Zarezerwuj

Inspekcja domu przed kupnem - najważniejsze informacje

Inspekcja domu przed kupnem to bardzo istotna sprawa. Podpowiadamy jak tego typu sprawdzenie powinno wyglądać.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

inżynier pewnego lokalu

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Zobacz, co sprawdzić przed zakupem domu na rynku wtórnym?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Na co należy zwrócić uwagę przed kupnem domu?

Pewny Lokal to firma, która przede wszystkim powstała z potrzeby rynku. Wydawać mogłoby się, że kupno domu jest prostym tematem, ale nabywcy domów bardzo często nie są świadomi, na co warto zwracać uwagę, gdy nadchodzi czas oględzin nieruchomości. Walory estetyczne, wizualne aspekty, drobne niedociągnięcia – tyle potencjalny klient jest w stanie dostrzec. Niepasująca tapeta, brak dzwonka czy niedziałający włącznik to tak naprawdę drobiazgi, które wymienia się łatwo, a co z ważnymi szczegółami dotyczącymi technicznych aspektów nieruchomości? Bardzo często są pomijane przez kupujących z powodu ich niewiedzy.

Pewny Lokal to ogólnopolska firma inżynieryjna, która specjalizuje się w audytach technicznych domów i mieszkań. W ramach przeglądu technicznego domu sprawdzamy m.in. instalacje, mostki termiczne, ewentualne zawilgocenia oraz zwracamy uwagę na inne usterki domu, które mogą narazić nabywcę np. na wysokie koszty remontu. Przykładowy raport z audytu technicznego domu można zobaczyć tutaj. Pewny Lokal to także kancelaria prawna specjalizująca się w audytach prawnych nieruchomości oraz pomocy nabywcom w podpisaniu bezpiecznej umowy (np. umowy przedwstępnej czy sprzedaży). Więcej o naszych usługach na rynku wtórnym można przeczytać tutaj.

Pewny Lokal zatrudnia wyłącznie inżynierów, którzy dla klienta stworzą wnikliwą analizę domu, używając nowoczesnej technologii, działając na korzyść potencjalnego kupującego. To bardzo ważne, ponieważ rynek nieruchomości, zarówno pierwotnym, jak i wtórny charakteryzuje się tym, że jeśli wada zostanie niedostrzeżona, bardzo często sprzedający nie zechce jej ujawnić, bo może na tym stracić.

W skrajnych sytuacjach można oczywiście dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Jest ona narzędziem ustawowym i w przypadku nieruchomości obowiązuje przez 5 lat od momentu wydania przedmiotu umowy. Jeżeli zakupu dokonujemy na rynku wtórnym, musimy liczyć się z możliwością skrócenia tego czasu lub wyłączenia rękojmi, dlatego warto, jest bardzo dokładnie sprawdzić stosowne postanowienia umowne. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest dokładnie zbadanie stanu technicznego nieruchomości jeszcze przed jej kupnem. Pozwoli to na obiektywne spojrzenie na wady i zalety domu, nad którego zakupem się zastanawiamy. Dodatkowo mając świadomość tego, z jakimi wydatkami będziemy musieli się mierzyć w związku z niezbędnymi pracami remontowymi, będziemy mogli zweryfikować swój budżet lub jeszcze raz przemyśleć kwestię zakupu tego konkretnego domu.

Podczas pracy naszych inżynierów sprawdzony zostanie budynek zarówno od strony zewnętrznej, jak i od wewnętrznej. Oceniamy elementy konstrukcyjne, ich jakość, wykonanie, stan materiału, jaki został użyty w trakcie budowy i podczas prac wykończeniowych. Istotne są dla nas także połacie dachu i jakość obróbek blacharskich, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

Inspekcja dotyczy również spójności zagospodarowania terenu działki należącej do nieruchomości, jakości ogrodzeń, bram, podjazdów i innych budynków znajdujących się na terenie działki.

We wnętrzu ocenie podlegają między innymi następujące elementy:

 • stolarka okienna i drzwiowa (ewentualne nieszczelności bądź usterki mechaniczne),
 • stan posadzek (podłogi i wylewki),
 • stan tynków i ścian (pod kątem ewentualnych odspojeń, pęknięć etc.),
 • oświetlenie,
 • instalacje (sprawność, zgodność z obowiązującymi normami, wydajność),
 • stan poszycia dachowego (do sprawdzenia również z kamerą termowizyjną) i elewacji,
 • stan schodów (jeżeli budynek jest piętrowy).

Kontroli podlega nawet stan dzwonka do drzwi. Tak naprawdę skupiamy się na każdej kwestii, która mogłaby zostać pominięta podczas oględzin przez kupującego. Mamy doświadczenie i wiemy doskonale, że nasz audyt musi zawierać wszystkie kwestie techniczno-formalne, by podczas inspekcji nasz klient mógł się skupić na walorach estetycznych nieruchomości.


Skupiamy się na każdej kwestii, która mogłaby zostać pominięta podczas oględzin przez kupującego

Kamera termowizyjna w trakcie inspekcji?

Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak skuteczne jest badanie nieruchomości kamerą termowizyjną. Jej obraz pozwala zlokalizować wszystkie miejsca, które charakteryzują się spadkiem ciepła. Są to miejsca najczęściej zwane mostkami cieplnymi. To ogromna podpowiedź dla klienta, który dostaje raport, jak wygląda stan budynku. Mostki cieplne nie są widoczne gołym okiem, a ich ignorowanie może doprowadzić do pojawienia się zawilgocenia i zagrzybienia.

Z perspektywy sprzedającego łatwo ukryć wszelkie nieszczelności – wystarczy farba, by zamalować niepokojące ślady. Kamery termowizyjnej nie da się oszukać. Jest to doskonały sprzęt w służbie naszych inżynierów. Dzięki niemu można ocenić jakość montażu stolarki okiennej i drzwiowej, a także ocieplenia budynku.

Badanie kamerą termowizyjną należy przeprowadzać w ściśle określonych warunkach - w odpowiedniej temperaturze, przy określonym nasłonecznieniu. Dokładne warunki badania wskazuje norma PN-EN 13187:2001. W efekcie badania sporządzany jest raport, który powinien zawierać informacje dotyczące budynku, w którym dokonywane jest badanie. Jego obowiązkowym elementem są zdjęcia termowizyjne (tzw. termogramy), na których dane kolory stanowią odwzorowanie pomiarów temperatury. Warto tu zaznaczyć, że do prawidłowego odczytania termogramu nie wystarczy znajomość skali określającej przedziały temperatur właściwe dla danych barw - konieczne jest też uwzględnienie warunków, w jakich dokonywany był pomiar. Należy wziąć pod uwagę takie jak kwestie jak, chociażby temperatura powietrza lub jego wilgotność.

Badanie przeprowadzane podczas kontroli stanu technicznego budynku jest badaniem ilościowym, polegającym na prowadzeniu kontroli w czasie rzeczywistym i ocenianiu na bieżąco istniejących problemów oraz informowaniu o nich potencjalnego nabywcę, zlecającego audyt domu. W rezultacie badania ilościowego (w przeciwieństwie do badania jakościowego, którego przeprowadzenie wymaga dłuższych przygotowań, a kończy się przygotowaniem szczegółowego raportu) nie jest sporządzany dedykowany raport, ale pomiary wpisywane są do podsumowania z kontroli technicznej lub do protokołu odbioru, jeżeli badanie prowadzone jest w trakcie odbioru budynku.

Inżynierowie Pewnego Lokalu mogą poszczycić się posiadaniem certyfikatu ITC (Infrared Training Center), co jest formalnym potwierdzeniem posiadanych przez nich umiejętności z zakresu prowadzenia badania z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

Inspekcja domu przed kupnem cena

Niezależnie od miejscowości, w jakiej mieszkają nasi klienci, korzystając z formularza znajdującego się na stronie Pewnego Lokalu, można umówić się z inżynierem, który skontaktuje się, by omówić szczegóły ewentualnego zlecenia.

Naszą misją i wizją jest pomoc w dokonaniu profesjonalnego audytu nieruchomości tuż przed kupnem. Chcemy, by kupowanie domu stało się przyjemnością, by nie było związane z obawą o ewentualne oszustwo ze strony nieuczciwego sprzedającego oraz by transakcja została zawarta na jak najkorzystniejszych warunkach (w tym kontekście wyniki inspekcji można wykorzystać jako argument w negocjacjach cenowych).

Nasza firma stworzona jest przez osoby, które zajmują się głównie oceną nieruchomości. Ta wąska specjalizacja sprawia, że jesteśmy w branży liderami, potrafimy w prosty sposób omówić kwestie związane z prawem, oceną ryzyka, inżynierii oraz rynku nieruchomościowym. Podpowiemy w dziedzinie ksiąg wieczystych i wszelkiego rodzaju umów, damy podstawy do ewentualnego negocjowania ceny poprzez wykonywane raporty techniczne. Rynek nieruchomości jest nam dobrze znany. Obserwujemy tendencje, jakie na nim panują, wiemy, że to branża, która nieustannie się zmienia i rozwija, a my rozwijamy się razem z nią. Dlatego naszych klientów wspieramy doświadczeniem, ale też stale i na bieżąco aktualizowaną wiedzą.

Nasze oględziny mają być filarem, na którym kupujący będzie mógł osadzić swoją decyzję z wszystkimi emocjami, jakie mu towarzyszą przy dokonywaniu wyboru. Chcemy, by u podstaw tej decyzji znalazła się rzetelna i fachowa wiedza.

Mamy poczucie, że sprawiedliwe działanie i uczciwość w trakcie zawierania umów jest kluczem do sukcesu.

Zobacz, na jakie kwestie prawne uważać przed zakupem domu na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę z naszym prawnikiem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o budowę domu?

Zobacz nasz film instruktażowy.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 40 opinii.

jakie są najczęstsze usterki w mieszkaniach na rynku wtórnym?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka