Kamera termowizyjna to nowoczesne i niezwykle przydatne w branży budowlanej urządzenie, które można wykorzystać w szerokim zakresie. Weryfikacja wycieków i przedmuchów, sprawdzenie izolacji mieszkań i domów, badanie instalacji, a nawet paneli fotowoltaicznych – to tylko niektóre z zastosowań. Sprawdź, czy do obsługi kamery termowizyjnej konieczne są uprawnienia i czy samo badanie jest na tyle proste, by mogła wykonać je osoba bez doświadczenia. Wyjaśniamy też, co dokładnie można sprawdzić, posługując się tym urządzeniem, a także jak powinien wyglądać raport z przeprowadzonego badania.
Badanie termowizyjne pozwala na kompleksową ocenę stanu technicznego nieruchomości. Czy należy mieć uprawnienia, aby dokonywać badań termowizyjnych?
Obraz, jaki generuje kamera termowizyjna, jest dość charakterystyczny, ale trudny dla wielu osób do odczytania. Dlatego najlepiej, aby interpretowała go osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie. Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują w Polsce, nie trzeba mieć na to żadnych uprawnień. Użytkownik kamery musi jednak potrafić ją obsługiwać, a także mieć wiedzę techniczną. Dokładnie wiedzę z zakresu zjawisk fizycznych, regulacji współczynnika odbicia, czy emisyjności.
Sposób, w jaki należy posługiwać się kamerą termowizyjną i sporządzania raportów z pomiarów, regulują konkretne normy. W przemyśle obowiązuje norma ISO 18436, w budownictwie norma PN-EN 13187. Raporty te muszą zatem zawierać określone informacje. W przeciwnym razie zostaną uznane za nieprawidłowe. Użytkownik kamery termowizyjnej, by móc wykorzystywać ją w przemyśle, musi w pierwszej kolejności zdobyć certyfikat ITC. W branży budowlanej takich wymogów natomiast nie ma.
Wiele osób myśli, że kamera termowizyjna sprawdza się tylko przy odpowiedniej różnicy temperatur. Jest to słuszne myślenie, ale tylko w kontekście weryfikacji mostków termicznych. Czym są mostki termiczne? To miejsca, przez które dochodzi do ucieczki ciepła z mieszkania. Zdaniem specjalistów zajmujących się audytem energetycznym nieruchomości, z powodu ucieczki ciepła z mieszkania lub domu możemy płacić nawet o 100% wyższe rachunki za ogrzewanie. Żeby sprawdzić, czy mostki termiczne występują, różnica temperatur między wnętrzem mieszkania, a tym co na zewnątrz musi wynosić około 10-15 stopni C.
Jednakże kamery termowizyjne używane są także wiosną i latem, kiedy różnice temperatur nie są tak duże. Dzięki badaniu termowizyjnemu w cieplejszych miesiącach możliwy jest do zlokalizowania szereg innych wad/usterek mieszkania. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju zawilgoceniach, zaciekach, ogniskach korozji biologicznej, a także wodzie technologicznej zatrzymanej w porach materiałów. Ten ostatni czynnik bardzo często występuje w budynkach, które oddawane są po zimie. Są to usterki niewidoczne tzw. „gołym okiem”, ale doskonale widoczne na obrazie z kamery termowizyjnej. Usterki wykryte dzięki badaniu termowizyjnemu podlegają wpisowi do protokołu odbioru jak wszystkie inne stwierdzone wady. Deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do listy usterek oraz 30 dni na ich naprawę na własny koszt. Wynika to wprost z przepisów ustawy deweloperskiej. Warto więc podkreślić, że badanie termowizyjne ma sens nie tylko zimą lub późną jesienią. Latem i wiosną, kamera termowizyjna pozwoli na sprawdzeniu szeregu rzeczy, które nie są do wychwycenia właśnie bez specjalistycznego sprzętu.
Nasi pracownicy posiadają certyfikaty szkoleniowe m.in. prestiżowej organizacji Infrared Training Center. Każde badanie przy użyciu kamery wykonujemy w zgodzie z normą PN-EN 13187. Mamy za sobą setki audytów termowizyjnych. Obsługujemy klientów na terenie całej Polski.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Posługujemy się kamerami tylko znanej i cenionej na rynku marki FLIR – Forward Looking InfraRed. To światowy lider w projektowaniu i produkcji urządzeń do pracy w termografii. Nasi specjaliści mają do dyspozycji różne modele kamer tej firmy, dopasowane do różnych zastosowań.
W zakresie naszych usług znajdziesz m.in.:
Jeżeli szukasz firmy, która rzetelnie wykona badanie kamerą termowizyjną, skontaktuj się z nami. Badanie termowizyjne w Pewny Lokal to gwarancja atrakcyjnej ceny. Na zakończenie pracy otrzymasz podsumowanie zawarte w profesjonalnym raporcie, a w nim zdjęcia z kamery oraz termogramy.
W celu dokonywania badań kamerą termowizyjną nie trzeba mieć specjalistycznych uprawnień. Tak naprawdę istotna jest umiejętność interpretacji obrazu z kamery termowizyjnej. Obraz z kamery termowizyjnej dla nieprzeszkolonej osoby nie będzie za wiele mówił. Inżynierowie Pewny Lokal przeszli dokładne, kompleksowe szkolenie z obsługi kamer termowizyjnych. W codziennej pracy używają profesjonalnych kamer, które są dużo dokładniejsze od najprostszych urządzeń dostępnych na rynku. Każda z kamer posiada certyfikat, także deweloper nie będzie mógł zanegować pomiarów dokonywanych przez to urządzenie. Każda z kamer, która jest w posiadaniu inżynierów Pewny Lokal ma możliwość zgrania zdjęć termowizyjnych i wysłania ich w formie raportu do klienta. Dzięki temu rozwiązaniu zdjęcia z kamery termowizyjnej mogą stanowić załącznik do protokołu odbioru technicznego nieruchomości.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!