Zarezerwuj odbiór

Co oznacza stan deweloperski domu

Wyjaśniamy, czym jest stan deweloperski domu i zachęcamy do skorzystania z naszych usług!
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Stan deweloperski domu jednorodzinnego

Oferowane przez deweloperów pojedyncze, samodzielne domy jak również segmenty w zabudowie jednorodzinnej, niezależnie od ich statusu prawnego (np. domy na działce z oddzielną księgą wieczystą lub jako odrębne lokale wybudowane na współwłasności), mimo, że są najczęściej oddawane w jednakowo nazywanym tzw. stanie deweloperskim, mogą się od siebie znacznie różnić standardem wykończenia, zarówno tym  zadeklarowanym w ofercie (prospekcie informacyjnym) i podpisanej z kupującym umowie przedwstępnej, jak i tym rzeczywistym, faktycznie zrealizowanym. Taka sytuacja utrudnia kupującym podjęcie decyzji o wyborze najkorzystniejszej dla nich oferty a na końcowym etapie realizacji inwestycji właściwą ocenę rzetelności dewelopera. Może się zatem zdarzyć zakup domu w świetnej lokalizacji, o bardzo korzystnej cenie i ciekawej architekturze oraz posiadającego odpowiedni dla naszych potrzeb program funkcjonalno-przestrzenny, jednakże mającego takie podstawowe mankamenty jak nieprawidłowe wymiary wyłazu na dach, brak ław kominiarskich na dojściu do komina na dachu, brak osłonięcia folią wełny mineralnej na poddaszu nieużytkowym, brak grzejników a nawet pieca centralnego ogrzewania, zbyt strome schody zewnętrzne, w dodatku bez wymaganych poręczy.

W oddawanych domach deweloper często nie przewiduje szeregu podstawowych i ważnych dla nas elementów, jak wykończenie płyty balkonu, oświetlenie elewacji i balkonów lub tarasów, instalacja dzwonkowa (gong), przegrody miedzy ogródkami sąsiadujących segmentów, zawory czerpalne na elewacji do podłączenia węża ogrodowego. Zaproszeni przez naszych klientów na odbiory końcowe nasi fachowcy sprawdzają, czy jest to dopuszczalne, porównując stan zastany na budowie z zadeklarowanymi przez dewelopera standardami i  zapisami umowy regulującymi zakres możliwych w trakcie realizacji inwestycji zmian, nie wymagających uzgodnienia z kupującym. Oceniają czy jakość i kompletność wykonanych robót  jest wystarczająca do tego, aby nasi klienci mogli przystąpić do zamontowania we własnym zakresie ww. elementów budynku, których instalacji nie zadeklarował deweloper, a które są niezbędne do prawidłowej eksploatacji budynku. Gdy termin zadeklarowanego w umowie odbioru końcowego jest przez inwestora osiedla kilkukrotnie przesuwany lub gdy do odbioru jest jeszcze sporo czasu a sytuacja na budowie niepokoi naszych klientów, inspektorzy z firmy Pewny Lokal są angażowani przez nabywców w terminie wcześniejszym, niż zadeklarowany przez dewelopera termin odbioru końcowego. Deweloper dla tzw. świętego spokoju najczęściej zgadza się wpuścić fachowca z naszej firmy, licząc na obiektywną opinię wskazującą, jakie prace zostały wykonane nieprawidłowo lub niekompletnie.

Korzyści ze współpracy z niezależnymi ekspertami budowlanymi na każdym etapie budowy

Przeprowadzenie takiej przedodbiorowej kontroli budowy przez niezależnego fachowca i bezstronna, niezależna opinia w sprawie stanu zaawansowania prac, ich jakości, zgodności z normami, przepisami budowlanymi i tzw. sztuką budowlaną a także z zadeklarowanymi przez dewelopera standardami wykonania pomoże w zdyscyplinowaniu wykonawcy inwestycji i pozwoli na spokojniejszy sen przyszłych mieszkańców, martwiących się o to, czy ich pieniądze zostały właściwie ulokowane. Jeśli deweloper i jego ekipa budowlana poważnie potraktują takie postępowanie z strony nabywcy, jest niemal pewne, że końcowy odbiór domu lub segmentu oddawanego w stanie deweloperskim odbędzie się bez komplikacji i nieprzyjemnych  niespodzianek oraz z minimalną ilością uwag co do jakości wykonanych prac. W przypadku obiektów jednorodzinnych, nie wymagających ze strony organów państwowego nadzoru budowlanego dopuszczenia do użytkowania a jedynie ich zawiadomienia o zakończeniu budowy, kontrola ze strony niezależnych specjalistów, takich, jakimi dysponuje np. nasza firma, jest nieodzowna dla rzetelnej oceny, czy deweloper rzeczywiście wykonał swoje zadanie zgodnie zobowiązującymi przepisami i zadeklarowanym standardem i  czy w związku z tym samym może nastąpić przekazanie obiektu nabywcy do użytkowania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 32 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka