Inspekcja domu przed kupnem - najważniejsze informacje

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Inspekcja domu przed kupnem | Kompendium wiedzy 2023

Inspekcja domu przed kupnem to bardzo istotna sprawa. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać ocena stanu technicznego domu, na co zwrócić uwagę przed kupnem domu, na kogo pomoc możemy liczyć, podczas kupna domu. Artykuł stanowi kompendium wiedzy dotyczącej m.in. przeglądu technicznego domu.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Na co należy zwrócić uwagę przed kupnem domu?

Pewny Lokal to firma, która przede wszystkim powstała z potrzeby rynku. Wydawać mogłoby się, że kupno domu jest prostym tematem, ale nabywcy domów bardzo często nie są świadomi, na co warto zwracać uwagę, gdy nadchodzi czas oględzin nieruchomości. Walory estetyczne, wizualne aspekty, drobne niedociągnięcia – tyle potencjalny klient jest w stanie dostrzec. Niepasująca tapeta, brak dzwonka czy niedziałający włącznik to tak naprawdę drobiazgi, które wymienia się łatwo. Co z ważnymi szczegółami dotyczącymi technicznych aspektów nieruchomości? Bardzo często są pomijane przez kupujących z powodu ich niewiedzy.

Pewny Lokal zatrudnia wyłącznie inżynierów, którzy dla klienta tworzą wnikliwą analizę domu.

Pewny Lokal to ogólnopolska firma inżynieryjna, która specjalizuje się w audytach technicznych domów i mieszkań. W ramach przeglądu technicznego domu sprawdzamy m.in. instalacje, mostki termiczne, ewentualne zawilgocenia oraz zwracamy uwagę na inne usterki domu, które mogą narazić nabywcę np. na wysokie koszty remontu. Przykładowy raport z audytu technicznego domu można zobaczyć tutaj. Pewny Lokal to także kancelaria prawna specjalizująca się w audytach prawnych nieruchomości oraz pomocy nabywcom w podpisaniu bezpiecznej umowy (np. umowy przedwstępnej czy sprzedaży). Więcej o naszych usługach na rynku wtórnym można przeczytać tutaj.

Pewny Lokal zatrudnia wyłącznie inżynierów, którzy dla klienta stworzą wnikliwą analizę domu, używając nowoczesnej technologii, działając na korzyść potencjalnego kupującego. To bardzo ważne, ponieważ rynek nieruchomości, zarówno pierwotny, jak i wtórny charakteryzuje się tym, że jeśli wada zostanie niedostrzeżona, bardzo często sprzedający nie zechce jej ujawnić, bo może na tym stracić.

W skrajnych sytuacjach można oczywiście dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Jest ona narzędziem ustawowym i w przypadku nieruchomości obowiązuje przez 5 lat od momentu wydania przedmiotu umowy. Jeżeli zakupu dokonujemy na rynku wtórnym, musimy liczyć się z możliwością skrócenia tego czasu lub wyłączenia rękojmi, dlatego warto bardzo dokładnie sprawdzić stosowne postanowienia umowne. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest dokładnie zbadanie stanu technicznego nieruchomości jeszcze przed jej kupnem. Pozwoli to na obiektywne spojrzenie na wady i zalety domu, nad którego zakupem się zastanawiamy. Dodatkowo mając świadomość tego, z jakimi wydatkami będziemy musieli się mierzyć w związku z niezbędnymi pracami remontowymi, będziemy mogli zweryfikować swój budżet lub jeszcze raz przemyśleć kwestię zakupu tego konkretnego domu.

Podczas pracy naszych inżynierów sprawdzony zostanie budynek zarówno od strony zewnętrznej, jak i od wewnętrznej. Oceniamy elementy konstrukcyjne, ich jakość, wykonanie, stan materiału, jaki został użyty w trakcie budowy i podczas prac wykończeniowych. Istotne są dla nas także połacie dachu i jakość obróbek blacharskich, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

Inspekcja dotyczy również spójności zagospodarowania terenu działki należącej do nieruchomości, jakości ogrodzeń, bram, podjazdów i innych budynków znajdujących się na terenie działki.

Darmowy poradnik Dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym
tutorial cover
Darmowy poradnik Dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

W skrajnych sytuacjach można dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi.

We wnętrzu ocenie podlegają między innymi następujące elementy:

 • stolarka okienna i drzwiowa (ewentualne nieszczelności bądź usterki mechaniczne),
 • stan posadzek (podłogi i wylewki),
 • stan tynków i ścian (pod kątem ewentualnych odspojeń, pęknięć etc.),
 • oświetlenie,
 • instalacje (sprawność, zgodność z obowiązującymi normami, wydajność),
 • stan poszycia dachowego (do sprawdzenia również z kamerą termowizyjną) i elewacji,
 • stan schodów (jeżeli budynek jest piętrowy).

Kontroli podlega nawet stan dzwonka do drzwi. Tak naprawdę skupiamy się na każdej kwestii, która mogłaby zostać pominięta podczas oględzin przez kupującego. Mamy doświadczenie i wiemy doskonale, że nasz audyt musi zawierać wszystkie kwestie techniczno-formalne, by podczas inspekcji nasz klient mógł się skupić na walorach estetycznych nieruchomości. Jak wygląda taka procedura krok po kroku? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnego akapitu.

Sprawdzenie domu przed kupnem krok po kroku

Nasi inżynierowie z firmy Pewny Lokal przeprowadzają inspekcję domu przed jego kupnem. Na samym początku sprawdzają stan techniczny elewacji. Czasami się zdarza, że w wyniku osiadania domu, na zewnątrz są widoczne pęknięcia. Równocześnie nasi specjaliści sprawdzają, jaki materiał został użyty w czasie budowy, oraz czy spełnia on odpowiednie normy jakościowe. Na zewnątrz domu sprawdzamy również stan techniczny dachu, w tym między innymi jego kąt nachylenia. W trakcie zewnętrznego sprawdzania domu, naszej kontroli podlega także stan techniczny płotu, oraz budynków znajdujących się na działce, takich jak na przykład garaże, czy też altany. Jeżeli zaś chodzi o sprawdzenie domu od środka, to naszej sprawdzeniu podlegają wszystkie elementy powstałe w trakcie jego budowy, oraz te, które są zamontowane na stałe. Są to między innymi:

 • Stolarka okienna oraz drzwiowa. Bardzo często bowiem w wyniku wieloletniego jej użytkowania, ulega ona zużyciu. To z kolei może powodować utraty ciepłą, skutkujące wyższymi kosztami ogrzewania.
 • Podłogi wraz z wylewkami. Źle dobrana wylewka może zacząć szybko pękać. To z kolei często oznacza, że posadzka ulega odkształceniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłóg panelowych oraz parkietowych, gdyż mogą one wówczas ulec trwałemu uszkodzeniu.
 • Instalacje wodno-kanalizacyjne. Ich usterki najczęściej nie są widoczne, dopóki się nie pojawią. Wówczas z kolei często wiąże się to ze sporymi kosztami napraw. Doskonałym przykładem mogą być tutaj odkształcone w wyniku wilgoci panele ścienne.
 • Sprawdzenie instalacji elektrycznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku starych domów. Stare typy instalacji elektrycznych są po pierwsze niebezpieczne, gdyż między innymi często generują zwarcia. Po drugie mogą one generować straty. 

A to tylko niewielka, część elementów sprawdzanych w trakcie inspekcji przez naszych inżynierów. Jak już wspomnieliśmy, sprawdzamy nawet dzwonki do drzwi, czy też zarysowania na framugach okiennych. Wbrew pozorom jest to dosyć ważne, gdyż te z pozoru błahe usterki mogą powodować po pierwsze dosyć spore koszty napraw, zwłaszcza jeżeli zbierze się ich więcej. Po drugie, mogą one wpłynąć na wartość domu. Między innymi dlatego na sam koniec nasi inżynierowie sporządzają protokół inspekcji technicznej domu, zawierający listę wszystkich wykrytych przez nich usterek technicznych. W ten sposób możecie Państwo uniknąć zakupu domu, którego koszty remontu mogą być dosyć spore.


Skupiamy się na każdej kwestii, która mogłaby zostać pominięta podczas oględzin przez kupującego

Kamera termowizyjna w trakcie inspekcji domu?

Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak skuteczne jest badanie nieruchomości kamerą termowizyjną. Jej obraz pozwala zlokalizować wszystkie miejsca, które charakteryzują się spadkiem ciepła. Są to miejsca najczęściej zwane mostkami cieplnymi. To ogromna podpowiedź dla klienta, który dostaje raport, jak wygląda stan budynku. Mostki cieplne nie są widoczne gołym okiem, a ich ignorowanie może doprowadzić do pojawienia się zawilgocenia i zagrzybienia.

Z perspektywy sprzedającego łatwo ukryć wszelkie nieszczelności – wystarczy farba, by zamalować niepokojące ślady. Kamery termowizyjnej nie da się oszukać. Jest to doskonały sprzęt w służbie naszych inżynierów. Dzięki niemu można ocenić jakość montażu stolarki okiennej i drzwiowej, a także ocieplenia budynku.

Badanie kamerą termowizyjną należy przeprowadzać w ściśle określonych warunkach: w odpowiedniej temperaturze i przy określonym nasłonecznieniu. Dokładne warunki badania wskazuje norma PN-EN 13187:2001. W efekcie badania sporządzany jest raport, który powinien zawierać informacje dotyczące budynku, w którym dokonywane jest badanie. Jego obowiązkowym elementem są zdjęcia termowizyjne (tzw. termogramy), na których dane kolory stanowią odwzorowanie pomiarów temperatury. Warto zaznaczyć, że do prawidłowego odczytania termogramu nie wystarczy znajomość skali, która określa przedziały temperatur właściwe dla danych barw. Konieczne jest też uwzględnienie warunków, w jakich dokonywany był pomiar. Należy wziąć pod uwagę takie jak kwestie jak, chociażby temperatura powietrza lub jego wilgotność.

Badanie nieruchomości kamerą termowizyjną pozwala zlokalizować miejsca, które charakteryzują się spadkiem ciepła.

Badanie przeprowadzane podczas kontroli stanu technicznego budynku jest badaniem ilościowym, polegającym na prowadzeniu kontroli w czasie rzeczywistym i ocenianiu na bieżąco istniejących problemów oraz informowaniu o nich potencjalnego nabywcę, zlecającego audyt domu. W rezultacie badania ilościowego (w przeciwieństwie do badania jakościowego, którego przeprowadzenie wymaga dłuższych przygotowań, a kończy się przygotowaniem szczegółowego raportu) nie jest sporządzany dedykowany raport, ale pomiary wpisywane są do podsumowania z kontroli technicznej lub do protokołu odbioru, jeżeli badanie prowadzone jest w trakcie odbioru budynku.

Inżynierowie Pewnego Lokalu mogą poszczycić się posiadaniem certyfikatu ITC (Infrared Training Center), co jest formalnym potwierdzeniem posiadanych przez nich umiejętności z zakresu prowadzenia badania z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

Kto sprawdza stan domu przed kupnem?

Sprawdzenie stanu technicznego domu może przeprowadzić sam kupujący, gdyż nie mamy odgórnie narzuconych informacji, kto na rynku wtórnym może sprawdzić dom, który planujemy kupić. Jednakże często najlepszym rozwiązaniem jest audyt domu wykonany przez profesjonalistę, inżyniera, który posiada wiedzę i sprzęt potrzebny do dokładnego sprawdzenia domu. Niestety zdarza się, że przez chęć zaoszczędzenia pieniędzy, niewyposażeni w wiedzę nabywcy nieruchomości, sami decydują się sprawdzić dom, co często kończy się tylko na powierzchownym przyjrzeniu się stanowi technicznemu, a skutkuje późniejszymi większymi wydatkami, gdy wady budynku zaczną się wyłaniać.

Inspekcja domu z rynku wtórnego

Niezależnie od miejscowości, w jakiej mieszkają nasi klienci, korzystając z formularza znajdującego się na stronie Pewnego Lokalu, można umówić się z inżynierem, który skontaktuje się, by omówić szczegóły ewentualnego zlecenia.

Naszą misją i wizją jest pomoc w dokonaniu profesjonalnego audytu nieruchomości tuż przed kupnem. Chcemy, by kupowanie domu stało się przyjemnością, by nie było związane z obawą o ewentualne oszustwo ze strony nieuczciwego sprzedającego oraz by transakcja została zawarta na jak najkorzystniejszych warunkach (w tym kontekście wyniki inspekcji można wykorzystać jako argument w negocjacjach cenowych).

Podczas pracy naszych inżynierów sprawdzony zostanie budynek zarówno od strony zewnętrznej, jak i od wewnętrznej.

Nasza firma stworzona jest przez osoby, które zajmują się głównie oceną nieruchomości. Ta wąska specjalizacja sprawia, że jesteśmy w branży liderami, potrafimy w prosty sposób omówić kwestie związane z prawem, oceną ryzyka, inżynierii oraz rynku nieruchomościowym. Podpowiemy w dziedzinie ksiąg wieczystych i wszelkiego rodzaju umów, damy podstawy do ewentualnego negocjowania ceny poprzez wykonywane raporty techniczne. Rynek nieruchomości jest nam dobrze znany. Obserwujemy tendencje, jakie na nim panują, wiemy, że to branża, która nieustannie się zmienia i rozwija, a my rozwijamy się razem z nią. Dlatego naszych klientów wspieramy doświadczeniem, ale też stale i na bieżąco aktualizowaną wiedzą.

Nasze oględziny mają być filarem, na którym kupujący będzie mógł osadzić swoją decyzję z wszystkimi emocjami, jakie mu towarzyszą przy dokonywaniu wyboru. Chcemy, by u podstaw własnej decyzji znalazła się rzetelna i fachowa wiedza.

Mamy poczucie, że sprawiedliwe działanie i uczciwość w trakcie zawierania umów jest kluczem do sukcesu.

Inspekcja domu przed kupnem cena — od czego zależy?

Niestety, w tej kwestii nie da się jasno określić, ile będzie kosztować inspekcja techniczna domu przed jego zakupem. Cena usługi w naszej firmie jest ustalana indywidualnie. Jest to uzależnione między innymi:

 • Odległością, jaką muszą pokonać nasi inżynierowie. Im jest ona większa, tym większe są koszty związane z dojazdem naszych specjalistów. 
 • Zakresem wykonanych przez naszych inżynierów prac. Prawidłowo przeprowadzona inspekcja domu nie trwa 5 minut. Co prawda nasi inżynierowie dzięki sprzętowi, wiedzy, oraz doświadczeniu skracają ten czas do minimum. Mimo wszystko jednak niektóre pomiary, takie jak obserwacja domu przy użyciu wspomnianej wcześniej kamery termowizyjnej wymagają dokładności, a co za tym idzie, nie mogą być wykonywane w pośpiechu. Ponadto nasi inżynierowie za każdym razem, kiedy przeprowadzają inspekcję techniczną, sporządzają z niej protokół, zawierający listę wszystkich wykrytych przez nich usterek technicznych, oraz niezgodności ze standardami zawartymi w umowie. Odpowiednie sporządzenie tego dokumentu również zajmuje nieco czasu. 
 • Ilości wykorzystanego specjalistycznego sprzętu. Aby inspekcja była przeprowadzona w prawidłowy sposób, często potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Dzieje się tak, ponieważ wiele usterek nie jest widocznych gołym okiem. Doskonałym przykładem może być tutaj badanie rur kanalizacyjnych. Aby móc je prawidłowo przeprowadzić, potrzebna jest kamera endoskopowa, umożliwiająca podgląd na żywo w wysokiej rozdzielczości. Innym przykładem, może być wspomniane wcześniej badanie wilgotności tynków, do którego wykorzystuje się kamerę termowizyjną. Warto przy tym mieć na uwadze, że koszt zakupu tego typu urządzeń pomiarowych często wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Podobnie, jak w przypadku przeglądu technicznego domu, cena za inspekcję uzależniona jest w dużym stopniu od jego powierzchni. Im jest ona większa, tym więcej zapłacimy. Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, inspekcja obejmuje również teren działki, na której stoi dom. A to tylko niewielka część czynników wpływających na wysokość ceny za przeprowadzenie inspekcji technicznej przed zakupem domu. Z tych powodów nie można ściśle określić, ile będzie kosztować wykonanie inspekcji. Istnieje zbyt wiele czynników mogących wpłynąć na cenę.

Ile kosztuje sprawdzenie domu przed kupnem?

Jeżeli chodzi o przegląd techniczny domu, to należy mieć świadomość, że pomoc fachowca kosztuje. Ceny audytów są bardzo różne, ale można przyjąć, że zaczynają się od ok. 300 zł za odbiór domu z małym metrażem. Jednakże do ceny często trzeba doliczyć dodatkowy koszt sprawdzenia przynależności, a także dojazd inżyniera do miejsca przeglądu.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że dom, który planujemy kupić, jest dobrze ocieplony i nie jest zawilgocony, to również  warto zastanowić się nad wykonaniem w nim badania termowizyjnego, które najczęściej oferowane jest przez firmy, jako dodatkowo płatna usługa.

Decydując się na audyt domu z fachowcem, pamiętajmy, że przeznaczona na niego część budżetu, stanowi niewiele w porównaniu do szkód, jakie mogą się pojawić w domu, lub jakie istnieją, a bez odpowiedniego sprzętu nie będziemy w stanie ich wykryć.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na jakie kwestie prawne uważać przed zakupem domu na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę z naszym prawnikiem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o budowę domu?

Zobacz nasz film instruktażowy.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 675 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

jakie są najczęstsze usterki w mieszkaniach na rynku wtórnym?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka