Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę

Opisujemy najważniejsze rodzaje zapisów, na które należy zwrócić uwagę przy negocjowaniu umowy od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę

Chociaż niektóre zapisy umowy deweloperskiej są obowiązkowe (bo są wymagane przez ustawę deweloperską), inne postanowienia/zapisy umowy deweloperskiej podlegają negocjacji. Poniżej wskazujemy, na jakie elementy umowy deweloperskiej zwracać uwagę przy jej podpisywaniu.

Opis mieszkania Powinien być precyzyjny, szczególnie, jeśli chodzi o przynależności (komórka lokatorska, balkon). Umowa deweloperska powinna określać metraż większości przynależności (może za wyjątkiem miejsca postojowego w hali garażowej).

Harmonogram rat Ustawa deweloperska daje nabywcy i deweloperowi swobodę, jeżeli chodzi o rozkład rat za mieszkanie. Równie dobrze można ustalić z deweloperem (oczywiście w teorii) obowiązek płatności 100 proc. ceny od razu jak i 100 proc. ceny dopiero przy umowie przenoszącej własność.

Umowne prawo do odstąpienia Jeżeli umowa deweloperska milczy na temat takiego prawa do odstąpienia nabywcy („bez podania przyczyn”), odstąpienie będzie możliwe jedynie po zapłaceniu na rzecz dewelopera kar umownych. Jeżeli więc chcemy zagwarantować sobie prawo do „bezkosztowego” odstąpienia od umowy (np. w razie nieuzyskania kredytu), powinniśmy wpisać takie prawo do umowy deweloperskiej.

Wniosek do księgi wieczystej W momencie podpisywania umowy deweloperskiej, księga wieczysta mieszkania nie jest jeszcze założona (nic dziwnego, skoro mieszkanie nie istnieje). Notariusz może jednak zawnioskować o wpisanie naszych roszczeń do księgi wieczystej gruntu – dzięki temu deweloper nie sprzeda drugi raz naszego mieszkania innej osobie.

Różnice w metrażu Metraż nowowybudowanych mieszkań zwykle różni się od „metrażu projektowego” z umowy. To czy i ile będziemy musieli dopłacić (albo domagać się od dewelopera) w razie różnic między ostatecznym a projektowanym metrażem możemy wynegocjować w umowie deweloperskiej.

Termin Czym innym w umowie deweloperskiej jest termin zakończenia prac budowlanych, termin odbioru, a czym innym – termin przeniesienia własności mieszkania. Przy podpisywaniu umowy deweloperskiej warto rozróżniać powyższe terminy i wiedzieć, że ustawa deweloperska daje nam prawo do odstąpienia od umowy dopiero, jeżeli deweloper spóźni się z terminem przeniesienia własności.

Kary umowne W razie opóźnień dewelopera (np. z terminem odbioru) możemy wynegocjować kary umowne płacone na naszą rzecz (np. kara w wysokości odsetek ustawowych za każdy dzień opóźnienia wyliczana od już wpłaconych rat za mieszkanie). Deweloper może z kolei domagać się zapisu o karach umownych za nasze opóźnienia w płatności rat.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 46 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka