Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Na jakie koszty notarialne należy być przygotowanym przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym? Odpowiedź w naszym artykule.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Spis treści:

1. Jakie koszty poniesiemy przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym?
2. Opłaty notarialne- nie tylko samo mieszkanie
3. Czy można obniżyć opłaty notarialne?

Koszty notarialne- wszystkie opłaty, które jako nabywcy mieszkania opłacamy podczas spotkania z notariuszem składają się z wielu rodzajów. Koszty notarialne reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Prawnik pomagający przy kosztach notarialnych.Prawnicy firmy Pewny Lokal pomogą Ci również oszacować wszystkie dodatkowe koszty związane z kupnem mieszkania od dewelopera.

1. Jakie koszty poniesiemy przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym?

Taksa notarialną nie jest stałą opłatą. Jest liczona od wartości kupowanego mieszkania, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zakładając iż podpisujemy umowy- umowę deweloperską i przedwstępną a następnie umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu to kwestie opłat z tego tytułu umów uregulowane zostały w paragrafie 3, paragrafie 5 oraz paragrafie 6 tego rozporządzenia. Zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia w przypadku umowy deweloperskiej notariusz może pobrać ½ taksy notarialnej liczonej na podstawie paragrafu 3 natomiast w przypadku umowy ustanowienia odrębnej własności pobiera się od niej ½ taksy z paragrafu 6. Należy tu pamiętać iż jeżeli chodzi o umowę deweloperską to zgodnie z ustawą deweloperską opłaty notarialne ponoszą po połowie zarówno deweloper jak i nabywca mieszkania. W umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu natomiast za opłaty płaci jedynie kupujący nieruchomość.

Co ważne, na czynności notarialne składa się nie tylko akt notarialny ale również na przykład wypisy tego aktu. Stanowi to stosunkowo dużą pozycję w opłatach notarialnych. Przy umowie deweloperskiej należy sporządzić co najmniej 3 wypisy- po 1 dla każdej ze stron oraz trzeci do sądu. Natomiast jeżeli chodzi o umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu tworzonych jest 6 wypisów- do sądu, do katastru, do urzędu gminy i do urzędu skarbowego, po 1 dla każdej ze stron. Koszt tych wypisów to 6 zł + VAT od strony. Biorąc pod uwagę iż umowa deweloperska czy umowa o ustanowienie odrębnej własności nie są małymi umowami jeżeli chodzi o ich objętość to przy umowie deweloperskiej może się zdarzyć ze niejednokrotnie taksa notarialna za wypis będzie przewyższała tę za samą umowę deweloperską.

2. Opłaty notarialne- nie tylko samo mieszkanie

W przypadku umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, poza samym lokalem kupuje się również udziały w tak zwanych terenach wewnątrzosiedlowych, drogach wewnętrznych, bardzo często także udziały w lokalu użytkowym, garażu. Kwestia ta jest w takim wypadku wliczana do opłat pobieranych przez notariusza. Notariusz może liczyć opłaty osobno. Paragraf 11 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej reguluje zasady pobierania opłat jeżeli jeden akt obejmuje kilka czynności. Klient- nabywca mieszkania może oczekiwać od notariusza zsumowania tych wszystkich stawek ale nie zawsze jest to możliwe. Taksa notarialna co do zasady to są widełki, progresywnie liczone więc im wyższa wartość nieruchomości tym mniejsze są opłaty notarialne. Warto jednak także pamiętać, iż nabycie nie tylko lokalu ale także i udziałów w terenach wewnątrzosiedlowych czy w garażu wiąże się z dodatkowymi opłatami sądowymi. Przy zakupie lokalu należy się liczyć z opłatą w wysokości 100 zł za założenie księgi wieczystej oraz 200 zł za wpis własności oraz ze wspomnianymi dodatkowymi opłatami sądowymi za wpisywanie ułamka do księgi budynkowej a jeżeli będziemy kupować jeszcze na przykład tereny wewnątrzosiedlowe, które będą uregulowane w 3 księgach wieczystych to od każdego takiego wpisu niezależnie od wysokości ułamka który nabywamy w tych terenach opłata sądowa to 100 zł za wpis do działu II. Opłaty sądowe mogą stanowić więc często dużą kwotę. W podsumowaniu opłaty sądowe mogą one wynosić nawet do 2 tysięcy złotych. Z kolei ustanawiając odrębną własność lokalu notariusz musi załączać do wniosku wieczysto-księgowego stosowne dokumenty. Czasami wymagane są odpisy do załączenia do sądu żeby można było rozpoznać wnioski wieczysto-księgowe. Strona takiego odpisu również wiąże się z opłatą 6 zł + VAT.

3. Czy można obniżyć opłaty notarialne?

Wszystkie taksy notarialne podawane są jako tak zwane taksy maksymalne. Notariusz nie może pobrać więcej niż wynika z rozporządzenia, natomiast oznacza to że można próbować negocjować stawki notarialne z notariuszem, który czasem jest skłonny do tego żeby tę taksę obniżyć. Wprawdzie notariusze są zobowiązani do kierowania się kodeks etyki notarialnej (w którym istnieją zapisy iż niezasadne obniżanie taksy notarialnej jest naruszaniem zasad etyki i zasad kodeksu), jednakże w z reguły orzeczenia sądu wskazują iż takie obniżki taksy notarialnej nie są czynem nieuczciwej konkurencji.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 147 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka