Jak kupić mieszkanie?

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Tajniki kupna mieszkania - dowiedz się więcej

Kupujesz swoje pierwsze mieszkanie? Z pewnością towarzyszy Ci mieszanka strachu i ekscytacji. Nic dziwnego, to duża inwestycja, która pochłonie wszystkie Twoje oszczędności, a niejednokrotnie będzie wymagała kredytu.

Właśnie dlatego musisz bardzo dobrze przygotować się do tego procesu. Stworzyliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci przejść przez ten etap. Poznaj nasze rady!

Kupno mieszkania - poradnik

W pierwszej kolejności zajmiemy się mieszkaniami z rynku pierwotnego. Kupując nową nieruchomość, musisz mieć pewność, że budynek, na który stawiasz, jest solidny, a lokal zostanie Ci przekazany w odpowiednim czasie. Aby tak się stało, musisz dowiedzieć się czegoś więcej na temat dewelopera, oferującego Ci zakup mieszkania. Jest to trudniejsze w przypadku firm, które stawiają swoje pierwsze inwestycje, jednak w obecnych czasach rzadko zdarza się, aby rzeczywiście tak było. Większość deweloperów ma na swoim koncie trzy, pięć, a nawet kilkadziesiąt realizacji. Informacje warto czerpać z opinii w Internecie, od osób mieszkających w innych budynkach stawianych przez konkretną firmę oraz ze środowiska deweloperskiego. Oczywiście ostateczną decyzję musisz podjąć samodzielnie, jednak warto zwrócić uwagę na to, przed czym przestrzegają inni.

Z nami bezpiecznie kupisz swoje wymarzone mieszkanie.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, warto zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzeni. Niestety coraz częściej budynki stawiane są bardzo blisko siebie, przez co ograniczone jest poczucie prywatności. Zdarza się także, że bloki stawiane są nieopodal rzek czy innych zbiorników wodnych, co może rodzić później duże problemy. Z jednej strony bardzo miłym jest rozpoczynanie dnia od widoku wschodzącego nad rzeką słońca, ale z drugiej może się niestety okazać, że są to tereny zalewowe. Jeśli zdarzyły się w tym miejscu powodzie czy lekkie zalania, musisz mieć świadomość, że nie tylko będziesz żyć w obawie o zniszczenie nieruchomości, ale także możesz natknąć się na problem z jego ubezpieczeniem. Żadna z firm ubezpieczających nie będzie chciała podjąć się takiego ryzyka, a nawet jeśli, to opłaty nakładane na Ciebie każdego roku będą ogromne.

Czy warto ryzykować przy kupnie mieszkania?

Kupowanie mieszkania od dewelopera wiąże się też z tym, że musisz podjąć decyzję czy szukasz nieruchomości, która jest już gotowa, czy ryzykujesz i decydujesz  się na tzw. „dziurę w ziemi”. Zwykle trudno jest kupić wymarzony lokal, który już stoi, ponieważ większość nieruchomości rozchodzi się, zanim budowa w zostanie ukończona. Poza tym zdarza się, że decydując się na tzw. „kota w worku”, możesz liczyć na niższą cenę. Mimo to wiele osób nie jest przychylna takim zakupom, ponieważ trudno jest ocenić czy to, co widzimy na wizualizacji, rzeczywiście pokryje się z tym, co zastaniemy po zakończeniu budowy. Warto więc poprosić dewelopera o umożliwienie zobaczenia podobnego mieszkania, które już zostało sprzedane i jest gotowe.

Oględziny gotowego mieszkania

Na co jednak zwrócić uwagę, kiedy możesz obejrzeć mieszkanie? Przede wszystkim skup się na tym, co znajduje się w standardzie deweloperskim. Zazwyczaj obejmuje on:

  • położone tynki w środku i na zewnątrz oraz ściany przygotowane do malowania
  • wylewkę podłogową
  • okna i parapety
  • drzwi
  • wszystkie instalacje (wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną) oraz grzejniki.
     

Czasami zdarza się, że stan deweloperski jest podwyższony. Wtedy można spodziewać się urządzeń sanitarnych, położonych podłóg i odmalowanych ścian, jednak wszystko zależy od decyzji dewelopera. Kolejny krok, który musisz poczynić, to sprawdzenie jak solidne są ściany oraz czy nie ma żadnych niedoróbek, niefunkcjonalnych rozwiązań lub śladów po zalaniu czy robactwie lub gryzoniach. Wbrew pozorom takie aspekty warto analizować nawet w przypadku mieszkań z pierwszej ręki.

Negocjacje z deweloperem są możliwe

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Decydując się na mieszkanie, pamiętaj, że jego cena jest tylko ofertą, która można negocjować. Niejednokrotnie zdarza się, że deweloper jest skłonny obniżyć kwotę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy, jeśli odpowiednio poprowadzisz rozmowę. Oczywiście nie dzieje się tak w każdym przypadku, ponieważ niektóre mieszkania wyprzedają się na pniu, po swojej cenie wyjściowej. Mimo to warto spróbować nieco zbić kwotę, a jeśli deweloper nie wyrazi na to zgody, musisz dość szybko przemyśleć czy warto dokonać zakupu za cenę z oferty, ponieważ ktoś może Cię ubiec. 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Przejdźmy zatem do tego, w jaki sposób wybierać lokale z drugiej ręki. W pierwszej kolejności musisz dokładnie sprawdzić wszystkie jego elementy, które zapewnią Ci komfort mieszkania. Oprócz rozkładu pomieszczeń, metrażu i lokalizacji konkretnej nieruchomości, musisz sprawdzić także jej ogólny stan techniczny. Konieczne jest zwrócenie uwagi na każdą z instalacji – elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, grzewczą. Musisz mieć pewność, że są one w dobrej kondycji, ponieważ ich wymiana niesie za sobą ogromny koszt. Oczywiście, możesz zakupić mieszkanie z wadami w instalacjach, ale musisz wiedzieć, jak duże są to problemy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na stan podłóg i ścian. Odpadające, podnoszące się panele mogą świadczyć, np. o wilgoci lub wcześniejszym zalaniu. Jeśli z kolei zauważasz cieknące rury, pęknięte ściany czy rysy na sufitach, możesz mieć pewność, że koszt remontu będzie znacznie większy, niż zakładały prognozy. Sprawdź także, czy na ścianach nie ma śladów zagrzybienia lub pleśni. Konieczne jest także ocenienie, jak szczelne są drzwi i okna, a także czy konstrukcja balkonu (jeśli taki jest w mieszkaniu) jest bezpieczna w użytkowaniu. Żaden z wypisanych mankamentów nie jest oczywiście powodem do rezygnacji z zakupu, natomiast jest to dobra przestrzeń do negocjacji ceny. Jeżeli samodzielnie nie potrafisz ocenić stanu technicznego mieszkania, dobrą opcją będzie skorzystanie z naszej usługi technicznego audytu mieszkania. Oprócz tego nie zapomnij także o technicznym przeglądzie całego budynku. Jeśli okaże się, że w bloku czy kamienicy są problemy z windą/schodami, licznikami czy dachem, musisz liczyć się z tym, że niebawem podniesiona zostanie kwota uiszczana na poczet funduszu remontowego.

Formalności przy zakupie mieszkania

Kolejna kwestia dotyczy obu typów nieruchomości. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup od dewelopera czy z rynku wtórnego, musisz dokładnie przeanalizować wszystkie dokumenty, które podsuwane są Ci do podpisania. Jeden zapis w umowie czy jedna przeoczona informacja w księdze wieczystej, może zmienić Twoją radość z posiadania nowej nieruchomości w prawdziwy koszmar. Głównym dokumentem, który musisz znać, jest księga wieczysta. To w niej zapisane jest, kto jest właścicielem mieszkania, czy nie ciąży nad nim hipoteka lub czy nie zawarto tam prawa do dożywocia na rzecz osoby trzeciej. W księdze zapisane jest także, jeżeli nieruchomość podlega egzekucji komorniczej. Księga jest szczególnie ważna  w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Najważniejszy dokument - umowa

Oprócz tego dokładnie przeczytaj umowy (zarówno tę przedwstępną, jak i sprzedaży). Co powinno być w nich zawarte? Obowiązek spisania odpowiedniego dokumentu, leży zawsze po stronie notariusza, jednak Ty, jako kupujący, musisz mieć pewność. co do każdego punktu, który się w niej znalazł. Niezależnie, czy decydujesz się na zakup od dewelopera, czy od znajomego z dawnej szkoły, musisz dokładnie przeanalizować każdy punkt. Umowa nie może budzić Twoich żadnych wątpliwości, musi być zrozumiała i zawierać wszystkie najważniejsze informacje. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego umowa musi zawierać kwotę, którą ostatecznie zapłacisz, termin oddania budynku oraz datę przekazania kluczy. Istotne jest także, aby wpisany był tam sposób płatności (np. określone transze przelewem, całość przelewem, gotówką, itp.) oraz opis stanu deweloperskiego, w którym otrzymasz nieruchomość.  Podobnie w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, musisz zadbać o to, aby w umowie zapisano pełną sumę, sposób płatności oraz datę przekazania kluczy. W tym wypadku istotne jest jednak również, aby dodatkowy załącznik zawierał wszystkie wady, które w mieszkaniu występują. Dzięki takiemu dokumentowi, jeśli sprzedający zatai przed Tobą jakiekolwiek kwestie, które mogłyby wpłynąć na komfort mieszkania, będziesz mógł dochodzić swoich praw. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim konieczne jest też dokonanie odbioru i pisemne potwierdzenie, że wszystko się zgadza. Zarówno w kwestii umowy, jak i odbioru możesz skontaktować się z naszą firmą. Udzielimy Ci wskazówek, dotyczących tego co jest w porządku, a co należy poprawić, dzięki czemu będziesz zabezpieczony w razie problemów.

Jak przeprowadzić podpisanie umowy?

Podpisanie umowy to bardzo emocjonujący moment. Jak sam widzisz, wszystko to, co czeka Cię, zanim dojdziesz do tego etapu, wymaga dużo czasu i energii. Właśnie dlatego wiele osób nie może już doczekać się złożenia swojego podpisu na dokumentach i zamknięcia całego procesu sprzedażowego. Mimo całej radości nie możesz stracić czujności, ponieważ źle podpisana umowa może rodzić ogromne problemy. Musisz zadbać więc o każdy detal, czyli m.in. o to, aby każda strona opatrzona była parafką, a koniec dokumentu pełnym podpisem. Podobnie każdy załącznik powinien być podpisany przez obie strony. Pieniądze należy przekazać dopiero w momencie podpisania umowy. Jeśli płacisz przelewem, zadbaj, aby wyszedł on dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Pamiętaj także, aby przed podpisaniem umowy zobaczyć dokument tożsamości sprzedającego.

Zakup własnego mieszkania to trudny, ale ekscytujący proces. Zaoszczędź sobie frustracji, korzystając z naszych porad i ciesz się wybraną nieruchomością!

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 37 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka