Decydowanie się na umowę ustną jest często bardzo ryzykowne, ponieważ trudno wykazać jej zawarcie. Oczywiście zawsze jest możliwość zerwania umowy ustnej, gdyż nie obowiązuje nas żadna umowa pisemna i tylko od nas zależy lub drugiej osoby, czy dotrzymamy słowa.
Powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby nasza umowa przybrała pisemną formę. W zależności, na jakim jesteśmy etapie podczas sprzedaży, nasza umowa przyjmie formę albo cywilnoprawną, albo formę aktu notarialnego. Jeżeli mówimy o rynku wtórnym, to umowa przedwstępna może być sporządzona w formie cywilnoprawnej i dopiero później możemy podpisać umowę sprzedaży. Ta umowa sprzedaży zawsze, w każdym przypadku musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. W przypadku rynku pierwotnego, kiedy podpisujemy umowę z deweloperem, to na początku powinniśmy podpisać umowę deweloperską, a dopiero potem umowę sprzedaży. Obie umowy powinny być w formie aktu notarialnego.
Umów słownych nie warto zawierać w żadnym wypadku i dotyczy to nie tylko umów związanych z nieruchomościami, ale każdych. Zawsze powinniśmy zadbać o to, aby nasze umowy były w formie pisemnej. Udowodnienie roszczeń z umowy ustnej jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Z umowami słownymi spotykamy się na co dzień, ale zazwyczaj są to umowy zawierane pomiędzy osobami bliskimi i nie czujemy potrzeby pisemnych potwierdzeń.
Wierzymy, że ta druga strona dotrzyma słowa. Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś nie wywiązuje się z umowy, wówczas możemy próbować udowodnić jej zawarcie i wyegzekwowanie jej postanowień. Powinniśmy przekazać sądowi listę świadków, którzy uczestniczyli z nami podczas zawierania umowy, wszelkie maile, smsy i liczyć, że sąd uzna nasze dowody za wystarczające.
Pamiętajmy o tym, aby nie przekazywać żadnych środków pieniężnych bez sporządzenia umowy na piśmie, wskazującej zobowiązania konkretnych stron. Każde zawieranie umowy ustnej oraz przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy komuś, wiąże się z ryzykiem utraty tych pieniędzy. Jeżeli jest to ktoś obcy, to nie mamy pewności, z kim tak naprawdę rozmawiamy i udowodnienie zawarcia umowy oraz dochodzenie roszczeń będzie praktycznie niemożliwe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!