Zerwanie umowy ustnej przy sprzedaży mieszkania

Czytając artykuł, dowiesz się, jakie konsekwencje ma zawieranie umów wyłącznie na podstawie słowa.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Sprzedaż mieszkania a forma umowy
2. Umowa ustna sprzedaży nieruchomości a niebezpieczeństwo
3. Zapłata pieniędzy a umowa ustna

Decydowanie się na umowę ustną jest często bardzo ryzykowne, ponieważ trudno wykazać jej zawarcie. Oczywiście zawsze jest możliwość zerwania umowy ustnej, gdyż nie obowiązuje nas żadna umowa pisemna i tylko od nas zależy lub drugiej osoby, czy dotrzymamy słowa.

1. Sprzedaż mieszkania a forma umowy

Powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby nasza umowa przybrała pisemną formę. W zależności, na jakim jesteśmy etapie podczas sprzedaży, nasza umowa przyjmie formę albo cywilnoprawną, albo formę aktu notarialnego. Jeżeli mówimy o rynku wtórnym, to umowa przedwstępna może być sporządzona w formie cywilnoprawnej i dopiero później możemy podpisać umowę sprzedaży. Ta umowa sprzedaży zawsze, w każdym przypadku musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. W przypadku rynku pierwotnego, kiedy podpisujemy umowę z deweloperem, to na początku powinniśmy podpisać umowę deweloperską, a dopiero potem umowę sprzedaży. Obie umowy powinny być w formie aktu notarialnego.

2. Umowa ustna sprzedaży nieruchomości a niebezpieczeństwo

Umów słownych nie warto zawierać w żadnym wypadku i dotyczy to nie tylko umów związanych z nieruchomościami, ale każdych. Zawsze powinniśmy zadbać o to, aby nasze umowy były w formie pisemnej. Udowodnienie roszczeń z umowy ustnej jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Z umowami słownymi spotykamy się na co dzień, ale zazwyczaj są to umowy zawierane pomiędzy osobami bliskimi i nie czujemy potrzeby pisemnych potwierdzeń. Wierzymy, że ta druga strona dotrzyma słowa. Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś nie wywiązuje się z umowy, wówczas możemy próbować udowodnić jej zawarcie i wyegzekwowanie jej postanowień. Powinniśmy przekazać sądowi listę świadków, którzy uczestniczyli z nami podczas zawierania umowy, wszelkie maile, smsy i liczyć, że sąd uzna nasze dowody za wystarczające.

3. Zapłata pieniędzy a umowa ustna

Pamiętajmy o tym, aby nie przekazywać żadnych środków pieniężnych bez sporządzenia umowy na piśmie, wskazującej zobowiązania konkretnych stron. Każde zawieranie umowy ustnej oraz przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy komuś, wiąże się z ryzykiem utraty tych pieniędzy. Jeżeli jest to ktoś obcy, to nie mamy pewności, z kim tak naprawdę rozmawiamy i udowodnienie zawarcia umowy oraz dochodzenie roszczeń będzie praktycznie niemożliwe.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka