Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Inspekcja mieszkania przed kupnem

W artykule opisujemy, jak dokonać inspekcji mieszkania przed jego kupnem. Na co zwrócić uwagę i czy warto sprawdzić stan lokalu przed podpisaniem umowy sprzedaży z deweloperem?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania?

Z kupnem mieszkania jest trochę jak z kupnem samochodu. Przed podpisaniem ostatecznej umowy należy dokładnie sprawdzić stan techniczny nabywanej rzeczy. Kupując lokal należy więc zwrócić uwagę na wszystkie możliwe kwestie techniczne związane z nieruchomością. W tym celu najlepiej zwrócić się do fachowca (np. inżyniera albo inspektora z firmy Pewny Lokal). Niezależnie od tego kto będzie sprawdzał stan techniczny, należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy: tynki (np. zawilgocenia, odchylenia od płaszczyzn, wylewki (np. ubytki), okna i parapety (np. stan uszczelek), balkony (np. obróbki blacharskie, mocowanie i stan balustrady), metraż lokalu, drzwi wejściowe i wewnętrzne (np. pod względem regulacji albo uszkodzeń), instalacje, napięcie (kontakty, włączniki), przynależności (np. komórki lokatorskie, miejsca postojowe, garaże). Mieszkanie należy również sprawdzić pod kątem Polskich Norm, norm budowlanych oraz ogólnej usterkowości.

Formalności związane z odbiorem technicznym mieszkania od dewelopera

W celu prawidłowego przeprowadzenia audytu technicznego nowej nieruchomości konieczna jest znajomość przepisów funkcjonujących w tym obszarze. Szczególnie istotne jest, by być świadomym praw i obowiązków wynikających z Polskich Norm, norm budowlanych oraz samej umowy podpisywanej z deweloperem. Jedynie posiadając wiedzę tam zawartą i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, będziemy w stanie w odpowiedni sposób zakomunikować wykonawcy naszej nieruchomości wady i usterki oraz przyjąć asertywną postawę dzięki której możemy zyskać przewagę negocjacyjną. Zgodnie z zapisami powyższych aktów prawnych deweloper w ciągu 14 dni musi odnieść się do wad i usterek znalezionych przez nas podczas odbioru technicznego i w ciągu 30 dni usunąć usterki na własny koszt. Im bardziej profesjonalnie podejdziemy do momentu sprawdzenia nieruchomości, tym bardziej prawdopodobne jest, że zabezpieczymy się przed ponoszeniem nakładów na usunięcie wad lokalu z własnych środków.

Sprawdzenie mieszkania kamerą termowizyjną - czy warto?

Kamera termowizyjna to specjalne urządzenie badające promieniowanie cieplne, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Jest stosowana w wielu dziedzinach (np. medycynie oraz energetyce), ale w ostatnich latach jej użyteczność wzrasta w obszarze odbiorów technicznych. Mimo ciągłego rozwoju technologii budowlanej, nawet w nowych budynkach deweloperskich powstają wady budynków, które może zlokalizować jedynie kamera. Kamera termowizyjna pozwala przede wszystkim znaleźć tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepło z budynku. Kamera pomaga również sprawdzić wentylację, grzejniki (np. czy nie są zapowietrzone), zawilgocenia czy też ogrzewanie podłogowe. Badanie termowizyjne to aktualnie standard zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Więcej o kamerze termowizyjnej, jej zaletach i historii przeczytasz w naszym artykule napisanym przez inżyniera, który na co dzień sprawdza lokale naszych klientów - kliknij tutaj.

Czy inspekcja mieszkania przed kupnem opłaca się?

Inspekcja mieszkania przed kupnem to nie jest kwestia odpowiedzi na pytanie “Czy?”, ale “Jak?”. Dzięki sprawdzeniu lokalu możemy zobowiązać dewelopera do naprawienia wad i usterek. Ważnym aspektem jest wykorzystanie przysługujących nam praw, by w przyszłości nie ponosić kosztów, których moglibyśmy uniknąć. Taka inspekcja (zwana też odbiorem technicznym) jest jedynym momentem, w którym można zobowiązać dewelopera do naprawienia mankamentów lokalu. Taki przegląd opłaca się też z tego względu, że uprawnienia z tytułu rękojmi zwykle trudniej jest dochodzić po przeniesieniu własności lokalu. Nienaprawione wady mogą też wyjść na jaw w przyszłości, dlatego rekomendujemy dokładnie sprawdzić lokal na etapie podpisywania umowy deweloperskiej. Sieć naszych doświadczonych specjalistów służy pomocą na terenie całej Polski.

Napisz do nas na kontakt@pewnylokal.pl Polecimy inżyniera, który najlepiej wpasuje się w Twoje potrzeby.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka