Zarezerwuj odbiór

Zły stan techniczny lokalu

Każdy z nas chce, aby nowe mieszkanie było pozbawione wad. Niestety rzeczywistość bywa bardzo różna. Co zrobić jeśli mieszkanie jest w złym stanie technicznym? Jakie prawa nam przysługują?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Wybierając nowe mieszkanie bardzo często decydujemy się na określoną lokalizację. Analizujemy metraż, jaki w dłuższej perspektywie będzie satysfakcjonujący, ponieważ musimy pamiętać, że kupno mieszkania to inwestycja na lata, niezależnie czy chodzi o rynek wtórny czy o pierwotny.

Ocena stanu technicznego mieszkania przed kupnem

Wybierając mieszkanie pragniemy je obejrzeć. Jeśli jest ono z rynku wtórnego, umawiamy się na oględziny, jeśli mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym, po wcześniejszych formalnościach czekamy, aż powstanie stan deweloperski, by móc je odebrać.

Zdarza się, że na rynku wtórnym sprzedający stara się ukryć wady mieszkania, dlatego warto skorzystać z oferty naszej firmy, która świadczy usługi odbioru mieszkań i sporządza stosowne raporty.

Rynek pierwotny ma mniej do ukrycia, w trakcie odbioru inwestor ocenia jakość wykonania mieszkania, a wszelkie niezgodności, wady i usterki wpisuje w protokół, który jest podstawą do tego, by to deweloper na własny koszt dokonał napraw.

Zły stan techniczny po kupnie mieszkania

Jeśli okaże się, że w trakcie użytkowania nowy właściciel dostrzeże wady mieszkania, których nie mógł zauważyć przed zakupem i może zaklasyfikować je jako wady ukryte, to ma on prawo do reklamacji z tytułu rękojmi. Ważne jest to, że rękojmia nie obejmuje wad uznanych za widoczne. Dotyczy ona tylko i wyłącznie wad, o których właściciel nie mógł wiedzieć w momencie podpisania umowy przenoszącej własność, zaś w trakcie użytkowania wada (nie z winy właściciela) została zauważona.

Prawo do rękojmi obowiązuje pięć lat od dnia wydania nieruchomości kupującemu, a więc wystarczająco długo, by mieć okazję do poznania nieruchomości i dostrzeżenia jej ewentualnych wad ukrytych.

Zły stan techniczny lokalu

Tak naprawdę bardzo często zdarza się, że w trakcie użytkowania nowego mieszkania dostrzegamy coś, co warto zmienić i naprawić. Warto przygotować się do tego, ponieważ użytkowanie wiąże się z eksploatacją, a ta z koniecznością remontu, który stopniowo poprawia warunki techniczne lokalu.

Ważne jest to, by kupujący nie czuł się oszukany, a mieszkanie, w jakie w aspekcie długoterminowym zainwestował, było satysfakcjonującym wyborem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka