Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa także zasady projektowania i wykonywania zewnętrznych przegród (ścian, podłóg, dachów, okien i drzwi) w budynkach przeznaczonych do przebywania w nich ludzi i zwierząt, w celu zapewnienia użytkownikom utrzymania odpowiednich warunków sanitarnych i zapobiegania ich degradacji przez niewłaściwą eksploatację. Kluczowym zagadnieniem jest niedopuszczenie do rozwoju pleśni i grzybów na skutek długotrwałego skraplania się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegród budowlanych.
Niemal powszechna wiedza dotycząca szkodliwości pleśni i grzybów nie zawsze przekłada się na praktykę. Dlatego w starym budownictwie można się spotkać ze zjawiskiem nadmiernego zawilgocenia budynków, wynikającego z niedostatecznego lub nieprawidłowego sposobu ocieplenia przegród zewnętrznych, utrzymywania zbyt niskiej temperatury i braku wentylacji. W skrajnych przypadkach może dojść do systematycznego skraplania się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegrody, a w efekcie jej zagrzybienie. W silnie zawilgoconych warstwach przegród podczas kolejnych zim może dochodzić do przemarzania, na następnie uszkodzenia ich struktury i rozszczelnienia, co może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do przenikania wody z opadów atmosferycznych do wewnątrz budynku i degradacji kolejnych jego elementów.
Stare mieszkania na rynku wtórnym mogą mieć różnego typu wady, niedogodności i zagrożenia dla komfortu użytkowania, niedostrzegalne gołym okiem, za to możliwe do wykrycia przez ekspertów budowlanych dzięki ich wiedzy i doświadczeniu oraz wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić potencjalnego nabywcę do zasięgnięcia opinii fachowca, jest stwierdzony w lokalu zaduch i przykry zapach, który w prawidłowo wykonanym i eksploatowanym mieszkaniu powinien być usuwany dzięki wentylacji. Współczesne mieszkania mają różne systemy wentylacji od najprostszej grawitacyjnej, przez grawitacyjną ze wspomaganiem wywiewu za pomocą wentylatorów i zapewnieniem podciśnieniowego napływu świeżego powietrza przez ściany lub okna, aż do systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, która zimą jest wspomagana ogrzewaniem, zaś latem współpracuje z urządzeniami do schładzania dostarczanego powierza, zapewniając także odpowiednie parametry wilgotnościowe.
Jednak na rynku wtórnym bywa i tak, że w używanych mieszkaniach pierwotnie istniejący, najprostszy system wentylacji grawitacyjnej wywiewnej, polegający na odprowadzaniu zużytego powietrza z mieszkania za pośrednictwem podsufitowych kratek wentylacyjnych w łazienkach i kuchniach do pionowych przewodów wentylacyjnych wyprowadzonych ponad dach, nie funkcjonuje lub jest niedostatecznie skuteczny, wskutek samowolnych przeróbek lub nieprawidłowej eksploatacji. Jeśli nieprawidłowości i niepokojących sygnałów w mieszkaniu jest więcej (np. przestarzałe okna, albo okna ze zaparowanymi szybami, cienkie ściany zewnętrzne, które od wewnątrz są zastawione meblami i osłonięte matami, makatami, niekomfortowa temperatura, wyczuwalne zawilgocenie, ściany), należy bezwzględnie ocenić stan wszystkich zewnętrznych przegród budowlanych, które mogą być nadmiernie zawilgocone a nawet już zagrzybione.
W takich przypadkach bardzo pomocnym urządzeniem okazuje się być kamera termowizyjna. Dzięki niej będzie możliwe szybkie sprawdzenie temperatur poszczególnych fragmentów ścian i wnęk okiennych, sufitów i podłóg. Niska temperatura danego miejsca wskazuje na silne zawilgocenie, które przy nieskutecznej wentylacji grozi rozwojem pleśni i grzybów. Najbardziej narażonymi na zawilgocenie są to narożniki pomieszczeń, szczególnie w pobliżu sufitu i podłogi, ościeża okien, podłoga przy wyjściu na balkon oraz zasłonięte fragmenty ścian, w których nie dochodzi do wymiany powietrza. Potencjalne miejsca rozwoju grzybów wymagają natychmiastowej interwencji. Inżynierowie firmy Pewny Lokal służą w tym przypadku radami, które są pomocne zarówno w decyzji co do zakupu danego lokalu jak przy planowanej modernizacji, która może uchronić lokal od degradacji a jego mieszkańców od utraty zdrowia. Badanie kamerą termowizyjną jest skuteczne w okresie jesienno-zimowym przy różnicy temperatur zewnętrznej i wewnętrznej wynoszącej przynajmniej 10°C.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!