Pomoc w odbiorze domu

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym domu?

Pomoc w odbiorze domu | 797 014 014

W artykule przedstawiamy, czym jest odbiór techniczny, jak dobrze sprawdzić stan techniczny lokalu od dewelopera. Z poniższej treści dowiesz się również, w jakim celu wykorzystujemy kamerę termowizyjną podczas odbioru domu oraz jakich dokumentów możemy potrzebować podczas odbioru technicznego. Zapraszamy do czytania.

W artykule opisujemy zarówno prawne jak i techniczne aspekty odbioru domu od dewelopera, wyjaśniając gdzie zasięgnąć pomocy, by w przyszłości uniknąć ponoszenia dodatkowych, zbędnych kosztów.

Ile kosztuje odbiór domu?

Zanim nastąpi kupno mieszkania lub domu i otrzyma się klucze do niego, należy przeprowadzić odbiór techniczny nieruchomości. Pojawia się jednak pytanie, z jakimi wiąże się to kosztami. Konieczne jest zgłoszenie zakończenia budowy do odpowiedniego urzędu, co jednak nie generuje żadnych wydatków. Wydanie pozwolenia na użytkowanie wybudowanego obiektu także jest darmowe. Koszty pojawiają się jednak już na etapie kompletowania niezbędnej dokumentacji. Trzeba zapłacić przykładowo za świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Niezbędne staje się skorzystanie z usług geodety, który przeprowadzi inwentaryzację. Będzie trzeba zapłacić za to ponad 1000 zł. Bez tego nie uzyska się jednak niezbędnych dokumentów. 

Kolejną kwestią będzie zapłacenie za wydanie poświadczenia o odbiorze przyłączy gazowych, co kosztuje do 150 zł. Nieco droższa jest usługa świadczona przez kominiarza. Trzeba wobec tego liczyć się z tym, że koszt odbioru domu może wynieść nawet 2500 zł. Kolejną kwestią jest skorzystanie z usług fachowca przy odbiorze technicznym domu. Cena jest uzależniona od powierzchni nieruchomości. Podstawowy koszt to co najmniej 350 zł w przypadku domu o metrażu do 100 metrów kwadratowych. Dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć opłatę za wykonanie profesjonalnego badania termowizyjnego. Należy wobec tego liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 550 zł. 

Częściowy odbiór domu — na czym polega? 

Odbiór domu może być częściowy. Trzeba oczywiście złożyć stosowny wniosek. Staje się to możliwe dopiero w przypadku wykończenia lokalu do tego stopnia, że mieszkańcy mogą liczyć na stały pobyt. Co w takim razie jest wymagane? Konieczne będzie wykończenie kuchni, łazienki i przynajmniej niektórych pomieszczeń mieszkalnych. Niezbędne staje się także ocieplenie budynku i podłączenie przyłączy. Nie może być problemu z korzystaniem z instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej. Częściowy odbiór budynku będzie możliwy, jeśli zostanie podłączone ogrzewanie. Pozwolenie na użytkowanie konkretnej części nieruchomości wymaga wydania decyzji przez inspektora nadzoru budowlanego. Sprawdzi on między innymi, czy została wykończona zgodnie z jej przeznaczeniem. Wniosek o pozwolenie na użytkowanie części domu można składać już po zakończeniu robót budowlanych. Trzeba powiadomić nadzór budowlany o tym fakcie, dostarczyć kompletną dokumentację. Warto od razu zaznaczyć, że w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego od dewelopera nie przeprowadza się częściowego odbioru budynku. Nabywca odbiera nieruchomość, która została już oddana do użytkowania.

Na co należy zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania? 

Przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera należy zwracać uwagę na szereg istotnych kwestii. Trzeba się do tego dobrze przygotować, zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Zweryfikować należy zgodność powierzchni mieszkania z zapisami widniejącymi w umowie. Oczywiście mogą zdarzyć się pewne odchyłki w metrażu, ale niedopuszczalne jest przekroczenie paru procent. Trzeba też pamiętać o zmierzeniu pomieszczenia zgodnie ze sposobem, który został ustalony z deweloperem, czyli z tynkiem lub bez niego. W przypadku wystąpienia odstępstw od umowy można nawet od niej odstąpić. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie, czy powstałe ściany są proste, czyli ich pionu i poziomu oraz kątów na ich styku. 

Bardzo ważne jest, aby ściany i sufity były suche, nie mogą być na nich ślady zacieków, zawilgocenia. Plamy i przebarwienia świadczą najczęściej o zbyt wysokim poziomie wilgotności, co należy wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego. Przy odbiorze mieszkania trzeba zweryfikować, czy podłogi są równe i poziome. Znaczenie mają również odpowiednie kąty nachylenia na balkonie i parapetach. Podczas oglądania mieszkania trzeba przyjrzeć się dokładnie oknom i drzwiom, czy zostały one prawidłowo zamontowane i są szczelne. Sprawdzić należy także wszystkie instalacje, właściwe podłączenie mediów. Obecnie wymagane jest doprowadzenie do mieszkania instalacji teletechnicznych.

Odbiór techniczny a pozwolenie na użytkowanie

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Odbiór techniczny to uregulowana w Ustawie deweloperskiej procedura sprawdzania stanu technicznego lokalu wybudowanego przez dewelopera. Co do zasady odbiór techniczny lokalu może zostać przeprowadzony po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku. Pozwolenie na użytkowanie poprzedzone jest skomplikowaną procedurą odbiorową całego budynku oraz zawiadomieniem Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie wymaga zgromadzenia przez dewelopera wielu dokumentów i zwykle trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Deweloper najpierw jednak musi przeprowadzić odbiór całego budynku, aby następnie móc przeprowadzić odbiory poszczególnych lokali na rzecz nabywców.

Dokumenty do odbioru domu

Ustawa deweloperska zobowiązuje dewelopera do przeprowadzenia odbioru technicznego każdego lokalu mieszkalnego. Do takiej procedury należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej jeszcze raz przejrzeć wszystkie dokumenty od dewelopera. Umowa deweloperska zawsze zawiera część dotyczącą odbioru technicznego. Najważniejszy jest standard techniczny domu. Jest to dokument precyzujący w jakim stanie lokal mieszkalny zostanie wybudowany przez dewelopera. W czasie odbioru technicznego stanowi podstawowy dokument, który służy do porównania czy to do czego zobowiązał się deweloper w dniu podpisania umowy deweloperskiej zgadza się z rzeczywistości.

Wady i usterki po odbiorze domu

Odbiór techniczny to jedyny moment, w którym nabywca może zobowiązać dewelopera do naprawienia wad i usterek. W tym celu podstawą jest precyzyjnie spisany protokół wad i usterek. Zgodnie z Ustawą Deweloperską, deweloper ma 14 dni na odniesienie się do wad wskazanych przez nabywcę i 30 dni na niezwłoczne naprawienie wszystkich usterek. W czasie odbioru technicznego nabywca może również wskazać wady i usterki występujące w przynależnościach (np. w komórce lokatorskiej). Do odbioru technicznego najlepiej zatrudnić fachowca (np. inżyniera z firmy Pewny Lokal). Z naszego doświadczenia wynika, że inżynier potrafi znaleźć nawet kilka razy więcej wad i usterek niż nabywca lokalu od dewelopera w czasie własnych oględzin.

Odbiór domu z kamerą termowizyjną

Niektóre wady i usterki nie są możliwe do wychwycenia bez posłużenia się profesjonalnym sprzętem, do którego możemy zaliczyć urządzenie jakim jest kamera termowizyjna. Pozwala ona na zbadanie wielu elementów niedostrzegalnych gołym okiem. Używając kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wskazać miejsca, które są odpowiedzialne, m.in. za ubytki ciepła w mieszkaniu lub potencjalnie narażone na powstanie szkodliwego grzyba. Dzięki zamówieniu usługi audytu termowizyjnego będziemy w stanie uniknąć potencjalnych wysokich kosztów, które materializowałyby się chociażby przez zwiększone wydatki związane z ogrzewaniem. Więcej zalet odbioru technicznego z termowizją znajdziesz na naszej stronie www.pewnylokal.pl

Zgłoś się po pomoc do firmy Pewny Lokal. Napisz na kontakt@pewnylokal.pl

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze domu od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • W odbieranym domu średnio wykrywamy 27 usterek.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym domu?

Rezerwacja online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym domu od dewelopera.

Obejrzyj wywiad z jednym z naszych inżynierów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 140 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym domu?

Rezerwacja online

Odbierz dom z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór domu w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory domów według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka