Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Hipoteka i inne obciążenia mieszkania

W celu sprawdzenia, czy na mieszkaniu ciąży hipoteka należy uważnie czytać księgi wieczyste.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Księgi wieczyste

Gdy chcemy kupić mieszkanie otrzymujemy od sprzedającego jedynie podstawowe informacje o lokalu – powierzchnię, informację o pomieszczeniach oraz przynależnościach (piwnicy, czy garażu), czasem też informację o tym, że można korzystać z wózkowni, albo innych pomieszczeń. Z prawnego punktu widzenia wszystkie te uprawnienia powinny być wpisane w rejestrze państwowym – księgach wieczystych. Księga wieczysta to pierwsze miejsce do którego powinniśmy zajrzeć, myśląc o zakupie mieszkania. Znajdują się tam wszelkie informacje o nieruchomości, ale przede wszystkim o jej obciążeniach na rzecz innych osób. Obciążenia mogą być bardzo wielu typów.

Hipoteka

Hipoteka to rodzaj zabezpieczenia na nieruchomości (mieszkaniu, gruncie lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu), zazwyczaj jest ustanawiana na korzyść banku, jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Hipoteka na mieszkaniu oznacza, że jeśli dłużnik (kredytobiorca) przestanie spłacać kredyt, to bank będzie mógł sprzedać na licytacji mieszkanie na którym ciąży hipoteka. Dla hipoteki nie ma znaczenia, kto jest właścicielem lokalu, w pewien sposób samo mieszkanie jest dłużnikiem. Wobec tego zakup mieszkania, na którym ciąży hipoteka jest bardzo niebezpieczny. Nie oznacza to jednak, że takiego mieszkania nie można kupić: proces jest po prostu trochę bardziej skomplikowany, gdyż część pieniędzy odpowiadająca pozostałemu zobowiązaniu kredytobiorcy powinna być przelana bezpośrednio na konto wierzyciela. Hipotekom poświęcony jest cały dział III księgi wieczystej Problematyka hipotek jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i nie ogranicza się do prostych hipotek umownych na lokalu – występują również hipoteki na nieruchomościach gruntowych, hipoteki przymusowe, czy też hipoteki na hipotekach (tzw. subintabulat). Skomplikowana jest też tematyka „przejścia” hipotek gruntowych i budynkowych na lokal oraz zakresu odpowiedzialności właściciela mieszkania za hipoteki dewelopera czy spółdzielni. Warto spojrzeć też na hipoteki już wykreślone i oszacować ryzyko, że mogą one wkrótce znowu pojawić się w księdze lokalu. Dlatego najlepiej skorzystać z usługi Pewny Lokal – doświadczony prawnik przeanalizuje księgę wieczystą, szczególnie zwracając uwagę na prawa i obciążenia na rzecz innych osób, a także wskaże, jakie działania należy podjąć, żeby zminimalizować ryzyko niebezpiecznej hipoteki.

Hipoteka i umowa.Hipoteka należy do najczęstszych ograniczonych praw rzeczowych obciążających nieruchomości.

Dożywocie i inne obciążenia

Innym popularnym obciążeniem nieruchomości jest dożywocie. Jest to prawo określonej osoby do zamieszkiwania w mieszkaniu, a jednocześnie obowiązek właściciela do dożywotniego zapewnienia jej utrzymania, ubrania i leków, a nawet sprawić pogrzeb. Dożywocie najczęściej powstaje w wyniku umowy pomiędzy rodzicami, którzy przekazują własność mieszkania a dzieckiem, które zobowiązuje się ich dożywotnie utrzymywać. Dożywocie jest wpisywane do księgi wieczystej i przechodzi na każdorazowego właściciela mieszkania. Przy akcie sprzedaży mieszkania osoba uprawniona do dożywocia powinna się go zrzec, a jeśli już nie żyje – powinno się dostarczyć akt zgonu do aktu notarialnego. Dożywocie może obciążać mieszkanie nawet jeśli nie jest wpisane do księgi – w takich wypadkach doświadczony prawnik może w księdze wieczystej wyłapać „ślad” dożywocia. Występuje jeszcze wiele innych typów obciążeń, które mogą pojawić się w księdze wieczystej. Katalog jest bardzo szeroki, a do tego zmieniał się w czasie. Dlatego do profesjonalnej analizy prawnej stanu prawnego mieszkania najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych prawników. Usługa Pewny Lokal to kompleksowa i dogłębna analiza treści ksiąg wieczystych mieszkania, budynku i gruntu. Pomagamy także klientom podczas analizy umów deweloperskich oraz odbiorach technicznych mieszkań i domów

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 81 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka