Ile z ceny zejdzie deweloper? - negocjacje z deweloperem

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Wiele osób decydując się na zakup mieszkania, myśli, że cena podana przez dewelopera jest tą, którą muszą zapłacić. Niekoniecznie jest to prawda.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych klauzul dla nabywcy.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Zamów analizę

Dlaczego ważne jest, aby podpisanie umowy deweloperskiej, poprzedzone było otwartą rozmową z deweloperem na temat naszych oczekiwań, dotyczących warunków zakupu w zakresie ceny i warunków umownych. Jakimi argumentami posłużyć się w trakcie negocjacji z deweloperem?

Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jak negocjować z deweloperem? - analiza rynku przed kupnem mieszkania

W dużej ilości przypadków okazuje się, że firmy deweloperskie są otwarte na negocjacje i wymarzony lokal można kupić nawet o kilkadziesiąt tysięcy taniej! Przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnej nieruchomości warto jest bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą lokalnego rynku, aby poznać obowiązujące trendy. Dobrze jest też bliżej przyjrzeć się ofercie nie jednego, a kilku deweloperów. Musimy przy tym mieć na uwadze fakt, iż pomimo dość specyficznej obecnie sytuacji na rynku, deweloperzy nadal nie narzekają na brak zainteresowania swoją ofertą i klient raczej nie dyktuje warunków. Mając tego świadomość, będziemy w stanie lepiej ocenić swoje możliwości negocjacyjne.

Pamiętajmy, że oferta na rynku mieszkaniowym jest zróżnicowana jakościowo, ale stosunkowo jednorodna cenowo. Dlatego też należy przyjrzeć się bardzo dokładnie deweloperowi, realizującemu interesująca nas inwestycję, zapoznać się z jego ofertą i zrealizowanymi projektami, a także sytuacją jego finansową. Z pomocą może tu przyjść Pewny Lokal z ciekawym rozwiązaniem, jakim jest możliwość sprawdzenia dewelopera (Sprawdź dewelopera) w oparciu o wiarygodne i merytoryczne opinie inżynierów Pewnego Lokalu, przeprowadzających odbiory mieszkań w inwestycjach realizowanych przez różnych deweloperów.

Przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu konkretnego mieszkania konieczna jest też analiza naszych możliwości finansowych. Dzięki temu do rozmów z deweloperem przystąpimy z konkretnymi oczekiwaniami odnośnie ceny lokalu, która będzie dla nas osiągalna i akceptowalna.


Jak negocjować cenę mieszkania deweloperskiego?

Spore grono osób wstydzi się negocjować, gdyż wydaje im się, że jest to zachowanie nietaktowne. Jeśli nie pracujesz w biznesie, rzeczywiście możesz mieć opory, ponieważ negocjowanie nie jest umiejętnością, z którą się rodzimy. Warto jednak pamiętać, że deweloper to przedsiębiorca, który chce sprzedać swój produkt, dlatego jest on skłonny do pewnego rodzaju ukłonu w kierunku kupującego, jeśli idzie np. o cenę. Oczywiście istnieje wiele technik negocjacyjnych, jednak w tym przypadku, wystarczy zebrać odpowiednie argumenty i zakomunikować je w sensowny sposób. Zanim przejdziesz do rozmów z deweloperem, musisz więc przekonać siebie, że obniżka ceny jest w danym przypadku możliwa.

Negocjacje z deweloperem argumenty

Każde negocjacje wymagają merytorycznego przygotowania się do nich. Dzięki temu, niezależnie od ich przebiegu, będziemy w stanie reagować adekwatnie na argumenty drugiej strony. W pierwszej kolejności zastanów się, jak wygląda sytuacja dewelopera. Zadaj sobie pytania kiedy rozpoczęła się sprzedaż mieszkań i ile z nich ma już swoich właścicieli. To bardzo ważne, ponieważ jeśli popyt na jakąś konkretną inwestycję jest niski, to znak dla firmy sprzedającej, że musi pójść na pewne ustępstwa.  W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym należy przede wszystkim bardzo szczegółowo zapoznać się z projektem inwestycji, która nas interesuje, a także lokalu, który wybraliśmy. Umożliwią nam to informacje, zawarte w prospekcie informacyjnym, stanowiącym później załącznik do umowy deweloperskiej. Wiedza odnośnie mocnych i słabszych stron projektu może okazać się bardzo przydatna podczas negocjacji.

Poza tym zwróć uwagę na:

 • lokalizację (szczególnie pod kątem bezpieczeństwa i możliwości komunikacyjnych)
 • bliskość ulicy
 • zabezpieczenia (szlabany wjazdowe na parking zewnętrzny, domofony z wizją, recepcję)
 • bliskość lokali usługowych i handlowych (np. jak daleko jest do sklepu spożywczego)
 • kondygnację, na której mieszkasz
 • widok z okna
 • bliskość innych budynków
 • ceny mieszkań w pobliżu
 • na infrastrukturę
 • niedużą odległość do różnych miejsc mogących zakłócać spokój (np. klub nocny, lotnisko czy tor kartingowy)
 • na dostępność parkingu/piwnicy/komórki lokatorskiej
 • na to czy dostępne są miejsca w garażu podziemnym, czy ich nie ma. 

Każdy aspekt, który sprawi, że oferta może stracić na atrakcyjności, jest Twoim argumentem do negocjacji. Oczywiście nie chodzi o to, aby doszukiwać się drobnych uchybień czy wymyślać sobie oczekiwania, których na początku nie miałeś. Natomiast jeśli, np. do najbliższego sklepu spożywczego masz trzy kilometry, autobusy odjeżdżają co godzinę, lub budynek obok stoi tak blisko, że możesz zajrzeć sąsiadowi do mieszkania, to możesz potraktować to jako sygnał do znacznego obniżenia ceny. Pamiętaj także, aby nie obniżać swoich wymagań, tylko ze względu na to, że deweloper jest w stanie zaoferować Ci niższą cenę za lokal niespełniający Twoich oczekiwań. Mieszkanie, które kupujesz, ma Ci posłużyć przez lata, więc decydowanie się na półśrodki tylko przez wzgląd na finanse, nie jest najlepszym wyjściem.

Jeżeli wybrane mieszkanie ma nietypowy układ lub jego doświetlenie pozostawia co nieco do życzenia, może to przemawiać na naszą korzyść w kontekście uzyskania profitów od dewelopera - i nie musi to oznaczać obniżenia ceny mieszkania, ale na przykład dodatkowe miejsce postojowe w atrakcyjnej cenie lub wzięcie na siebie przez dewelopera większej części kosztów umowy deweloperskiej.

Pamiętajmy też o tym, żeby przedstawić siebie jako klienta wartościowego. Dzięki przeanalizowaniu swoich mocnych stron w tej transakcji możemy zyskać kolejne argumenty w  negocjacjach z deweloperem. Na naszą korzyść może przemawiać fakt zakupu za gotówkę, i elastyczności w zakresie harmonogramu płatności, a także otwartość na rozwiązania projektowe, cieszące się małym powodzeniem wśród kupujących.

Podobnie naszą zaletą w oczach dewelopera może być fakt zakupu kilku mieszkań w pakiecie, a więc zakup inwestycyjny.

Jak negocjować umowę z deweloperem – nietypowe rozwiązania

Warto podkreślić, że mówiąc o negocjacjach, nie mamy na myśli jedynie tych cenowych, ale również te dotyczące zapisów umownych, które są tak samo ważne, lub nawet ważniejsze, od kwestii finansowych.

Jeżeli chodzi o rozmowy dotyczące ceny mieszkania, to musimy mieć świadomość, że średnia różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi kształtuje się na poziomie 1-3%, co oznacza, że nie możemy liczyć na duże upusty.

Wyjątek stanowią zakupy inwestycyjne - jeżeli nabywamy kilka mieszkań, może udać się, dojść do porozumienia z deweloperem i obniżyć cenę nawet o 8-10%.

Jeżeli chodzi o zapisy umowne, to warto odpowiednio wcześnie sprawdzić projekt umowy przy wsparciu prawnika - taką pomoc również oferuje swoim klientom Pewny Lokal. W jej ramach otrzymujemy kompleksową analizę umowy z uwzględnieniem istotnych zapisów i rekomendacji zmian tam, gdzie są one wskazane dla zagwarantowania bezpieczeństwa kupującego.

Warto także zastanowić się, z czego możesz zrezygnować lub na jakie „nietypowe” rozwiązania jesteś w stanie się zgodzić. Mieszkania o słabym rozkładzie, np. 60 m2, podzielone tylko na sypialnię oraz salon z aneksem kuchennym, są znacznie mniej rozchwytywane niż lokale o tym samym metrażu, w których znalazły się dwie sypialnie oraz salon z aneksem. Dokładnie tak samo niechętnie w dzisiejszych czasach kupowane są mieszkania bez balkonu lub możliwości posiadania piwnicy czy komórki lokatorskiej. Podobnie mieszkania na parterze, które znajdują się tuż przy chodniku, nie są zbyt atrakcyjne. Wiele osób nie chce mieszkać tam, gdzie każdy może zajrzeć. Jeśli Ci to nie przeszkadza, śmiało możesz użyć tego, jako argumentu do negocjacji.

Spora ilość kupujących domaga się także teraz rowerowni, ze względu na trend zachęcający do wybierania roweru, jako środka transportu zamiast samochodu. Nie jeździsz rowerem? Nie jest Ci to potrzebne, ale deweloper nie musi o tym wiedzieć. Co ciekawe, dobrym rozwiązaniem jest też zapytać sprzedającego wprost, które mieszkania stoją długo puste i dlaczego. Może okazać się, że Tobie wcale nie będą przeszkadzać pewne mankamenty, które nieruchomość posiada, więc Twoja propozycja zakupu będzie dla dewelopera szczególnie atrakcyjna.

W kwestii zapisów umownych, które mają zagwarantować nasze bezpieczeństwo, nie powinniśmy iść na kompromis, dlatego dobrze jest skorzystać w tym zakresie z pomocy prawnika.

Negocjacje z deweloperem forum

Jeżeli kupujesz mieszkanie za gotówkę, bez kredytu, jesteś idealnym klientem. Każdy deweloper marzy o tym, aby nie czekać na wypłatę transz z banku i nie rezerwować mieszkania do czasu, aż otrzymasz decyzję kredytową.

Wykorzystaj to w trakcie ustalania ceny. Nie oznacza to oczywiście, że osoby, które kupują mieszkanie na kredy,t nie mają szans na negocjacje. Wręcz przeciwnie! Jeżeli decydujesz się na zakup kredytowany i Twoja zdolność kredytowa jest na bardzo wysokim poziomie, jesteś dla dewelopera prawie tak samo pożądanym klientem, jak osoby kupujące za gotówkę.

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym

Warto także skonsultować się z osobami, które są zaznajomione z tematem nieruchomości. Kiedy podoba Ci się jakieś mieszkanie, nie zwracasz uwagi na jego minusy. Warto więc zabrać na oględziny kogoś bardziej krytycznego, najlepiej z doświadczeniem w zakupie lokali mieszkalnych. Nie chodzi o to, aby odwiódł Cię od zakupu, ale o to, aby pokazał Ci niedoskonałości, które stworzą przestrzeń do negocjacji ceny. Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci pomóc, a nie chcesz zatrudniać w tym celu specjalistów, zabierz ze sobą przyjaciela, partnera, rodzica lub kogokolwiek innego, komu wcześniej przedstawisz swoje oczekiwania co do nieruchomości. Warto także obejrzeć kilka innych mieszkań, od innych deweloperów.

Posiadając wiedzę o ofercie różnych firm, masz szansę porównanie i wskazanie konkretnych kwot rynkowych deweloperowi. To duża przewaga podczas negocjacji.

Negocjuj nie tylko cenę

Pamiętaj także, że nie tylko cena podlega negocjacji. Sama kwota, którą musisz zapłacić za mieszkanie, może być stała, ale może uda Ci się uzyskać miejsce parkingowe za darmo lub dwa miejsca w cenie jednego? Często bezpłatnie możesz otrzymać także komórkę lokatorską za darmo lub wygospodarowanie ogródka (w przypadku mieszkań parterowych). Czasami deweloperzy oferują także podwyższenie stanu deweloperskiego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie, m.in. urządzeń sanitarnych do łazienki, wyłożenia podłóg, a nawet żaluzji zewnętrznych.

Możesz także negocjować kwestie związane z formalnościami dotyczącymi zakupu. Zwykle, np. usługi notarialne dzielone są na pół między sprzedającego a kupującego lub ponosi je tylko kupujący. Niejednokrotnie negocjacje kończą się jednak tym, że to deweloper bierze całość kosztów na siebie.

Jaki rabat u dewelopera – o ile można obniżyć cenę?

Zatem jaka jest odpowiedź na pytanie „ile z ceny zejdzie deweloper”? Niestety nie ma stałej wartości, którą można by podać, ponieważ wszystko zależy od popytu na konkretną inwestycję, od argumentów, których użyjesz oraz od Twoich umiejętności negocjacyjnych. Tak naprawdę wiele zależy od Ciebie, ale także od rynku zbytu. Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania w najgorętszym okresie lub w świetnej lokalizacji, musisz liczyć się z tym, że rabatu może nie być lub będzie on niewielki. Te „gorące” momenty, to np. czas gdy tanieją kredyty lub gdy łatwiej jest otrzymać pozytywną decyzję. Jeśli chodzi o lokalizację z kolei, to rzadko zdarza się, aby nowe budynki powstawały w centrum dużych miast. Jednak gdy tak się dzieje, mieszkania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Jeśli uda Ci się takie upolować, nie będzie raczej możliwości negocjacyjnych. W innych sytuacjach negocjacje raczej przynoszą oczekiwane rezultaty, chociaż wartość upustu jest bardzo zróżnicowana.

Czasami może być to symboliczny tysiąc złotych, a czasami nawet kilkadziesiąt. Znane są historie kiedy to kupujący zaoszczędzili nawet 60 tysięcy złotych. To ogromna kwota, którą później możesz przeznaczyć na wykończenie. Pamiętaj także, aby liczyć rabaty udzielone, np. na miejsca parkingowe. W dzisiejszych czasach za takie udogodnienie należy zapłacić między 10 a 20 tysięcy (w dużych miastach). Jeśli dostaniesz je za darmo lub otrzymasz dwa w cenie jednego, to zaoszczędzisz te pieniądze. Nie zapominaj o tym!

Kupując mieszkanie, warto negocjować z deweloperami, ponieważ może to nieść za sobą duże oszczędności. Nie krępuj się ani nie obawiaj tego procesu, bo możesz na nim tylko skorzystać.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firma kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 osób w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audyt działki, badanie termowizyjne lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online TUTAJ.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 200 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka