Czynsz co wchodzi w skład

W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego czym jest czynsz, a także elementów które do niego należą.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści

  1. Czynsz - co wchodzi w jego skład?
  2. Czym jest czynsz?
  3. Czynsz najmu
  4. Czynsz dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej  5.  

1.Czynsz - co wchodzi w jego skład?

Na początku warto sprecyzować co możemy rozumieć przez słowo „czynsz”.

2.Czym jest czynsz?

W powszechnym rozumieniu tego słowa, czynsz to wysokość opłat jakie ponosi najemca lokalu za jego użytkowanie. Jest to jednak pojęcie bardzo ogólne, a także mogące wywołać wiele nieporozumień, a niekiedy i strat finansowych dla osoby wynajmującej mieszkanie, nieświadomej prawdziwej wysokości opłat.

Istnieją bowiem dwa rodzaje czynszu: czynsz najmu oraz czynsz opłacany do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

3.Czynsz najmu

Pierwszy rodzaj czynszu- czynsz najmu to ten, który osoba wynajmująca mieszkanie płaci na rzecz właściciela wynajmowanej nieruchomości. W czynszu najmu zawiera się więc stała opłata dla właściciela, obejmująca prawo do korzystania z jego nieruchomości.

Wysokość czynszu najmu to kwestia indywidualna, zależna od ustaleń oraz negocjacji osoby wynajmującej mieszkanie z właścicielem mieszkania.

Na wielkość tej opłaty ma jednak wpływ przede wszystkim lokalizacja mieszkania, jego powierzchnia a także ogólny stan techniczny nieruchomości.

4.Czynsz dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej

Osobnym rodzajem czynszu jest ten przeznaczony dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Z reguły obejmuje on szereg opłat takich jak:

  • Utrzymanie części wspólnych (wind, klatki schodowej, zieleni)
  • Opłaty administracyjne (np. podatek od nieruchomości, wynagrodzenie dla zarządu wspólnoty oraz osób zajmujących się sprzątaniem lub ochroną budynku)
  • Fundusz remontowy (np. wymianę instalacji gazowej w części wspólnej budynku, remont piwnic, drobne naprawy w części wspólnej nieruchomości)
  • Opłaty za media (zwykle ogrzewanie centralne, koszt wody, wywóz śmieci, a niekiedy również opłaty za gaz oraz prąd).

 

Warto jednak dodać iż zarówno zakres czynszu jak i zakres opłat jakie wchodzą w skład tego rodzaju czynszu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zakres opłat wchodzących w skład czynszu dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej zależy od tejże konkretnej organizacji. Wysokość czynszu natomiast może być zależna na przykład od lokalizacji nieruchomości, liczby osób zamieszkujących lokal lub rodzaju ogrzewania obowiązującego na danej nieruchomości.

W firmie Pewny Lokal pomagamy w sprawdzeniu stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Dzięki sprawdzeniu mieszkania za pomocą kamery termowizyjnej będziemy mogli sprawdzić między innymi czy w mieszkaniu nie występują mostki termiczne- miejsca ucieczki ciepła, których występowanie skutkuje nawet dwukrotnie większymi kosztami związanymi z ogrzaniem mieszkania, a tym samym znacznie zwiększonym czynszem. Kwestia ogrzewania jako elementu czynszu jest natomiast jeszcze ważniejsza w przypadku domów- z racji większego narażenia na warunki atmosferyczne sprawdzenie występowania motków termicznych okazuje się rozwiązaniem pozwalającym często uniknąć nawet kilkukrotnie większych kosztów związanych z ogrzaniem nieszczelnego lokalu.

Nasi doświadczeni prawnicy sprawdzą także dokumentację prawną nieruchomości- w szczególności sprawdzimy ją pod kątem ryzykownych klauzul, także tych dotyczących czynszu.

Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 125 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka