Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Protokół odbioru mieszkania wzór

W protokole odbioru mieszkania powinna się znaleźć m.in. część "usterkowa", data oraz podpisy nabywcy i dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Pomoc przy odbiorze mieszkania

Ponieważ jesteśmy największą firmą w Polsce zajmującą się odbiorami mieszkań i domów, często klienci proszą nas o udostępnienie wzorcowego protokołu odbioru mieszkania lub odbioru domu. W niniejszym artykule streszczamy, jakie elementy powinny znaleźć w dobrym i, bezpiecznym dla nabywcy, protokole.

Data odbioru. To truizm ale bez daty, nie wiadomo, kiedy doszło do odbioru. Ma to rozmaite implikacje (np. nie wiadomo, kiedy kończy się "deadline" dla dewelopera na naprawę usterek i wad). Data "ostatecznego" protokołu powinna też być datą późniejszą niż uzyskanie przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. Więcej na powyższy temat w tym wpisie.

Spisanie wad i usterek. Podczas odbioru sprawdzamy przede wszystkim klasyczne "usterki" (np. rysy i pęknięcia ścian), zgodność mieszkania lub domu z normami budowlanymi oraz z załączoną do umowy deweloperskiej dokumentacją. Na "rynku odbiorów" funkcjonują dwa odrębne sposoby dzielenia części usterkowej protokołu na poszczególne sekcje. Niektórzy preferują dzielić część usterkową protokołu na "subsekcje" dotyczące poszczególnych pomieszczeń. W takiej sytuacji wszystkie wady i usterki w pomieszczeniu nr 1 znajdują się w osobnej "subsekcji" niż wady i usterki pomieszczenia nr 2.

Długopis a wzór protokołu.We wzorcowym protokole odbioru powinna się znaleźć m.in. data odbioru, a także podpisy dewelopera i nabywcy.

W Pewnym Lokalu lepiej "sprawdza" nam się alternatywny sposób podziału części usterkowej protokołu, tj. podział merytoryczny (za wyjątkiem przynależności - zob. poniżej). Nasza część usterkowa dzieli się na następujące sekcje: "Instalacje", "Posadzki", "Stolarka okienna i drzwiowa", "Tynki", "Przynależności" oraz "Inne" oraz "Uwagi". W każdej "podsekcji" zapisujemy wady, usterki i niezgodności dla wszystkich pomieszczeń mieszkania. W protokole dla domu, dodajemy dodatkowe sekcje, np. "Otoczenie budynku". 

Podpisy. Na podstawie ustawy deweloperskiej, pod protokołem odbioru powinny znaleźć się podpisy zarówno nabywcy mieszkania jak i przedstawiciela dewelopera. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że deweloper ma obowiązek podpisać się pod protokołem, a jego podpis nie oznacza wyrażenia zgody na wypunktowane usterki a jedynie udokumentowanie, że odbiór się odbył.

Specjalista do odbioru mieszkania

Wbrew powszechnej opinii moment odbioru mieszkania nie musi być tożsamy z tzw. "wydaniem" mieszkania, czyli przekazaniem kluczy (więcej na ten temat w jednym z naszych wpisów). Jeśli jednak odbiorowi towarzyszy przekazanie kluczy, w protokole odbioru powinna się też znaleźć część "przekazaniowa". W takiej części najczęściej spisuje się: stan wodomierza wody ciepłej, stan wodomierza wody zimnej, stan ciepłomierza oraz stan licznika elektrycznego. Należy też w niej zamieścić adnotację o wydaniu kluczy oraz o liczbie kompletów wydanych kluczy.

Protokół odbioru mieszkania od dewelopera pdf

Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, jeśli więc chciałbyś uzyskać nasz wzorcowy protokół odbioru mieszkania w formie np. pdf, zapraszamy do kontaktu telefonicznego (797 014 014) lub e-mailowego: kontakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 183 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka