Jak można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Jak można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym | 797 014 014

Negocjacja ceny mieszkania to, najprościej mówiąc, proces, w którym kupujący i sprzedający uzgadniają ostateczną cenę transakcji nieruchomości. Jest kluczowym elementem procesu zakupu, szczególnie na rynku wtórnym. To dlatego, że cena używanych mieszkań może być elastyczna i podlegać negocjacjom zależnie od wielu czynników. Podpowiadamy, jak przygotować się do negocjacji ceny mieszkania, jak argumentować konieczność obniżki i wyjaśniamy, dlaczego w ogóle warto podjąć tę negocjację. Pamiętaj jednak, że negocjacja ceny nieruchomości wymaga przygotowania, strategii oraz umiejętności komunikacyjnych. 

O tym, że zawsze warto negocjować cenę mieszkania, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie raporty branży nieruchomości mówią, że różnice cen ofertowych i transakcyjnych na rynku wtórnym sięgają nawet kilkunastu procent, co może dawać nawet ponad 1000 zł oszczędności na metrze kwadratowym. Jak zatem przygotować się do negocjacji i jakich argumentów użyć, aby skutecznie zbić cenę?

Na rynku wtórnym kupujący ma większe możliwości negocjacji ceny niż na rynku pierwotnym. Tutaj kupujący może sobie nieco bardziej „porządzić”, bo na ogół negocjacje ułatwiają wszelkie niedociągnięcia, usterki i wady, o które przecież nietrudno w użytkowanym mieszkaniu. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że mieszkań na sprzedaż jest zazwyczaj więcej niż kupujących, nie warto od razu godzić się na cenę wywoławczą. Warto odpowiednio przygotować się do negocjacji.

Negocjacje ceny mieszkania – przygotowania

Na początek dobrze przeprowadzić ogólny research rynku nieruchomości. Zorientuj się w ogólnych trendach cenowych i standardach ofert dostępnych na rynku. Zastanów się, jakiego mieszkania potrzebujesz, na co możesz „przymknąć oko” i zestaw to z Twoimi możliwościami finansowymi. Kiedy wybierzesz interesującą Cię ofertę, zawęź research do najbliższej okolicy, w jakiej znajduje się mieszkanie i porównaj ceny podobnych nieruchomości.

To dobry moment, żeby skorzystać z usług firm, które oferują raport zawierający podsumowanie informacji dotyczących danej okolicy oraz szacowaną rzeczywistą wartość konkretnej nieruchomości. Ceny ofertowe mieszkań są często zawyżone, dlatego powinien być on stworzony na podstawie cen transakcyjnych. Taki raport może być bardzo mocnym argumentem w negocjacjach.

Ostatnim etapem przygotowań będzie wizyta w wytypowanym przez Ciebie mieszkaniu. Już wtedy rozejrzyj się po wszystkich pomieszczeniach. Spróbuj znaleźć kilka obiektywnych minusów (nawet takich, z którymi i tak sobie finalnie poradzisz) i od razu zakomunikuj o nich właścicielowi. Postaraj się przy tym opanować emocje, być maksymalnie neutralnym i rzeczowym. Nie chodzi o to, żebyś „szukał dziury w całym” i zwracał uwagę na najdrobniejsze elementy, bo wówczas sprzedawca nie potraktuje Cię jak poważnego partnera transakcji. Nie możesz także nadmiernie pokazywać zachwytu, bo z kolei takim zachowaniem zablokujesz sobie drogę do targowania ceny. Dobrze wykorzystać więc dyplomatyczne stwierdzenia: „mieszkanie jest interesujące, ale oglądamy też podobne”, „w okolicy widziałam mieszkanie o zbliżonym standardzie, ale w nieco niższej cenie”.

Negocjacje ceny mieszkania – zebranie argumentów

Po tak przeprowadzonych przygotowaniach czas na zebranie konkretnych argumentów, które mają szansę zbić cenę wywoławczą mieszkania na rynku wtórnym.

  1. Długość publikacji ogłoszenia – im dłużej ogłoszenie jest aktualne, tym większe szanse na negocjacje cenowe. Skoro mieszkanie nadal pozostaje w sprzedaży, bardzo możliwe, że jest tu jakiś haczyk, który można obrócić na korzyść kupującego.
  2. Pośpiech sprzedającego – jeśli właścicielowi mieszkania zależy na czasie i sprawnym dopięciu transakcji, jest dość prawdopodobne, że z tych powodów zgodzi się obniżyć cenę mieszkania. Warto wykorzystać taką sytuację, podać własną propozycję ceny, najlepiej podpierając się gwarancją szybkiego dopięcia
  3. Miejsce parkingowe – o ile garaż znacząco wpływa na wyższą cenę mieszkania, o tyle brak miejsca parkingowego może ją diametralnie zmniejszyć. Ten argument w negocjacjach ważny jest zwłaszcza w przypadku osiedli, gdzie z powodu braku miejsca parkingowego trzeba zostawiać samochody przy ruchliwej drodze kilkadziesiąt metrów od wejścia do bloku.
  4. Części wspólne budynku – odrapane ściany klatki schodowej, niesprawne drzwi czy domofon? A może brak oświetlenia w piwnicach, brak windy lub winda, która nie zachęca do tego, aby z niej bezpiecznie skorzystać? W takich przypadkach warto zapytać o planowane terminy remontów i przy okazji wykorzystać ten stan rzeczy do negocjacji ceny.
  5. Stan techniczny mieszkania – okna i grzejniki do wymiany, popękana i nietrzymająca glazura, terakota albo parkiet czy krzywe ściany wymagające odmalowania to wszystko prace, które wymagają niemałych nakładów finansowych, w związku z tym są oczywistym argumentem do rozmów o obniżeniu ceny mieszkania. Idealnie byłoby, gdyby skonsultować wcześniej koszty takich prac z fachowcem i sprzedającemu podać konkretną kwotę, którą powinien nam odliczyć.
  6. Doświetlenie i widok z okna – mieszkanie ustawione w kierunku północnym czy wschodnim jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż takie samo, ale zorientowane w kierunku południowym czy zachodnim. Mniejsza ilość światła w pomieszczeniach to również okazja do zbicia kwoty transakcji. Jeśli dodatkowo za oknem mamy smutny widok na ruchliwą ulicę, śmietnik lub zabudowania fabryczne, to nasze szanse na niższą cenę zakupu mieszkania rosną.
  7. Balkon lub taras – jeśli ich nie ma, to cena mieszkania powinna być zdecydowanie niższa niż podobnego mieszkania z balkonem czy tarasem. Balkon realnie nadaje atrakcyjności mieszkaniu (dodatkowe miejsce na wypoczynek czy przechowywanie roweru), nie da się go dobudować, więc absolutnie jest to sposób na obniżenie ceny mieszkania.
  8. Ostatnie piętro lub parter – lokale mieszkalne na tych kondygnacjach cieszą się najmniejszą popularnością na rynku wtórnym nieruchomości, zwłaszcza sprzed 2000 roku. Mieszkania na parterze bywają zaliczane do mniej bezpiecznych (łatwo o włamanie), a mieszkania na ostatnim piętrze bez windy lub w przypadku jej awarii są oceniane jako uciążliwe. Ponadto pomieszczenia na ostatnim piętrze w przypadku upalnego lata bywają nie do zniesienia, więc należałoby się liczyć z koniecznością zamontowania klimatyzacji, a to kolejne powody do rozmów o niższej cenie mieszkania.
  9. Aneks kuchenny – moda na aneksy kuchenne połączone z salonem to jedno, ale inna sprawa, że takie rozwiązanie to gwarancja zapachów przygotowywanego jedzenia w całym domu. Nie każdemu może to odpowiadać, więc jeśli mieszkanie nie ma zamykanej kuchni, postawienie ścian generuje koszty remontu, które mogą zostać wliczone przez sprzedającego do upustu ceny.
  10. Ustawny przedpokój – zdecydowana większość kupujących chce, aby przedpokój był funkcjonalny: żeby nie zabierał wiele powierzchni mieszkania i żeby był ustawny. Długi i wąski przedpokój może być mankamentem, który pomoże nam obniżyć cenę mieszkania.

Jakie mogą być najlepsze argumenty za negocjacją ceny?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Wbrew pozorom negocjacja ceny mieszkania na rynku wtórnym generuje szereg korzyści. Najczęściej wymieniane powody nakłaniające do tego kroku prezentują się następująco. 

  1. To przede wszystkim szansa na oszczędność pieniędzy. Nawet niewielka obniżka może zmniejszyć całkowity koszt mieszkania. Jest to tym bardziej ważne w przypadku kredytu hipotecznego, ponieważ jest to sposób na zmniejszenie odsetek. 
  2. Mieszkania na rynku wtórnym często wymagają remontu lub rozmaitych napraw. Dzięki negocjacji ceny kupujący mogą zaoszczędzić, a zaoszczędzone pieniądze wykorzystać właśnie do sfinansowania tych prac. 
  3. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podana przez sprzedającego cena jest ceną do negocjacji i ten będzie skłonny ją obniżyć. Dlaczego zatem nie skorzystać i nie spróbować swoich sił na polu negocjacyjnym? Tym bardziej warto podjąć ten krok, jeżeli w danym momencie rynek nieruchomości jest nasycony ofertami. To zwiększa szansę na wynegocjowanie dobrej ceny. 
  4. Powodem negocjacji ceny mieszkania mogą być również niższe ceny innych mieszkań znajdujących się w okolicy lub w jeszcze lepszym położeniu. Trzeba tylko przeprowadzić analizę ofert i zorientować się, jaka sytuacja panuje na rynku. 
  5. Kupując mieszkanie po niższej cenie, zwiększa się tym samym margines zysku w momencie odsprzedaży czy wynajmu. Takie negocjacje mogą zatem znacznie poprawić rentowność inwestycji w dłuższej perspektywie czasu. 

Negocjacje cen mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, są już standardową częścią procesu zakupu nieruchomości. Zatem pytanie o możliwość obniżki ceny nie dziwi już ani deweloperów, ani też prywatnych sprzedawców. Warto tylko się do tej rozmowy przygotować i zebrać mocne argumenty. 

Tabela 1. Przykłady dobrych i złych argumentów przy zakupie mieszkania

Pomocne argumentySzkodzące argumenty
Uwzględnienie słabych stron mieszkania, niedoróbek i kolejnych wydatków potrzebnych do zamieszkania.Informowanie o swoim budżecie drugiej strony.
Im dłużej mieszkanie jest dostępne, tym lepiej i mocniej można negocjować cenę.Udzielanie informacji, w jakiej sytuacji mieszkaniowej jesteśmy (np. że zależy nam na
Uwzględnienie słabych stron otoczenia mieszkania.Przyznawanie drugiej stronie, że jakość wykonania mieszkania jest dobra. 
Uwzględnienie wieku mieszkania (przy mieszkaniach np. z wielkiej płyty).Nietargowanie się.


Sprzedający mieszkania często wystawiają oferty z zawyżoną ceną. I nie ma się co dziwić – jeśli kupujący nie podejmie negocjacji, mogą tylko na tym zyskać. Realna obniżka ceny jest jednak możliwa, a kupujący, który się nie targuje, najpewniej straci. Mieszkanie nie kosztuje mało. Każdy procent mniej to mniejszy koszt zakupu, mniejszy kredyt, niższa prowizja i odsetki. Nie ma się nad czym zastanawiać, trzeba tylko wiedzieć, jak negocjować sprawnie.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
balkon realnie nadaje atrakcyjności mieszkaniu (dodatkowe miejsce na wypoczynek czy przechowywanie roweru).
Pewny Lokal pomoże Ci w analizie technicznej i prawnej wybranej nieruchomości z rynku wtórnego.
2
3
warto wiedzieć, jak kształtuje się cena podobnych nieruchomości.
warto unikać zachwytu nad mieszkaniem!
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 892 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka