Całą procedurę odbioru technicznego regulują zapisy ustawy deweloperskiej- deweloper zaprasza nabywcę, z 14-dniowym wyprzedzeniem informując go o dokładnym terminie odbioru. W przypadku niestawienia się kupującego na odbiór, deweloper ma obowiązek ponowić zaproszenie jeszcze dwukrotnie, zachowując 60-dniowy odstęp pomiędzy kolejnymi zawiadomieniami. Jeżeli nie przyniesie to skutku, wówczas sprzedający ma prawo odstąpić od zawartej z kupującym umowy.
Ponieważ jednak odbiór, zwieńczony sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, poprzedza podpisanie umowy przenoszącej własność mieszkania na kupującego, kupującym zazwyczaj zależy, tak jak i deweloperowi, na jego przeprowadzeniu.
Warto zaznaczyć, iż dość częstą, i bardzo dobrze widzianą przez klientów, praktyką jest organizowanie tzw. odbioru technicznego jeszcze przed właściwym odbiorem. Dzięki temu, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad lokalu, deweloper jest w stanie lepiej przygotować mieszkanie do przekazania kupującemu, przeprowadzając niezbędne naprawy. Nie ma jednak formalnego wymogu, aby taki odbiór organizować.
Często zdarza się, że podczas odbioru w lokalu stwierdzane są usterki, istotne lub nieistotne, które następnie wpisywane są do protokołu. Zgodnie z ustawą deweloperską deweloper ma 14 dni na ich uznanie lub nie, a następnie 30 dni na naprawę uznanych wad (lub wskazuje inny termin ich naprawienia). Dla części kupujących sam fakt istnienia w lokalu usterek stanowi podstawę do odmowy podpisania protokołu. Kieruje nimi obawa, że jeżeli przyjmą lokal z wadami, wówczas utracą możliwość wyegzekwowania od dewelopera ich naprawy. W rzeczywistości sprawa wygląda inaczej- wady wpisane do protokołu deweloper ma obowiązek naprawić, a 5-letnia rękojmia na lokal i części wspólne gwarantuje naprawę nawet później stwierdzonych usterek (w przypadku wad istotnych termin 5-letni nie obowiązuje).
Kiedy mamy do czynienia z istotnymi niezgodnościami w stosunku do wskazanych w umowie i jej załącznikach parametrów, wówczas może dojść do niepodpisania protokołu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Do takich niezgodności, praktycznie niemożliwych do naprawienia, należą:
W takiej sytuacji kupujący może rozważać niepodpisanie protokołu i odstąpienie od umowy na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 6 ustawy deweloperskiej.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!