatek przepada jeśli z winy kupującego transakcja nie dojedzie do skutku. W przypadku jeśli do transakcji nie dochodzi z winy sprzedającego do nabywcy powinna wrócić podwójna kwota zadatku.
Po dopełnieniu wszystkich formalności związanymi z umowami należy udać się do notariusza. Notariusz spisze umowę kupna-sprzedaży. Po zakupie mieszkania uiszczamy wszystkie należne opłaty i… możemy cieszyć się swoim własnym M2.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!