Dowiedz się więcej!

Zły stan techniczny lokalu

Każdy z nas chce, aby nowe mieszkanie było pozbawione wad. Niestety rzeczywistość bywa bardzo różna. Co zrobić jeśli mieszkanie jest w złym stanie technicznym? Jakie prawa nam przysługują?
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Oferujemy kompleksowe audyty mieszkań i domów na rynku wtórnym.
Dowiedz się więcej

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Ocena stanu technicznego mieszkania przed kupnem

Wybierając nowe mieszkanie bardzo często decydujemy się na określoną lokalizację. Analizujemy metraż, jaki w dłuższej perspektywie będzie satysfakcjonujący, ponieważ musimy pamiętać, że kupno mieszkania to inwestycja na lata, niezależnie czy chodzi o rynek wtórny czy o pierwotny.

Wybierając mieszkanie pragniemy je obejrzeć. Jeśli jest ono z rynku wtórnego, umawiamy się na oględziny, jeśli mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym, po wcześniejszych formalnościach czekamy, aż powstanie stan deweloperski, by móc je odebrać.

Zdarza się, że na rynku wtórnym sprzedający stara się ukryć wady mieszkania, dlatego warto skorzystać z oferty naszej firmy, która świadczy usługi odbioru mieszkań i sporządza stosowne raporty.

Rynek pierwotny ma mniej do ukrycia, w trakcie odbioru inwestor ocenia jakość wykonania mieszkania, a wszelkie niezgodności, wady i usterki wpisuje w protokół, który jest podstawą do tego, by to deweloper na własny koszt dokonał napraw.

Zły stan techniczny po kupnie mieszkania

Jeśli okaże się, że w trakcie użytkowania nowy właściciel dostrzeże wady mieszkania, których nie mógł zauważyć przed zakupem i może zaklasyfikować je jako wady ukryte, to ma on prawo do reklamacji z tytułu rękojmi. Ważne jest to, że rękojmia nie obejmuje wad uznanych za widoczne. Dotyczy ona tylko i wyłącznie wad, o których właściciel nie mógł wiedzieć w momencie podpisania umowy przenoszącej własność, zaś w trakcie użytkowania wada (nie z winy właściciela) została zauważona.

Prawo do rękojmi obowiązuje pięć lat od dnia wydania nieruchomości kupującemu, a więc wystarczająco długo, by mieć okazję do poznania nieruchomości i dostrzeżenia jej ewentualnych wad ukrytych.

Zły stan techniczny lokalu

Tak naprawdę bardzo często zdarza się, że w trakcie użytkowania nowego mieszkania dostrzegamy coś, co warto zmienić i naprawić. Warto przygotować się do tego, ponieważ użytkowanie wiąże się z eksploatacją, a ta z koniecznością remontu, który stopniowo poprawia warunki techniczne lokalu.

Ważne jest to, by kupujący nie czuł się oszukany, a mieszkanie, w jakie w aspekcie długoterminowym zainwestował, było satysfakcjonującym wyborem.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka