Ile kosztuje odbiór techniczny domu?

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym domu?

Ile kosztuje odbiór domu? | 797 014 014

Odbiór domu to nieodłączny element kupna nieruchomości od dewelopera. Do odbioru należy się odpowiednio przygotować, aby przeprowadzić go rozsądnie i mieć pewność, że w protokole odbioru zostały uwzględnione wszystkie usterki. W artykule opisujemy, na czym polega, ile kosztuje oraz czy warto szukać pomocy fachowca podczas odbioru domu.

Kupno domu z rynku pierwotnego

Jeżeli już zdecydujemy się na kupno domu od dewelopera, powinniśmy zaznajomić się z tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy takim zakupie, na co uważać oraz  o co pytać. Kupno domu może być lepszym rozwiązaniem niż jego budowa pod warunkiem, że dopilnujemy wszelkich kwestii prawnych i technicznych. Deweloper nabywa grunt, tworzy projekt nieruchomości, jego zagospodarowanie, zajmuje się wszelkimi kwestiami technicznymi, dlatego decyzja o kupnie domu z rynku pierwotnego może być wygodniejsza dla osób, którym zależy na czasie lub które nie chcą same zmagać się z wszelkimi formalnościami. Gdy zdecydujemy się kupić dom, to pozostanie nam wybór najlepszej lokalizacji inwestycji, sprawdzenie wybranego dewelopera i późniejsza weryfikacja wykonanej pracy.

Aby móc legalnie wprowadzić się do nowego domu, deweloper musi złożyć zawiadomienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy.

Sprawdź umowę deweloperską

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jednym z pierwszych i ważniejszych etapów kupna domu od dewelopera jest zawarcie z nim umowy deweloperskiej. Umowa to niezwykle istotne zabezpieczenie nabywcy, gdyż regulowana jest przez Ustawę deweloperską, która narzuca szczególnie deweloperowi wiele elementów, z jakich musi się wywiązać. Zawierając umowę z deweloperem, zwróć szczególną uwagę na to, jaki rachunek powierniczy stosuje; czy takowy w ogóle posiada; sprawdźmy, jakie mamy możliwości dotyczące odstąpienia od umowy; czy deweloper uwzględnia kary umowne. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na wszelkie daty zakończenia budowy, odbioru oraz czy kwota zgadza się z tą, która była w ogłoszeniu dewelopera.

Sprawdź dewelopera oraz księgę wieczystą

Jak wspomnieliśmy, jest kilka elementów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przed i w trakcie kupna domu. Na początku musimy dopytać dewelopera o standard wykończenia i poprosić o prospekt informacyjny. Przy wyborze dewelopera sprawdźmy jego istnienie w KRS czy UOKiK. Nabywca przed podjęciem decyzji o kupnie  domu  powinien dokładnie przemyśleć, czy będzie potrzebował kredytu; jaką ma zdolność finansową; czy jest przygotowany na wszelkie dodatkowe koszty związane z kupnem domu, opłatami sądowymi czy z późniejszym wykończeniem.

W trakcie trwania procesu kupna będzie czekał nas odbiór techniczny i w tym przypadku również warto wcześniej zastanowić się, czy będziemy potrzebowali pomocy firmy odbierającej nieruchomości, inżyniera, który taki odbiór przeprowadzi za nas. Niezwykle istotne jest również wcześniejsze sprawdzenie księgi wieczystej, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące całej nieruchomości. W księdze znajdziemy informacje o metrażu, numerze, obszarze działki, jej położeniu, przeznaczeniu, o samym właścicielu nieruchomości oraz czy nie jest ona obciążona hipoteką.

Kupno domu może być lepszym rozwiązaniem niż jego budowa pod warunkiem, że dopilnujemy wszelkich kwestii prawnych i technicznych.

Na czym polega odbiór domu jednorodzinnego?

Odbiór domu to podsumowanie prac budowlanych wszystkich ekip, którym powierzono poszczególne etapy w trakcie budowy. To niezwykle ważny moment, ponieważ na jego podstawie możemy dokonać akceptacji prac, jakie zostały wykonane. Jeśli zaś okaże się, że są jakieś nieprawidłowości, to jest to odpowiedni moment, by odnotować je w protokole odbioru i uzyskać od dewelopera informacje na temat ewentualnych napraw.

Odbiór domu to tak naprawdę sprawdzenie zgodności stanu deweloperskiego, jaki można zaobserwować w trakcie oględzin domu, z dokumentacją podpisaną przed rozpoczęciem budowy z deweloperem, który zapewnił w niej określony stan. Jest to czas, w którym rozliczamy dewelopera z jego pracy. Ważne, by zrobić to w sposób rzetelny i profesjonalny, ponieważ od jakości odbioru zależy poprawnie sporządzony protokół.

Pewny Lokal to firma, która w swojej ofercie ma pomoc w trakcie odbiorów technicznych. Gwarantujemy, że nasz specjalista pomoże zidentyfikować wszystkie wady i wpisać je do protokołu. Naszym klientom zapewniamy również możliwość konsultacji prawnej w trakcie odbioru.

Odbiór domu 2021 - ile kosztuje?

Odbiór domu będzie na pewno bardziej pracochłonny niż odbiór mieszkania. W przypadku domu musimy sprawdzić dużo więcej elementów, ponieważ interesować nas będą również rzeczy znajdujące się na zewnątrz, całe podwórko, elewacja, dach, dostęp do kanalizacji itp.

Odbiór domu wykonywany przy pomocy inżyniera będzie nieco droższy od odbioru mieszkania, z racji na większą ilość elementów, jakie należy sprawdzić.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze domu od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • W odbieranym domu średnio wykrywamy 27 usterek.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Wpływ na cenę będzie miał również metraż domu. Im większa powierzchnia, tym więcej możliwości pozostawienia przez dewelopera usterek, niedociągnięć i przy tym również więcej pracy inżyniera, który musi całą tę powierzchnię sprawdzić.

Usługa, którą oferujemy, jest szczegółowo rozpisana w cenniku. Mieści się w przedziale 549–799 zł. Jest to kwota, jaka zapewni naszemu klientowi poprawnie przeprowadzony odbiór domu, pomoc w trakcie sporządzenia protokołu, raport z odbioru mieszkania, a także konsultację z naszą infolinią prawną. Dodatkowo można domówić badanie termowizyjne, które wskaże ewentualne mostki cieplne, a także pomiar laserem krzyżowym gwarantujący większą dokładność niż pomiar klasyczną poziomicą. Nasi fachowcy są w stanie zorganizować odbiór na życzenie klienta po wcześniejszej konsultacji telefonicznej.

Tabela 5.1 : Koszty odbioru domu 

Metraż domu Cena odbioru domu
Dom do 100 m²od 349 zł
Dom do 200 m²
od 499 zł
Dom do 400 m²
od 599 zł

Niezbędne dokumenty przy odbiorze domu

Aby móc legalnie wprowadzić się do nowego domu, deweloper musi złożyć zawiadomienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy. Jeżeli inspektor wydał pozytywną decyzję, to my jako nowy nowi nabywcy nieruchomości możemy się do tego domu wprowadzić. Zgodnie z Art. 57. Prawa budowlanego, Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku, do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie deweloper jest zobowiązany dołączyć:

 • oryginał dziennika budowy
 • projekt techniczny
 • oświadczenie kierownika budowy
  - o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami
  - o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także (w razie korzystania) drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu
  - oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania
 • protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności
 • dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, w tym mapę inwentaryzacyjną
 • potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy.

Sam inwestor nie ponosi kosztów uzyskania pozwolenia na użytkowanie domu, ponieważ urzędy i inne inspektoraty nie pobierają opłat. Musi za to przeprowadzić odbiory instalacji innych urządzeń, które wymagają kontroli specjalisty i za te czynności będzie musiał zapłacić. Natomiast nabywca, oczekując na odbiór domu,  może spodziewać się kosztów związanych z niesamodzielnym odbiorem (jeżeli na taki się zdecyduje), czyli odbiorem z  inżynierem.

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę podczas odbioru domu od dewelopera?

Użytkowanie domu bez odbioru

Czy możemy użytkować  dom bez odbioru? Zgodnie z nowelizacją Prawa Budowlanego z 19 września 2020 roku zmieniła się procedura karania inwestorów oraz wysokość kary za zamieszkanie w domu bez odbioru i bez uzyskania zgody na użytkowanie obiektu. Deweloper musi zgłosić do nadzoru budowlanego informację o zakończeniu budowy oraz musi uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, aby nabywca mógł zamieszkać w domu. Jeżeli organ nadzoru budowlanego dokona kontroli legalności użytkowania budynku, to po upływie 60 dni od wpisu pouczenia za brak któregoś z wyżej wymienionych dokumentów nałożona zostanie kara pieniężna.

Czy warto szukać pomocy fachowca podczas odbioru domu?

Bardzo często klienci zadają pytanie związane z sensem zlecania odbiorów firmie zewnętrznej. Tak naprawdę jest to rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie profesjonalne podejście do własnych inwestycji. Dzięki wydatkom, jakie klient poniesie, zlecając profesjonalistom odbiór domu, uniknie być może wielu kosztownych napraw, których nie zauważyłby sam w trakcie indywidualnego odbioru. Warto przemyśleć bilans zysków i strat i dokonać mądrego wyboru.

Jakie są zalety korzystania z pomocy firmy, inżyniera podczas odbioru technicznego domu? Kupno domu to wydatek kilkuset tysięcy złotych i tak naprawdę cena odbioru z fachowcem, która zaczyna się od około 200 zł, stanowi znikomą część ceny mieszkania, które należy dokładnie sprawdzić, aby zaoszczędzić na poprawkach. Płacąc tak duże pieniądze, nie chcemy wykańczać domu niespełniającego naszych oczekiwań, który ma poukrywane wady i usterki.

Decydując się na pomoc firmy zajmującej się odbiorami technicznymi, takiej jak Pewny Lokal, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w danym mieście będzie możliwość wykonania odbioru z naszą firmą, ponieważ tworzymy sieć inżynierów na bardzo dużym obszarze w całej Polsce. Nasi specjaliści dojeżdżają do wielu miejsc w kraju i to nie tylko do największych miast. Każdy z inżynierów  jest wyposażony w ogromne doświadczenie, ma wiedzę w zakresie norm budowlanych, odbiorów technicznych, przechodzi kompleksowe szkolenia, tak aby potrafił odnaleźć wszystkie wady i usterki oraz przejrzeć sztuczki deweloperów. Odbiór techniczny to odbiór, na którym musimy sprawdzić wiele różnych norm, ustaw, rozporządzeń, które nie każdy nabywca będzie znał, dlatego taka pomoc inżyniera jest strzałem w dziesiątkę.

Niewykrycie usterek, wad podczas odbioru może później skutkować  problemami w ich naprawie przez dewelopera, dlatego pomoc inżyniera, który we właściwy sposób sprawdzi nieruchomość i zapisze wszystkie niedociągnięcia w protokole, da nam pewność, że deweloper sprawdzi dokładnie zgłoszone przez nas wady. Podczas odbioru technicznego potrzebne są nie tylko najprostsze narzędzia, gdyż czasem do wykrycia wad niewidocznych gołym okiem, takich jak mostki termiczne, będzie potrzebne nam nieco bardziej profesjonalne urządzenie, jakim jest np. termowizor. Kamery termowizyjne nie są na tyle powszechnym urządzeniem, że każdy nabywca będzie je posiadał. Dlatego wraz z odbiorem technicznym inżynierowie są w stanie przeprowadzić badanie termowizyjne, gdyż posiadają tego typu specjalistyczny sprzęt.

Sprawdź dewelopera na naszej stronie.

Co sprawdzamy podczas odbioru domu?

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę podczas odbioru domu od dewelopera? W pierwszej kolejności musimy sprawdzić metraż domu; czy aby na pewno jest zgodny z tym, do czego zobowiązywał się deweloper w umowie deweloperskiej oraz czy uwzględnił zakres błędu, który zazwyczaj pojawia się w tego typu inwestycjach i może wynosić od 3 do 5% powierzchni. Jeżeli metraż naszego domu będzie mniejszy niż zakładano, to wówczas istnieją różne sposoby, aby uzyskać rekompensatę za niezgodności w metrażu.

Następnie powinniśmy przejść do sprawdzenia części technicznej mieszkania, którą najlepiej przeprowadzić z inżynierem. W tym momencie przy pomocy specjalnych narzędzi powinniśmy sprawdzić wygląd ścian, otynkowania, podłogi.

Musimy zweryfikować grubości tych elementów, czy nie posiadają żadnych niedoskonałości wypukłości, czy ściany posiadają kąty proste.

Okna to jedne z ważniejszych elementów, które należy sprawdzić, ponieważ wszelkie nieszczelności wpływają na późniejsze powstawanie wilgoci, mostków termicznych, na zwiększenie opłat za ogrzewanie. Okna musimy sprawdzić również pod kątem zarysowań oraz zweryfikować stan stolarki.

Podczas odbioru domu nie może zabraknąć sprawdzenia wszelkich instalacji: elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej. Spójrzmy, czy znajdują się w miejscach, które zostały uzgodnione w projekcie domu oraz czy poprowadzone zostały wszystkie łącza.

Jakie usterki można spotkać podczas odbioru domu?

Przeprowadzając odbiory mieszkań i domów, nasi specjaliści spotykają się z wieloma różnymi usterkami i wadami. Deweloper potrafi pozostawić po sobie mniejsze i większe niedociągnięcia, które nasi inżynierowie zapisują w protokołach.

Przedstawiamy wam kilka przykładowych usterek, jakie zostały zauważone na inwestycjach. Uważamy, że warto zapoznać się z takimi przykładami, aby wiedzieć, na co najbardziej zwracać uwagę podczas odbiorów oraz co często powtarza się w tym względzie u różnych deweloperów.

Tarasy Bałtyku, Gdańsk - Spękanie tynku na ścianie

Na Jagodnie, Wrocław - Brak płaszczyzny posadzki w łazience przy szachcie 9 mm/2m

Osiedle Orso, Warszawa - Uszkodzenia mechaniczne oszkleń (rysy).

Zajezdnia Wrocław, Wrocław - Uszkodzenie mechaniczne grzejnika drabinkowego

Nadmotławie Apartments, Gdańsk - Szczelina między parapetem a elewacją

Jankowicka, Rybnik - Nierówności tynku przy posadzce

Emilii Plater, Szczecin - Odklejająca się uszczelka przy śrubie w drzwiach wejściowych

Złota 44, Warszawa - Skaleczenia na rancie skrzydła biernego od wewnątrz

Poprawki domu po odbiorze technicznym

Co w przypadku gdy po odbiorze technicznym  dom i tak będzie potrzebował dodatkowych poprawek? Będziemy musieli znów skorzystać z pomocy fachowców, którzy poprawią prace. Będziemy również potrzebowali odbioru prac remontowych, wykonanego najlepiej przez inżyniera - osobę, która zna temat i wie, jak powinien przebiegać odbiór prac oraz na co zwracać uwagę.

Ważną rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać, to dodatkowe pozwolenie na budowę, o które będziemy musieli się postarać w momencie gdy te prace naprawcze będą znacząco wpływały na konstrukcję budynku. Cały proces poprawek przedłuży się, gdyż trzeba będzie najpierw poczekać na decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę.

Jak powinien wyglądać odbiór prac remontowych? Najlepiej poprosić fachowca, aby sporządził protokół odbioru prac, który powinien zawierać datę przeprowadzenia odbioru; dane osoby wykonującej pracę oraz zlecającego i odbiorcy; datę zgłoszenia prac do odbioru; zakres prac, jaki pojawi się podczas odbioru; ocenę robót z uwzględnieniem wszystkich niedociągnięć, usterek; termin usunięcia wad oraz podpisy uczestników odbioru. Na podstawie tak właśnie sporządzonego protokołu będziemy mogli rozliczyć ekipę z wykonanej pracy oraz domagać się naprawy niepoprawnie wykonanych elementów.

Pewny lokal to firma, która zajmuje się między innymi sprawdzaniem prac wykonanych przez ekipy remontowe, dlatego jeżeli potrzebujesz takiej usługi, zgłoś się do nas.

Czym jest częściowy odbiór domu?

Czasami mamy możliwość przeprowadzenia częściowego odbioru domu, ale pod warunkiem, że uzyskamy na to odpowiednie pozwolenie oraz że nasz budynek spełni warunki formalne. Żebyśmy mogli przeprowadzić częściowy odbiór domu, musimy  złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie części obiektu budowlanego oraz uzyskać oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Warunki formalne, jakie musi spełnić  nasz dom, to: posiadanie pomieszczeń, takich jak łazienka oraz kuchnia; musi być podłączona energia elektryczna, woda, odprowadzanie ścieków oraz ogrzewanie.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
sam inwestor nie ponosi kosztów uzyskania pozwolenia na użytkowanie domu
przed kupnem nieruchomości, trzeba sprawdzić księgę wieczystą.
2
3
przy wyborze dewelopera warto sprawdzić jego istnienie w KRS czy UOKiK.
mamy możliwość przeprowadzenia częściowego odbioru domu pod warunkiem, iż uzyskamy na to odpowiednie pozwolenie oraz nasz budynek spełni warunki formalne.
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym domu?

Rezerwacja online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym domu od dewelopera.

Obejrzyj wywiad z jednym z naszych inżynierów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1805 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym domu?

Rezerwacja online

Odbierz dom z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór domu w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory domów według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka