Elektryczna skrzynka mieszkaniowa, w skrócie ESM jest nieodłącznym elementem mieszkania, a więc podlega sprawdzeniu podczas każdego odbioru lokalu. Zwana jest czasem skrzynką bezpiecznikową lub elektryczną tablicą rozdzielczą albo rozdzielnicą elektryczną.
Okazuje się, że mało osób zdaje sobie sprawę, jak powinna wyglądać elektryczna tablica mieszkaniowa. Z obserwacji naszych inspektorów wynika, że problemy z tym mają także pracownicy firm deweloperskich przekazujących mieszkania. Najczęściej mamy do czynienia z takim komentarzem: skrzynka została wykonana zgodnie z projektem. To ucina dyskusję podczas odbioru. Tymczasem, jeśli przejdziemy się po najrozmaitszych osiedlach, dojdziemy do wniosku, że w tej dziedzinie panuje tzw. wolna amerykanka. Polskie przepisy dotyczące elektrycznej skrzynki mieszkaniowej są bardzo ogólnikowe i nie ma jednolitego standardu, zatem możemy się spotkać z najróżniejszymi rozwiązaniami. To nas odróżnia np. od Niemców, którzy np. mają sprecyzowane normy określające miejsce umieszczenia skrzynki elektrycznej w miejscu wygodnym i bezpiecznym w sytuacjach kryzysowych, typu awaria lub pożar.
Niestety, powszechne jest umieszczanie na polskich osiedlach elektrycznych skrzynek mieszkaniowych w miejscach trudno dostępnych i wątpliwych ze względów estetycznych, jak fragment ściany nad drzwiami wejściowymi. Gdy taka skrzynka jest na dodatek ubogo wyposażona, ma np. jeden wyłącznik różnicowo-prądowy i nie posiada wyłącznika głównego, w razie awarii światła w porze nocnej mamy kłopot, jeśli nie dysponujemy latarką. Przede wszystkim zagrożone jest nasze bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia pożarowego.
W oparciu o wiedzę i doświadczenie naszych specjalistów możemy opisać idealną ESM. Jest wmurowana w ścianę, tak aby z niej nie wystawała i znajduje się na wysokości od 1 m do 1,8 m nad podłogą. Jest to właściwie skrzynka dwudzielna, bo składa się z sekcji wysoko i niskoprądowych. Taką skrzynkę sprytny stolarz może ukryć w hallu w najbardziej eksponowanym miejscu za drzwiczkami w formie lustra lub obrazu. Dostęp do niej jest łatwy, nie wymaga wspinania się po drabinie lub przesuwania zawartości szafy, w której projektanci najczęściej planują ukryć skrzynkę elektryczną. Idealna skrzynka elektryczna posiada wyłącznik główny (tzw. rozłącznik izolacyjny) odcinający prąd w mieszkaniu w wypadku awarii lub pożaru, co najmniej dwa wyłączniki różnicowo-prądowe, tj. oddzielne dla obwodów oświetleniowych i obwodów zasilających gniazdka podpiętych pod odpowiednie tzw. bezpieczniki, tj. wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Powinna być obszerna, tj. posiadać puste sektory (rezerwę) na dodatkowe urządzenia, wbudowany moduł gongu drzwiowego, o ile nie został przewidziany w domofonie lub wideodomofonie, oraz schemat ideowy instalacji elektrycznej umieszczany na drzwiczkach skrzynki od strony wewnętrznej.
Idealna instalacja elektryczna w mieszkaniu powinna posiadać trójfazowy obwód do zasilenia kuchenki (płyty indukcyjnej), odcinany zespolonym potrójnym wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym. Wszystkie urządzenia domowe często pracujące i o dużej mocy, szczególnie te umieszczone w kuchni i łazience, typu pralka, zmywarka, lodówka, wentylatory ścienne, piekarnik, piecyk i grzejnik elektryczny oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe, gniazdo w skrzynce teletechnicznej (do modemu) oraz oświetlenie zewnętrze i gniazda na balkonie lub tarasie powinny być podłączone do elektrycznej skrzynki mieszkaniowej w miarę możliwości za pośrednictwem osobnych tzw. bezpieczników. Najlepiej wyposażone skrzynki posiadają także ograniczniki przeciwprzepięciowe (odgromniki) i lampki kontrolne. Wszystkie te elementy są precyzyjnie podpisane, w czytelny dla laika sposób. W mieszkaniach dwupoziomowych powinny się przewidzieć ESM na każdym poziomie.
Jak widać, sprawdzenie skrzynki elektrycznej nie jest zadaniem łatwym i dlatego radzimy podczas odbioru instalacji elektrycznej w nowym mieszaniu korzystać z usług naszych specjalistów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!