Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania co trzeba wiedzieć

Odbiór mieszkania krok po kroku. Co należy wiedzieć, aby dobrze odebrać mieszkanie?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania jest czynnością, o której nie mówi się wiele. Często jest traktowany jak formalność, której efektem jest otrzymanie kluczy od dewelopera. Nasza firma próbuje uświadomić klientom jak ważne jest spisanie protokołu i umieszczenie w nim wad i usterek, które są efektem nieuwagi ekipy budowlanej.

Odbiór mieszkania – dokumentacja kontra stan faktyczny

Przygotowując się do odbioru mieszkania należy przede wszystkim przeanalizować dokumentację, ponieważ stan deweloperski jest pojęciem, które doprecyzowuje umowa podpisana przed budową. Deweloper zobowiązuje się w niej oddać budynek i mieszkanie o określonym standardzie.

Idąc na odbiór mieszkania sprawdzamy, czy deweloper wywiązał się z tego, co zostało zamieszczone we wcześniejszej dokumentacji. Ważne są również projekty instalacji. Należy sprawdzić, czy projekt zgadza się ze stanem faktycznym.

Jeśli na tym etapie dostrzegamy jakieś nieprawidłowości, należy zanotować je w protokole odbioru, by deweloper poprawił wszystkie niedociągnięcia na własny koszt.

Co trzeba wiedzieć odbierając mieszkanie?

Gdy jesteśmy trakcie odbioru, musimy sprawdzić wszystkie elementy, które znajdują się w mieszkaniu, ocenić, czy nie posiadają rys lub innych defektów. Czy okna i drzwi są dobrze osadzone, a kaloryfery poprawnie zamocowane i czy znajdują się we właściwych miejscach.

Używając poziomicy, sprawdzamy odchyłki, a także możemy skontrolować czy ściany i podłogi są równe. Warto zabrać ze sobą jak najdłuższą poziomicę, dzięki niej dostrzeżemy szpary wynikające z nierówności. Zwracamy uwagę na zawilgocenia lub pęknięcia, które mogą świadczyć o tym, że coś zostało wykonane niepoprawnie.

Odbiór mieszkania z pomocą profesjonalisty

Tak naprawdę wiele aspektów związanych z odbiorem mieszkania jesteśmy w stanie ocenić sami, ale w sytuacji, gdy dostrzegamy pęknięcia, nierówności w tynku lub zawilgocenia, warto skonsultować je z kimś, kto ma pojęcie o budownictwie. Kupując mieszkanie od dewelopera oczekujemy dobrej jakości i mieszkania bezusterkowego, a bardzo często tempo prac generuje nieprawidłowości, które mogą wpływać na późniejsze użytkowanie mieszkania.

Warto zainwestować w pomoc profesjonalisty, ponieważ usługa odbioru nie jest droga, a pomaga zwrócić uwagę na poważne usterki, od których deweloper będzie odwracał uwagę inwestora.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka