Większość domów oddawanych przez deweloperów jest w tzw. „standardzie deweloperskim”. Taki stan pozwala na uzyskanie przez nieruchomość pozwolenia na użytkowanie. W przypadku tego typu standardu w domu muszą być zamontowane drzwi zewnętrzne oraz okna. Na podłodze powinna znajdować się wylewka cementowa lub betonowa. Ściany będzie pokrywała warstwa tynku. Standard deweloperski cechuje się także tym, że poprowadzone są także instalacje. W zdecydowanej większości założone będą także grzejniki. To oczywiście podstawowe cechy, które musi wypełniać dom w standardzie deweloperskim.
Szczegółowy opis standardu wykończenia znajduje się w dokumentacji dostarczonej nam przez dewelopera. Najczęściej załącznikiem do prospektu informacyjnego jest dokument – standard wykończenia domu/lokalu. W tymże dokumencie znajdziemy szczegółowe informacje np. o zobowiązaniu dewelopera do zastosowania odpowiedniej klasy tynków czy też rodzaju stolarki. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ dzięki niemu będziemy w stanie rozliczyć dewelopera z przeprowadzonych prac. Dzięki załącznikowi do prospektu informacyjnego, jakim jest standard wykończenia dowiemy się, czy dokumentacja jest zgodna ze stanem faktycznym. Co w przypadku kiedy nie jesteśmy w stanie ocenić np. klasy tynków albo rodzaju stolarki? W takiej sytuacji przyda się pomoc fachowca od odbiorów nieruchomości.
Dobry fachowiec będzie w stanie ocenić zgodność domu ze standardem wykończenia. Po przesłaniu dokumentacji do Pewny Lokal, trafia ona do inżyniera, który jeszcze przed wizytą zapoznaje się z rzutem architektonicznym domu oraz właśnie standardem wykończenia. Dobry fachowiec oceni, czy deweloper np. nie zastosował innej klasy tynków niż obiecywał nam w prospekcie informacyjnym. Dodatkowo dowiemy się także czy klasa zastosowanych materiałów jest zgodna z dokumentacją. W przypadku domów Klienci najczęściej decydują się także na kontrolę możliwych zawilgoceń, zacieków, ognisk korozji biologicznej za pomocą kamery termowizyjnej. Badanie termowizyjne pozwoli na zdiagnozowanie wielu problemów, których naprawa będzie bardzo kosztowna w przyszłości. Na etapie odbioru technicznego wszystkie usterki musi naprawić deweloper na własny koszt.
Jeżeli chodzi o stan surowy domu wyróżniamy tutaj zasadnicze dwa typy: stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Czym różnią się te stany wykończenia?
Podpisując umowę z deweloperem czy też firmą budowlaną stawiającą domy pamiętajmy żeby w dokumentach został zawarty zapis na jaki stan wykończenia się umawiamy. Jeżeli w umowie widnieje informacja, o ukończeniu domu w stanie surowym konieczne będzie doprecyzowanie, czy chodzi o stan otwarty czy zamknięty. Niedopatrzenie tej kwestii można powodować bardzo przykre konsekwencje finansowe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Fachowcy z firmy Pewny Lokal odbierają domy od stanu surowego zamkniętego. W przypadku stanu otwartego jest za mało elementów, które podlegają audytowi, aby można było mówić o kompleksowym odbiorze. Decydując się na sprawdzenie domu pamiętajmy także o elementach wokół nieruchomości jak np. niwelacja terenu czy też zagospodarowanie najbliższego otoczenia.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy fachowca w odbiorze domu lub mieszkania zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pod adresem mailowym – kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj wywiad z jednym z naszych inżynierów.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór domu w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory domów według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!