Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

słuchawka telefonu
strzałka

Czy potrzebujesz inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości

Oddzwaniamy w kilka minut!

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera | 797 014 014

Chcesz dowiedzieć się, Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania? Czy można w jakiś sposób obniżyć opłaty notarialne? Jakie inne koszty poniesiemy podczas kupna mieszkania na rynku pierwotnym? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na ww. pytania. Zapraszamy do dalszej lektury.

Koszty notarialne- wszystkie opłaty, które jako nabywcy mieszkania opłacamy podczas spotkania z notariuszem, składają się z wielu rodzajów. Koszty notarialne reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Jakie koszty poniesiemy przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym?

Tabela 1. Wysokość maksymalnej taksy notarialnej.

Kwota zakupu nieruchomości (transakcji)Wysokość taksy notarialnej
do 3 000 złMaksymalnie 100 zł (razem z VAT)
od 3 000 zł do 10 000 zł100 zł plus 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł (plus VAT)
od 10 000 zł do 30 000 zł310 zł plus 2% nadwyżki powyżej 10 000 zł (plus VAT)
od 30 000 zł do 60 000 zł
710 zł plus 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł (plus VAT)
od 60 000 zł do 1 000 000 zł
1 010 zł plus 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł (plus VAT)
od 1 000 000 zł do 2 000 000 zł
4 770 zł plus 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł (plus VAT)
powyżej 2 000 000 zł
6 770 zł plus 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł (plus VAT)


Taksa notarialna nie jest stałą opłatą. Jest liczona od wartości kupowanego mieszkania, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zakładając iż podpisujemy umowy - umowę deweloperską i przedwstępną, a następnie umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu to kwestie opłat z tego tytułu umów uregulowane zostały w paragrafie 3, paragrafie 5 oraz paragrafie 6 tego rozporządzenia. Zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia w przypadku umowy deweloperskiej notariusz może pobrać ½ taksy notarialnej liczonej na podstawie paragrafu 3. Natomiast w przypadku umowy ustanowienia odrębnej własności pobiera się od niej ½ taksy z paragrafu 6.

Należy tu pamiętać, iż jeżeli chodzi o umowę deweloperską to zgodnie z ustawą deweloperską opłaty notarialne ponoszą po połowie zarówno deweloper jak i nabywca mieszkania. W umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu natomiast za opłaty płaci jedynie kupujący nieruchomość.

Co ważne, na czynności notarialne składa się nie tylko akt notarialny, ale również na przykład wypisy tego aktu. Stanowi to stosunkowo dużą pozycję w opłatach notarialnych. Przy umowie deweloperskiej należy sporządzić co najmniej 3 wypisy - po 1 dla każdej ze stron oraz trzeci do sądu. Natomiast jeżeli chodzi o umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu, tworzonych jest 6 wypisów - do sądu, do katastru, do urzędu gminy i do urzędu skarbowego, po 1 dla każdej ze stron. Koszt tych wypisów to 6 zł + VAT od strony.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Biorąc pod uwagę, iż umowa deweloperska czy umowa o ustanowienie odrębnej własności nie są małymi umowami jeżeli chodzi o ich objętość to przy umowie deweloperskiej może się zdarzyć ze niejednokrotnie taksa notarialna za wypis będzie przewyższała tę za samą umowę deweloperską.

Co ważne, na czynności notarialne składa się nie tylko akt notarialny, ale również na przykład wypisy tego aktu.


Kto płaci za notariusza przy kupnie mieszkania od dewelopera

Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, dlatego przed sfinalizowaniem transakcji trzeba podpisać z deweloperem umowę. Musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. Ustawa deweloperska chroni interesy kupującego, więc można uchronić się przed koniecznością pokrycia wszystkich kosztów notarialnych. Zostaną one rozdzielone pomiędzy nabywcę i sprzedającego. Zgodnie z przepisami prawa wszystkie czynności dotyczące zawierania umowy deweloperskiej obciążają po równo obie strony. Do kosztów wlicza się sporządzenie aktu notarialnego i opłaty sądowe, które dotyczą między innymi wykonania wpisów w księdze wieczystej. Na koszty notarialne składa się wiele elementów, a maksymalne stawki zostały już odgórnie ustalone przez ministra sprawiedliwości. Są one uzależnione od ceny nieruchomości, która stanowi przedmiot umowy podpisanej z deweloperem. Pamiętać należy o tym, aby ustalić warunki dotyczące zapłaty za skorzystanie z usług notariusza już podczas sporządzania umowy. Niestety niektórzy deweloperzy próbują przerzucić cały koszt na kupującego, dotyczy to także zawarcia umowy przyrzeczonej. 

Poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości – koszty początkowe

Już na etapie poszukiwania wymarzonego mieszkania trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia większych lub mniejszych kosztów. Nie będą one wysokie, jeśli ktoś zdecyduje się na szukanie nieruchomości we własnym zakresie. Niestety może to zająć sporo czasu, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika. Przeglądanie samodzielnie rozmaitych ogłoszeń na portalach branżowych, po czym umawianie się na spotkania i oględziny mieszkania, jest bardzo czasochłonne. Można ułatwić sobie znalezienie odpowiedniej nieruchomości i przyspieszyć cały proces. Z pomocą przychodzą biura nieruchomości, ale za ich pracę będzie trzeba zapłacić od 1,5 do 3% ceny transakcyjnej. Trzeba wobec tego liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy zł. 

Opłaty przy kompletowaniu dokumentów do kredytu, opłaty okołokredytowe  

Za skompletowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania kredytu na sfinalizowanie zakupu mieszkania również naliczane są opłaty. Oczywiście nie wszystkie dokumenty są płatne, wystarczy pobrać je za darmo drogą elektroniczną. Zapłacić trzeba jednak za odpis z księgi wieczystej, ale jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu zł. Drobne opłaty mogą obejmować także wyciąg z rachunku bankowego. Do kredytu hipotecznego potrzebne jest zaświadczenie potwierdzające niezaleganie z podatkami, które musi dostarczyć osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jest to już usługa płatna. Ponieść trzeba także koszty wyceny nieruchomości, prowizji za udzielenie kredytu i opłaty przygotowawczej. Wszystko to generuje kolejne kilkadziesiąt tysięcy zł. Zawsze należy dokładnie przeczytać umowę kredytową przed jej podpisaniem, w której znajdują się rozmaite opłaty, czyli odsetki, podatki, prowizje i marże.

Koszty ubezpieczenia nieruchomości przy kredycie

Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania na kredyt, to będzie musiał ponieść koszty związane z jego ubezpieczeniem. Bank odgórnie nakłada obowiązek wykupienia polisy mieszkaniowej. Jeśli kredytobiorca nie wyrazi na to zgody, to niestety musi liczyć się z odmową ze strony kredytodawcy i nawet cofnięciem kredytu. Na szczęście wystarczy wybrać podstawowe ubezpieczenie, które obejmuje ochronę murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi. Pojawia się jednak pytanie, z jakimi trzeba liczyć się wydatkami. Ubezpieczenie jest kosztem stałym, trzeba uiszczać opłatę każdego roku, Składka wynosi średnia 200 zł. Im większa będzie wartość ubezpieczonego mienia i szerszy zakres ochrony, tym większe wygeneruje to koszty. Trzeba też mieć na uwadze, że niektóre instytucje bankowe nie poprzestają na wykupieniu ubezpieczenia mieszkaniowego. Mogą również wymagać od kredytobiorcy wybrania ubezpieczenia na życie i ubezpieczenie na wypadek utraty zatrudnienia. W ten sposób banki zabezpieczają swoje interesy.

Opłaty notarialne — nie tylko samo mieszkanie

W przypadku umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, poza samym lokalem kupuje się również udziały w tak zwanych terenach wewnątrzosiedlowych, drogach wewnętrznych, bardzo często także udziały w lokalu użytkowym, garażu. Kwestia ta jest w takim wypadku wliczana do opłat pobieranych przez notariusza. Notariusz może liczyć opłaty osobno. Paragraf 11 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej reguluje zasady pobierania opłat, jeżeli jeden akt obejmuje kilka czynności. Klient- nabywca mieszkania może oczekiwać od notariusza zsumowania tych wszystkich stawek, ale nie zawsze jest to możliwe. Taksa notarialna co do zasady to są widełki, progresywnie liczone więc im wyższa wartość nieruchomości, tym mniejsze są opłaty notarialne. Warto jednak także pamiętać, iż nabycie nie tylko lokalu, ale także i udziałów w terenach wewnątrzosiedlowych czy w garażu wiąże się z dodatkowymi opłatami sądowymi.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Przy zakupie lokalu należy się liczyć z opłatą w wysokości 100 zł za założenie księgi wieczystej oraz 200 zł za wpis własności, oraz ze wspomnianymi dodatkowymi opłatami sądowymi za wpisywanie ułamka do księgi budynkowej a jeżeli będziemy kupować jeszcze na przykład tereny wewnątrzosiedlowe, które będą uregulowane w 3 księgach wieczystych to od każdego takiego wpisu niezależnie od wysokości ułamka, który nabywamy w tych terenach opłata sądowa to 100 zł za wpis do działu II. Opłaty sądowe mogą stanowić więc często dużą kwotę. W podsumowaniu opłaty sądowe mogą one wynosić nawet do 2 tysięcy złotych. Z kolei ustanawiając odrębną własność lokalu, notariusz musi załączać do wniosku wieczysto-księgowego stosowne dokumenty. Czasami wymagane są odpisy do załączenia do sądu, żeby można było rozpoznać wnioski wieczysto-księgowe. Strona takiego odpisu również wiąże się z opłatą 6 zł + VAT.

Tabela 2.1 : Koszty Notarialne

Wypisy
około 300 zł
Wpis do księgi wieczystej
200 zł
Taksa notarialna od zakupu
około 1000 zł
Wniosek Wieczystoksięgowy
250 zł

Czy można obniżyć opłaty notarialne?

Wszystkie taksy notarialne podawane są jako tak zwane taksy maksymalne. Notariusz nie może pobrać więcej, niż wynika z rozporządzenia, natomiast oznacza to, że można próbować negocjować stawki notarialne z notariuszem, który czasem jest skłonny do tego, żeby tę taksę obniżyć. Wprawdzie notariusze są zobowiązani do kierowania się kodeks etyki notarialnej (w którym istnieją zapisy, iż niezasadne obniżanie taksy notarialnej jest naruszaniem zasad etyki i zasad kodeksu), jednakże z reguły orzeczenia sądu wskazują, iż takie obniżki taksy notarialnej nie są czynem nieuczciwej konkurencji.


Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
trzeba pamiętać o doliczeniu kosztów notarialnych do całkowitych funduszy na mieszkanie.
taksa notarialna podlega negocjacjom!
2
3
Pewny Lokal pomoże Ci w analizie umowy deweloperskiej przed podpisaniem jej u notariusza.
trzeba też pamiętać o ubezpieczeniu kredytu, w przypadku zaciągnięcia hipoteki.
4

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 934 opinii.

Czy potrzebujesz inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka