Zarezerwuj odbiór

Pomoc w odbiorze domu

W artykule przedstawiamy czym jest odbiór techniczny i jak dobrze sprawdzić stan techniczny lokalu od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Gdzie szukać pomocy w odbiorze domu?

Aktualizacja: 09.02.2020

W artykule opisujemy zarówno prawne jak i techniczne aspekty odbioru domu od dewelopera, wyjaśniając gdzie zasięgnąć pomocy, by w przyszłości uniknąć ponoszenia dodatkowych, zbędnych kosztów.

Odbiór techniczny a pozwolenie na użytkowanie

Odbiór techniczny to uregulowana w Ustawie Deweloperskiej procedura sprawdzania stanu technicznego lokalu wybudowanego przez dewelopera. Co do zasady odbiór techniczny lokalu może zostać przeprowadzony po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku. Pozwolenie na użytkowanie poprzedzone jest skomplikowaną procedurą odbiorową całego budynku oraz zawiadomieniem Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie wymaga zgromadzenia przez dewelopera wielu dokumentów i zwykle trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Deweloper najpierw jednak musi przeprowadzić odbiór całego budynku, aby następnie móc przeprowadzić odbiory poszczególnych lokali na rzecz nabywców.

Dokumenty do odbioru domu

Ustawa deweloperska zobowiązuje dewelopera do przeprowadzenia odbioru technicznego każdego lokalu mieszkalnego. Do takiej procedury należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej jeszcze raz przejrzeć wszystkie dokumenty od dewelopera. Umowa deweloperska zawsze zawiera część dotyczącą odbioru technicznego. Najważniejszy jest standard techniczny domu. Jest to dokument precyzujący w jakim stanie lokal mieszkalny zostanie wybudowany przez dewelopera. W czasie odbioru technicznego stanowi podstawowy dokument, który służy do porównania czy to do czego zobowiązał się deweloper w dniu podpisania umowy deweloperskiej zgadza się z rzeczywistości.

Wady i usterki po odbiorze domu

Odbiór techniczny to jedyny moment, w którym nabywca może zobowiązać dewelopera do naprawienia wad i usterek. W tym celu podstawą jest precyzyjnie spisany protokół wad i usterek. Zgodnie z Ustawą Deweloperską, deweloper ma 14 dni na odniesienie się do wad wskazanych przez nabywcę i 30 dni na niezwłoczne naprawienie wszystkich usterek. W czasie odbioru technicznego nabywca może również wskazać wady i usterki występujące w przynależnościach (np. w komórce lokatorskiej). Do odbioru technicznego najlepiej zatrudnić fachowca (np. inżyniera z firmy Pewny Lokal). Z naszego doświadczenia wynika, że inżynier potrafi znaleźć nawet kilka razy więcej wad i usterek niż nabywca lokalu od dewelopera w czasie własnych oględzin.

Odbiór domu z kamerą termowizyjną

Niektóre wady i usterki nie są możliwe do wychwycenia bez posłużenia się profesjonalnym sprzętem, do którego możemy zaliczyć urządzenie jakim jest kamera termowizyjna. Pozwala ona na zbadanie wielu elementów niedostrzegalnych gołym okiem. Używając kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wskazać miejsca, które są odpowiedzialne, m.in. za ubytki ciepła w mieszkaniu lub potencjalnie narażone na powstanie szkodliwego grzyba. Dzięki zamówieniu usługi audytu termowizyjnego będziemy w stanie uniknąć potencjalnych wysokich kosztów, które materializowałyby się chociażby przez zwiększone wydatki związane z ogrzewaniem. Więcej zalet odbioru technicznego z termowizją znajdziesz na naszej stronie www.pewnylokal.pl

Zgłoś się po pomoc do firmy Pewny Lokal. Napisz na kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka