Kupno mieszkania za gotówkę

Oględziny oraz prawdomówność właściciela to podstawy, którymi musisz się kierować podczas wyboru. Jak więc bezpiecznie kupić mieszkanie za gotówkę?
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Kwestie prawne to podstawa
2. Jak kupić mieszkanie za gotówkę?
3. Jak kupić mieszkanie za gotówkę od dewelopera?
4. Prawo do negocjacji

Zakup mieszkania to poważna i odpowiedzialna decyzja, do której należy się dobrze przygotować. Idealna nieruchomość, to taka, w której będziesz czuć się dobrze, ale też taka, którą będziesz mógł dokładnie sprawdzić i obejrzeć.

1. Kwestie prawne to podstawa

Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego, musisz sprawdzić, czy wszelkie kwestie prawne są uregulowane, jak należy. Podstawowy dokument to księga wieczysta, którą musisz przejrzeć przed podpisaniem umowy. Zazwyczaj mieszkania od deweloperów są wolne od jakichkolwiek zadłużeń czy niechcianych zameldowań, jednak nie zwalnia Cię to z obowiązku przeanalizowania księgi. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, może pojawić się problem zadłużenia, służebności czy dożywocia. Ważne jest także, aby otrzymać od właściciela zaświadczenie o zameldowaniu. Osoby niewymeldowane mogą próbować wprowadzić się do Twojego nowego mieszkania i będą miały do tego prawo.

2. Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Kupno mieszkania za gotówkę, mimo że nie wiąże się z odsetkami płaconym bankom, także wiąże się z dodatkowymi kosztami. Musisz liczyć się z tym, że potrzebny Ci będzie notariusz, aby przygotować odpowiednie dokumenty, a niejednokrotnie będziesz musiał skorzystać z naszej pomocy. Pomożemy Ci przeanalizować umowę, którą musisz podpisać, a także odebrać mieszkanie. To ważne, abyś powierzył takie zadania osobom kompetentnym, jeśli sam się taki nie czujesz, ponieważ to znacznie ułatwi cały proces. Warto mieć także przygotowane pieniądze na remont. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny pozwala na wykończenie domu czy nawet postawienie kuchni na wymiar, ale nie ma szans wziąć go tylko na prace remontowe. Jeżeli nie masz gotówki na tę okoliczność, będziesz musiał posłużyć się kredytem konsumpcyjnym, który nie jest już tak korzystny.

Dokładnie przeanalizuj umowę zakupu mieszkania z drugiej ręki

Następnym ważnym punktem jest umowa, którą podpiszesz. W przypadku rynku wtórnego musisz pamiętać, aby zawarto w niej:

  • dokładną kwotę, jaką płacisz za mieszkanie wraz z metodą płatności, tj. gotówka
  • opis dodatkowych przestrzeni zakupionych wraz z lokalem, czyli komórek lokatorskich, piwnic czy miejsc parkingowych
  • dwa załączniki: dokument odbioru mieszkania, w którym zapisane zostaną wszystkie wady ukryte oraz pokwitowanie odbioru gotówki.
     

Pamiętaj, aby nigdy nie wpłacać pieniędzy bez otrzymania stosownego dokumentu potwierdzającego! Najlepiej, jeśli płacisz przelewem, ponieważ otrzymujesz potwierdzenie systemowe. Jeżeli jednak zdecydujesz się na transakcję gotówkową, koniecznie odbierz od właściciela potwierdzenie z jego opisem, w którym zawarta będzie informacja, że kwota została przez niego otrzymana, przeliczona i zaakceptowana.

3. Jak kupić mieszkanie za gotówkę od dewelopera?

Z kolei jeżeli chodzi o najistotniejsze elementy, które powinny znaleźć się w umowie zawartej z deweloperem, to powinieneś zwrócić uwagę na informacje o dacie oddania budynku do użytku (jeśli lokal jeszcze fizycznie nie istnieje) oraz dokładny opis tego, co jest zawarte w stanie deweloperskim. Poza tym musi znaleźć się tam zapis dotyczący kosztu lokalu, opisujący, że mieszkanie kupowane jest za gotówkę, oraz potwierdzenie, że rzeczywiście kwota została odebrana lub będzie odbierana w kilku transzach. Dodatkowe kwestie, konieczne w umowie, to zapisanie jakie elementy należą do mieszkania (np. piwnica czy miejsce parkingowe) oraz wszystkie aspekty dotyczące gwarancji i reklamacji.

4. Prawo do negocjacji

Pamiętaj także, że płacąc gotówką, stajesz się świetnym Klientem. Masz więc większe pole do negocjacji z właścicielem lokalu i możesz mieć znaczący wpływ na ostateczną cenę. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rynek zakupu mieszkań to miejsce, w którym można, a nawet trzeba negocjować. Czasami opuszczane stawki są na tyle duże, że pokrywają częściowo remont, dlatego zawsze warto próbować. Zatem jeżeli trzymasz pieniądze w dłoniach, co oznacza, że deweloper czy właściciel nie muszą martwić się o Twoją wypłacalność, z pewnością masz znacznie większą szansę na ugranie lepszej ceny.

Bezpieczeństwo to podstawa przy zakupie mieszkania za gotówkę. Jeżeli obawiasz się, że sam nie dasz rady z tą transakcją, skorzystaj z ofert firm takich jak nasza, które przynajmniej częściowo odciążą Cię w tym trudnym zadaniu!

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka