Zamów pomoc prawną

Kupno domu od dewelopera jakie dokumenty

Zakup domu od dewelopera jest ciekawą alternatywą dla indywidualnej budowy domu, która wymaga dużego nakładu nie tylko środków, ale też czasu.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Spis treści:

1. Kupno domu na rynku pierwotnym
2. Dokumenty do wglądu przed podpisaniem umowy

W przypadku kupna domu na rynku pierwotnym od, co ważne, sprawdzonego dewelopera możemy liczyć na oszczędność czasu, potrzebnego na znalezienie godnej zaufania ekipy wykonawczej, na załatwianie formalności administracyjnych oraz na kompletowanie dokumentacji budowlanej. Ominie nas też szukanie odpowiadającej nam działki o jasnej sytuacji prawnej, a także nadzorowanie prac, prowadzonych przez wybraną przez nas ekipę budowlaną.

1. Kupno domu na rynku pierwotnym

Tak samo, jak w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, kupno domu na rynku pierwotnym podlega regulacjom, wynikającym z ustawy deweloperskiej. Tak więc przede wszystkim zakupu dokonujemy na podstawie umowy deweloperskiej zawieranej w formie aktu notarialnego, a płatność ustalonej ceny dokonywana jest w określonych w umowie transzach na rachunek powierniczy dewelopera (otwarty lub zamknięty), co gwarantuje kupującym bezpieczeństwo transakcji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze środki nie służą deweloperowi do poprawy jego sytuacji finansowej. Są one zwalniane z rachunku powierniczego na rachunek dewelopera albo po zakończeniu kolejnych etapów budowy, zgodnie z jej harmonogramem (rachunek powierniczy otwarty), albo dopiero po jej zakończeniu (rachunek powierniczy zamknięty). Najczęściej stosowany przez deweloperów jest ten pierwszy rodzaj rachunku.

2. Dokumenty do wglądu przed podpisaniem umowy

Zanim jednak przystąpimy do podpisywania umowy z deweloperem, dobrze jest dokładnie zapoznać się z dokumentami dotyczącymi inwestycji. Najważniejsze będzie pozwolenie na budowę. Dobrze jest też na własną rękę zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Można też w odpowiednim urzędzie gminy podpytać o planowane w okolicy inwestycje.

Deweloper powinien, oprócz przekazania potencjalnemu nabywcy prospektu informacyjnego, zawierającego między innymi najważniejsze informacje dotyczące inwestycji, jego samego i jego doświadczenia w zakresie realizacji przedsięwzięć deweloperskich, samej oraz realizacji planowanych w promieniu 1 km od niej, umożliwić również zapoznanie się z projektem budowlanym (jego częścią jest plan zabudowy i zagospodarowania osiedla) oraz wykonawczym inwestycji.

Wskazane jest też poproszenie dewelopera o umożliwienie obejrzenia dziennika budowy (czy w trakcie budowy nie było problemów technicznych, które mogą rzutować na jakość zrealizowanego przedsięwzięcia), a także sprawdzenie dokumentacji dotyczącej użytych podczas budowy materiałów (atesty, certyfikaty). Dzięki temu zyskamy pewność, że kupujemy przedmiot zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka