Dom szkieletowy lub kanadyjski opinie

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Dom szkieletowy lub kanadyjski opinie | 797 014 014

Domy szkieletowe, podobnie jak te murowane, mają swoich zwolenników i przeciwników.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

W przypadku domów kanadyjskich obserwujemy coraz większy wzrost popularności, pomimo iż nadal powszechnie postrzegane są jako mniej trwałe niż te wznoszone w tradycyjny sposób. Co warto wiedzieć na temat domów szkieletowych przed podjęciem decyzji o budowie takiego budynku?

Dom kanadyjski - czas realizacji i koszt

Postawienie domu szkieletowego, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z prefabrykatów, może zająć nawet mniej niż miesiąc. Wynika to między innymi z faktu, że jedynym etapem prac mokrych jest w tym przypadku wylanie płyty fundamentowej. Ponieważ cała konstrukcja budynku jest lekka, oznacza to również mniejszy łączny koszt budowy oraz krótszy czas prac ekipy budowlanej, co też jest jednoznaczne z niższymi wydatkami. Jedynym minusem tej sytuacji jest konieczność poniesienia wszystkich wydatków, związanych z budową domu w tej technologii, w krótkim czasie, inaczej niż ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Konstrukcji domu kanadyjskiego nie można rozłożyć w czasie, chociażby ze względu na brak możliwości wystawienia drewnianej konstrukcji na dłuższe oddziaływanie warunków atmosferycznych, nawet pomimo zastosowania bardzo dobrej jakości drewna, właściwie zaimpregnowanego. Tutaj warto wspomnieć, że dość powszechna opinia o nietrwałości domów typu kanadyjskiego swoje źródło ma w czasach, kiedy drewno wysokiej jakości było trudne do zdobycia, dlatego też przy stawianiu domów drewnianych wykorzystywano takie o niższej odporności i trwałości. Dodatkowo obecnie stosowana technologia (chociażby proces suszenia drewna w warunkach przemysłowych), a także preparaty i metody impregnacyjne pozwalają na skuteczne zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią, pleśnią i szkodnikami.

Nasi Inżynierowie przeprowadzają profesjonalne odbiory domów i mieszkań

Termika i akustyka budynku

Domy szkieletowe często postrzegane są jako bardzo akustyczne oraz szybko oddające ciepło. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych i wykorzystaniu ich we właściwy sposób możemy osiągnąć w budynku parametry zbliżone (a czasem nawet lepsze) do tych, które są charakterystyczne dla budynków murowanych. Do takich materiałów należy wełna mineralna, która, przy ociepleniu nią ścian z dwóch stron, pozwoli na zmniejszenie tempa nagrzewania się budynku oraz utraty przez niego ciepła.

Wełna mineralna, stosowana w ścianach jako materiał izolacyjny, bardzo dobrze pochłania również dźwięki, dzięki czemu nie powinniśmy narzekać na hałasy z zewnątrz.

Warto tu podkreślić, że w przypadku domów szkieletowych jako materiału izolacyjnego nie należy stosować styropianu, który nie przepuszcza powietrza. Ma to ogromne znaczenie ze względu na dyfuzyjność ścian.

Zalety domu w konstrukcji szkieletowej

Domy w technologii szkieletowej często postrzegane są jako domy gorszej kategorii. Dominuje przeświadczenie, że jest to dobra konstrukcja, ale tylko w przypadku domku letniskowego. Jednakże w związku z coraz lepszymi materiałami budowlanymi oraz nowszymi technologiami, takie domy mogą służyć z powodzeniem tak samo jak domy budowane tradycyjnymi metodami. Nie do przecenienia jest również czas jaki potrzebny jest na postawienie domu w technologii szkieletowej, o czym wspominaliśmy powyżej. Dodatkowo jako zaletę można uznać ograniczenie składowania materiałów na placu budowy, a także mniejszy hałas podczas budowy i brak brudu na placu budowy. Dodatkowo nie ma przeszkód w budowie podczas mrozów, co często wstrzymuje prace przy domach murowanych. 

Wady domu w konstrukcji szkieletowej

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jedną z wymienianych wad domu w konstrukcji szkieletowej są rosnące ceny drewna. Jednakże należy pamiętać, że ceny w zasadzie wszystkich materiałów budowlanych poszły w ostatnim czasie do góry. Do wad tego typu konstrukcji zalicza się także problematyczną przebudowę, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wszelkie tego typu zmiany dużo łatwiej wprowadzić w klasycznej konstrukcji domu murowanego. Ostatnim z argumentów przeciwko konstrukcji szkieletowej są wyższe straty cieplne, ale przy zachowaniu dobrej jakości drewna, powinno udać się temu zapobiec. Ponieważ elementy domu w konstrukcji drewnianej przyjeżdżają w dużych elementach, należy zapewnić dobry dojazd dla ciężkich samochodów, które przywiozą szkielet domu. Niestety przy małej ilości miejsca może to być problematyczne.

Systemy domów szkieletowych

Często dom szkieletowy utożsamia się tylko z systemem kanadyjskim. Dzieje się tak dlatego, że jest to najpopularniejszy model konstrukcji spotykany w naszym kraju. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ramach konstrukcji szkieletowych mamy także np. dom w konstrukcji – ciężki szkielet niemiecki. Konstrukcja ta charakteryzuje się płytą fundamentową, zamiast tradycyjnych fundamentów. Na stropie stosuje się wylewkę betonową. Dzięki temu, do wykończenia dachu możemy użyć ciężkich dachówek. Dom w tej technologii jest bardziej wytrzymały od technologii kanadyjskiej, ale tym samym droższy.  

Ucieczki ciepła w konstrukcji szkieletowej

Domy w konstrukcji kanadyjskiej są bardziej podatne na ucieczki ciepła niż tradycyjne konstrukcje. Oczywiście w przypadku sprawnego, wydajnego ogrzewania, które jest dostosowane do charakterystyki takiego domu właściciele takiego domu nie powinni odczuwać tego problemu. 

Domy murowane poprzez wykonaną izolację są w stanie utrzymać dodatnią temperaturę przez kilka dni nawet w przypadku braku lub awarii ogrzewania. Dom w konstrukcji szkieletowej nie utrzyma dodatniej temperatury w takiej sytuacji. Pamiętajmy także, że podczas upałów dom w konstrukcji szkieletowej nagrzewa się szybciej niż dom murowany. 

Podczas odbioru konstrukcji szkieletowej warto wykonać badanie termowizyjne na obecność mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła z nieruchomości. Jeżeli dom został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną i podczas budowy nie popełniono błędów, mostki termiczne nie powinny występować. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że podczas badań wykonywanych przez naszych fachowców ten problem pojawia się zaskakująco często.

Jakość drewna – ważny czynnik

Jednym z najważniejszych czynników przy decyzji o zakupie domu w konstrukcji szkieletowej jest sprawdzenie z jakiej jakości drewna wykonany jest szkielet. Fachowcy polecają głównie szkielety domów wykonane z drewna sosnowego. Drewno sosnowe nie powinno mieć pęknięć, a także powinno posiadać regularne słoje.

Wewnętrzne ściany domu w konstrukcji szkieletowej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Fachowcy zalecają często stosowanie podwójnej warstwy płyty g-k.

Dom w konstrukcji szkieletowej należy dokładnie zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci. Pomocne okażą się tutaj folie paroizolacyjne. Zadaniem takiej folii jest zabezpieczenie domu przed przenikaniem wilgoci do przegród. 

Instalacje i ich rozprowadzenie w domu szkieletowym

Instalacje w domach tego typu rozprowadza się znacznie łatwiej niż w domu murowanym. Montowane są one bowiem pomiędzy elementami szkieletu - jest to jednoznaczne z brakiem konieczności kucia w ścianach.

Najwięcej wątpliwości, ze względu na drewnianą konstrukcję, budzi instalacja elektryczna - w domach typu kanadyjskiego należy ją wyposażyć w bezpieczniki różnicowo-prądowe i system ostrzegawczy, który poinformuje nas o awarii instalacji. Obowiązkowym zabezpieczeniem jest piorunochron, a wszystkie kable elektryczne powinny być poprowadzone w peszlach.   

Jakość wykonania gwarancją trwałości budynku

W przypadku domów typu szkieletowego najmniejszy błąd projektowy lub potknięcie już na etapie realizacji budynku może skutkować ogromnymi problemami po zakończeniu budowy. Dlatego też prace muszą być prowadzone przy zachowaniu najwyższej dbałości o wszystkie szczegóły, w stosunkowo szybkim tempie, bez przestojów. Z jednej strony można to potraktować jako wadę tego typu konstrukcji, ale z drugiej strony oznacza to, że finalnie otrzymujemy produkt najwyższej jakości. Dodatkowo dom budujemy w rekordowo krótkim czasie, zwłaszcza w porównaniu z budynkami realizowanymi tradycyjnie, w technologii murowanej, więc jeżeli zależy nam na czasie, to dom tego typu będzie idealnym rozwiązaniem.

Odbiór domu kanadyjskiego

Odbiór domu tego typu warto przeprowadzić przy wsparciu inżyniera, który będzie w stanie zweryfikować nie tylko podstawowe kwestie, takie jak zgodność realizacji z dokumentacją techniczną, normami i prawem budowlanym, ale który sprawdzi także izolacyjność termiczną budynku (przy użyciu kamery termowizyjnej), zastosowane materiały i dbałość jego wykonania. Ważne jest też skontrolowanie dachu pod względem występowania potencjalnych nieszczelności, sprawności wentylacji (musi skutecznie odprowadzać wilgoć) oraz jakości robót posadzkowych i elewacyjnych. Pewny Lokal wspiera swoich klientów w odbiorach technicznych, również domów szkieletowych. Dzięki skorzystaniu z usługi odbioru technicznego zyskamy potwierdzenie poprawności zrealizowanych prac, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek na wykonawcy spocznie odpowiedzialność za ich usunięcie. 

Dom w konstrukcji szkieletowej – czy warto?

Podsumowując, dom w konstrukcji szkieletowej może być dobrym wyborem. Warto jednak rozważyć różne technologie, nie zamykają się tylko na konstrukcję kanadyjską. Podstawą trwałości takiej konstrukcji będzie wybór odpowiedniego drewna, a także sprawdzenie domu na obecność ubytków ciepła. Dużą zaletą będzie możliwość szybkiego ukończenia budowy, ale należy zdawać sobie sprawę że trwałość takiego domu, będzie mimo wszystko niższa niż domu murowanego.  


dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 30 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka