Budynki wzniesione w tej technologii, jak zresztą w każdej, mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Na co warto zwrócić uwagę na etapie realizacji projektu, tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia charakterystycznych dla tego typu domów wad?
Domy szkieletowe charakteryzują się przede wszystkim lekką konstrukcją, dzięki czemu dom w takiej technologii można postawić nawet w miesiąc, nie tracąc nic na jakości realizacji. Dom kanadyjski stawiany jest zazwyczaj na płycie fundamentowej i jest to jedyny etap prac mokrych, co również przyspiesza tempo konstrukcji. Dodatkowo strop wykonywany jest z belek drewnianych, a nie z betonu.
Kluczowa dla jakości zrealizowanego w technologii szkieletowej budynku jest bardzo wysoka dbałość o wszelkie szczegóły, zarówno na etapie prac projektowych, jak i podczas stawiania samego budynku. Najdrobniejszy błąd może później skutkować sporymi problemami w eksploatacji domu, chociażby ze względu na kłopoty z termoizolacyjnością lub akustyką wnętrza.
Domy szkieletowe zdecydowanie posiadają większą ilość zalet niż wad. Wspominaliśmy już o oszczędności czasu, która jest doprawdy znacząca w porównaniu z budową tradycyjnego domu. Zamiast roku, a nawet dwóch lat, domy kanadyjskie powstają zaledwie w trakcie dwóch bądź trzech miesięcy! Wybierając taki typ domu, mamy pewność, że jest to też ekonomiczne rozwiązanie, które opłaca się nie tylko finansowo, ale i zmniejsza wymagany nakład pracy.
Obniżona ilość materiałów pozwala również utrzymać większy ład na placu budowy, a tym samym ułatwić późniejsze doprowadzanie działki do pożądanego stanu. Co więcej, domy kanadyjskie są prostsze do przebudowania niż klasyczne murowane budynki. To z kolei jest dużym autem w przypadku młodych rodzin, które w przyszłości myślą o powiększeniu, a tym samym większym metrażu. No i na koniec raz jeszcze wśród zalet chcemy podkreślić, że zaawansowana technologia i drobiazgowość w konstrukcji przekłada się na gwarancje braku usterek. W związku z tym patrząc na całokształt słuszności wyboru domu szkieletowego to pod kątem technicznym, czasowym i finansowym bez wątpienia jest to opłacalna decyzja.
W przypadku osób, które mają wciąż obawy związane z wyborem domu szkieletowego, zachęcamy do zgłębienia tematu tego typu budowy na stronach firm je realizujących. Polecamy też przyjrzenie się forom internetowym i poszczególnym opiniom o domach kanadyjskich. Jeśli istnieje taka możliwość, to dobrym rozwiązaniem będzie także obejrzenie na żywo już gotowego domu. Natomiast, jeśli podjęliście już decyzję o realizacji takiego domu szkieletowego i macie obawy, że przy odbiorze moglibyście nie zauważyć jakichś niedociągnięć, to zapraszamy do kontaktu! Nasza firma Pewny Lokal od lat specjalizuje się w audytach technicznych i przygotowuje raporty opisujące ewentualne usterki i nieprawidłowości. Taka dokumentacja pozwali na prostsze dochodzenie swoich praw, to jest zobowiązanie do usunięcia wad, albo pokrycie poniesionych kosztów na samodzielną naprawę. Po więcej informacji zachęcamy do zadawania pytań. Możesz do nas zadzwonić, wysłać e-maila, albo skontaktować się przez formularz kontaktowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Za wadę domów szkieletowych często uznawana jest właśnie konieczność ich bezbłędnej realizacji - nie ma tu miejsca na najmniejszą pomyłkę, co jednak z drugiej strony gwarantuje najwyższą jakość i brak usterkowości domu, zrealizowanego zgodnie z zasadami sztuki budownictwa szkieletowego.
Fakt szybkiej konstrukcji takich domów również można postrzegać jako wadę, zwłaszcza w kontekście wydatków, związanych z prowadzeniem prac. W przypadku domu murowanego budowa może być rozłożona w czasie, nawet dość długim. Jeżeli stawiamy dom szkieletowy, wówczas prace muszą być prowadzone bez jakichkolwiek przestojów. Jest to spowodowane między innymi tym, że szkielet drewniany nie może stać na dworze bez uszczerbku na drewnie. Przy pokryciu ścian zewnętrznych wiatroizolacją maksymalny czas ekspozycji na warunki atmosferyczne to trzy miesiące, przy czym w praktyce budowy domu szkieletowego nie wstrzymuje się na tyle czasu. Dla inwestora tempo prac oznacza konieczność wyłożenia od razu całego budżetu i ten właśnie fakt można potraktować jako wadę.
Cechą charakterystyczną domów szkieletowych jest szybkie nagrzewanie się i wychładzanie, co bardziej uciążliwe może być latem, ponieważ zimą, przy sprawnym ogrzewaniu, problemu z temperaturą we wnętrzu na pewno nie będzie.
Dość powszechne jest też przekonanie o słabej akustyce domów kanadyjskich. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań (jak na przykład wykorzystanie podwójnej warstwy płyt gipsowo-kartonowych do wykończenia ścian) możemy osiągnąć bardzo dobrą izolację akustyczną we wnętrzu.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!