Taksa notarialna

Czy słyszałeś kiedyś pojęcie taksy notarialnej? Bardzo często pojawia się ono w kontekście zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jeśli chcesz wiedzieć co to oznacza, i dlaczego jest ważne, zostań z nami!
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Co to jest taksa notarialna?
2. Czy można negocjować kwotę taksy notarialnej?
3. Taksa notarialna 2020
4. Wysokość taksy notarialnej
5. Kiedy możesz negocjować stawkę notariusza?

1. Co to jest taksa notarialna?

Taksa notarialna jest kwotą, którą trzeba zapłacić notariuszowi za wykonanie określonych czynności. Co ważne, są to regulacje, które obejmują wszystkich usługodawców z tej dziedziny w Polsce. Wysokość taksy regulowana jest bowiem przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.06.2004 roku. Należy jednak pamiętać, że to, co reguluje Dziennik Ustaw, jest kwotą maksymalną, ale nie oznacza to, że opłata, którą wniesiesz notariuszowi, nie może być niższa. Zanim jednak rozpoczniesz negocjacje z notariuszem, warto zapoznać się z tymi maksymalnymi kwotami.

Prawnik pomagający taksie notarialnejNasi Prawnicy pomogą Ci załatwić wszelkie formalności.

2. Czy można negocjować kwotę taksy notarialnej?

Jak już wspomnieliśmy, regulacje prawne ustalają tylko maksymalną kwotę, jaką pobrać za swoje usługi mogą notariusze. Jednak maksymalna taksa notarialna, nie zawsze odpowiada tej, którą rzeczywiście zapłacisz. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowana jest Twoja sprawa, ile pracy wymaga, oraz czego dotyczy. Oczywiście możesz negocjować stawki, które zaoferował Ci notariusz. Często usługodawcy tego typu obniżają swoje wynagrodzenie do 1/2, a nawet 1/3 wartości maksymalnej taksy notarialnej.

3. Taksa notarialna 2020

Ważne jest także to, co różnicuje kwoty pobierane przez notariuszy. Przede wszystkim jednym z czynników jest lokalizacja. Chociaż wielu osobom wydaje się, że większe miasto oznacza wyższe ceny za usługi, to nie zawsze tak musi być. Warto pamiętać, że np. we Wrocławiu, Bydgoszczy, Lubinie, Krakowie czy Warszawie, konkurencja między notariuszami jest znacznie większa, niż w przypadku małych miast czy wsi. Właśnie dlatego w tych mniejszych lokalizacjach, notariusze mogą narzucać wyższe stawki taksy notarialnej, ze względu na to, ze mają swego rodzaju monopol na usługi, które oferują. W stolicy na każdym rogu spotkać można kancelarię notarialną, z kolei w małej miejscowości typu Złotoryja czy Bielawa, spotkać można jednego lub co najwyżej kilku specjalistów. Druga kwestia to oczywiście rekomendacje. Jeśli konkretny notariusz jest polecany przez klientów i dużo się o nim mówi, to może zdecydować się na wyższe ceny swoich usług. Wynika to z faktu, że nie cierpi on na brak klientów, ponieważ „poczta pantoflowa” to jeden z najlepiej działających systemów marketingowych od wielu, wielu lat. Zatem idąc do kogoś, kto ma wiele dobrych opinii wśród znajomych, w Internecie czy na forach branżowych, możesz spodziewać się, że w zamian za wysoką jakość swoich usług, będzie oczekiwał wyższego wynagrodzenia. Ostatnia kwestia to prestiż. Jeśli kancelaria notarialna, do której się udajesz, znana jest w środowisku, prowadzi sprawy popularnych osób lub zlokalizowana jest w prestiżowym miejscu, to możesz mieć pewność, że ceny tam nie będą najniższe.

4. Wysokość taksy notarialnej

Oczywiście negocjacja nie zawsze wchodzi w grę, ponieważ praca notariusza także wymaga wiele zaangażowania. Po pierwsze niektóre akty notarialne, wiążą się z określoną opłatą i trzeba się na to zgodzić. Takie kwestie to m.in. pełnomocnictwo, intercyza czy testament. Oprócz tego istnieją sprawy, które wymagają kilku spotkań i wielu dodatkowych działań ze strony notariusza. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie zapłacenie maksymalnej taksy. Poza tym istnieje jeszcze kwestia wykonywania obowiązków poza siedzibą kancelarii. Jeśli np. podpisanie umowy sprzedaży mieszkania, ma odbyć się pod adresem sprzedawanej nieruchomości, to musisz wiedzieć, że do taksy notarialnej, konieczne będzie dopłacenie konkretnej kwoty. W porze dziennej (między 8 a 20) jest to 50 zł za godzinę, a w porze nocnej lub podczas świąt jest to 100 zł za godzinę. Warto przypomnieć, że czas liczony jest od wyjścia z kancelarii, do powrotu do niej. Ta druga forma najczęściej stosowana jest w przypadku testamentów lub pełnomocnictw.

5. Kiedy możesz negocjować stawkę notariusza?

Pewnie zastanawiasz się zatem, kiedy warto negocjować taksę notarialną, a kiedy nie. Załóżmy więc, że Twoja sprawa dotyczy nieruchomości. Np. chcesz, aby specjalista złożył za Ciebie wniosek do ksiąg wieczystych lub odebrał wypisy. Zwykle cena za złożenie wniosku to około 250 zł, a wypis to koszt 7,50 zł za każdą stronę. Najczęściej w wypisie jest około 50 stron. Są to jednak działania, które nie wymagają od notariusza rzeczywistej pracy, poszukiwania informacji, ani żadnych angażujących działań. Np. przygotowanie wypisu, to po prostu skserowanie aktu. Udając się z taką wiedzą do kancelarii, masz pewność, że jest to obszar, w którym negocjacja taksy notarialnej jest jak najbardziej na miejscu.

Teraz już wiesz, czym jest taksa notarialna, więc z pewnością poradzisz sobie podczas negocjacji!

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 19 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka