Chociaż niektóre zapisy umowy deweloperskiej są obowiązkowe (bo są wymagane przez ustawę deweloperską), inne postanowienia/zapisy umowy deweloperskiej podlegają negocjacji. Poniżej wskazujemy, na jakie elementy umowy deweloperskiej zwracać uwagę przy jej podpisywaniu.
Powinien być precyzyjny, szczególnie, jeśli chodzi o przynależności (komórka lokatorska, balkon). Umowa deweloperska powinna określać metraż większości przynależności (może za wyjątkiem miejsca postojowego w hali garażowej).
Ustawa deweloperska daje nabywcy i deweloperowi swobodę, jeżeli chodzi o rozkład rat za mieszkanie. Równie dobrze można ustalić z deweloperem (oczywiście w teorii) obowiązek płatności 100 proc. ceny od razu jak i 100 proc. ceny dopiero przy umowie przenoszącej własność.
Jeżeli umowa deweloperska milczy na temat takiego prawa do odstąpienia nabywcy („bez podania przyczyn”), odstąpienie będzie możliwe jedynie po zapłaceniu na rzecz dewelopera kar umownych. Jeżeli więc chcemy zagwarantować sobie prawo do „bezkosztowego” odstąpienia od umowy (np. w razie nieuzyskania kredytu), powinniśmy wpisać takie prawo do umowy deweloperskiej.
W momencie podpisywania umowy deweloperskiej, księga wieczysta mieszkania nie jest jeszcze założona (nic dziwnego, skoro mieszkanie nie istnieje). Notariusz może jednak zawnioskować o wpisanie naszych roszczeń do księgi wieczystej gruntu – dzięki temu deweloper nie sprzeda drugi raz naszego mieszkania innej osobie.
Metraż nowo wybudowanych mieszkań zwykle różni się od „metrażu projektowego” z umowy. To czy i ile będziemy musieli dopłacić (albo domagać się od dewelopera) w razie różnic między ostatecznym a projektowanym metrażem możemy wynegocjować w umowie deweloperskiej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Czym innym w umowie deweloperskiej jest termin zakończenia prac budowlanych, termin odbioru, a czym innym – termin przeniesienia własności mieszkania. Przy podpisywaniu umowy deweloperskiej warto rozróżniać powyższe terminy i wiedzieć, że ustawa deweloperska daje nam prawo do odstąpienia od umowy dopiero, jeżeli deweloper spóźni się z terminem przeniesienia własności.
W razie opóźnień dewelopera (np. z terminem odbioru) możemy wynegocjować kary umowne płacone na naszą rzecz (np. kara w wysokości odsetek ustawowych za każdy dzień opóźnienia wyliczana od już wpłaconych rat za mieszkanie). Deweloper może z kolei domagać się zapisu o karach umownych za nasze opóźnienia w płatności rat.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!