Zarezerwuj

Jak można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Jak przygotować się do negocjacji oraz jakich argumentów użyć, aby skutecznie zbić cenę mieszkania z rynku wtórnego? Wyjaśniamy w artykule!
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

prawnik pewnego lokalu

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.


O tym, że zawsze warto negocjować cenę mieszkania nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie raporty branży nieruchomości mówią, że różnice cen ofertowych i transakcyjnych na rynku wtórnym sięgają nawet kilkunastu procent, co może dawać nawet ponad 1000 zł oszczędności na metrze kwadratowym. Jak zatem przygotować się do negocjacji i jakich argumentów użyć, aby skutecznie zbić cenę?

Na rynku wtórnym kupujący ma większe możliwości negocjacji ceny niż na rynku pierwotnym. Tutaj kupujący może sobie nieco bardziej „porządzić”, bo generalnie negocjacje ułatwiają wszelkie niedociągnięcia, usterki i wady, o które przecież nietrudno w użytkowanym mieszkaniu. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że mieszkań na sprzedaż jest zazwyczaj więcej niż kupujących, nie warto od razu godzić się na cenę wywoławczą. Warto odpowiednio przygotować się do negocjacji.

Negocjacje ceny mieszkania – przygotowania

Na początek dobrze przeprowadzić ogólny research rynku nieruchomości. Zorientuj się w ogólnych trendach cenowych i standardach ofert dostępnych na rynku. Zastanów się, jakiego mieszkania potrzebujesz, na co możesz „przymknąć oko” i zestaw to z Twoimi możliwościami finansowymi. Kiedy wybierzesz interesującą Cię ofertę, zawęź research do najbliższej okolicy, w jakiej znajduje się mieszkanie i porównaj ceny podobnych nieruchomości.

To dobry moment, żeby skorzystać z usług firm, które oferują raport zawierający podsumowanie informacji dotyczących danej okolicy oraz szacowaną rzeczywistą wartość konkretnej nieruchomości. Ceny ofertowe mieszkań są często zawyżone, dlatego powinien być on stworzony na podstawie cen transakcyjnych. Taki raport może być bardzo mocnym argumentem w negocjacjach.

Ostatnim etapem przygotowań będzie wizyta w wytypowanym przez Ciebie mieszkaniu. Już wtedy rozejrzyj się po wszystkich pomieszczeniach. Spróbuj znaleźć kilka obiektywnych minusów (nawet takich, z którymi i tak sobie finalnie poradzisz) i od razu zakomunikuj o nich właścicielowi. Postaraj się przy tym opanować emocje, być maksymalnie neutralnym i rzeczowym. Nie chodzi o to, żebyś „szukał dziury w całym” i zwracał uwagę na najdrobniejsze elementy, bo wówczas sprzedawca nie potraktuje Cię jak poważnego partnera transakcji. Nie możesz także nadmiernie pokazywać zachwytu, bo z kolei takim zachowaniem zablokujesz sobie drogę do targowania ceny. Dobrze wykorzystać więc dyplomatyczne stwierdzenia: „mieszkanie jest interesujące, ale oglądamy też podobne”, „w okolicy widziałam mieszkanie o zbliżonym standardzie, ale w nieco niższej cenie”.

Negocjacje ceny mieszkania – zebranie argumentów

Po tak przeprowadzonych przygotowaniach czas na zebranie konkretnych argumentów, które mają szansę zbić cenę wywoławczą mieszkania na rynku wtórnym.

 1. Długość publikacji ogłoszenia – im dłużej ogłoszenie jest aktualne, tym większe szanse na negocjacje cenowe. Skoro mieszkanie nadal pozostaje w sprzedaży, bardzo możliwe, że jest tu jakiś haczyk, który można obrócić na korzyść kupującego.
 2. Pośpiech sprzedającego – jeśli właścicielowi mieszkania zależy na czasie i sprawnym dopięciu transakcji, jest dość prawdopodobne, że z tych powodów zgodzi się obniżyć cenę mieszkania. Warto wykorzystać taką sytuację, podać własną propozycję ceny, najlepiej podpierając się gwarancją szybkiego dopięcia
 3. Miejsce parkingowe – o ile garaż znacząco wpływa na wyższą cenę mieszkania, o tyle brak miejsca parkingowego może ją diametralnie zmniejszyć. Ten argument w negocjacjach ważny jest zwłaszcza w przypadku osiedli, gdzie z powodu braku miejsca parkingowego trzeba zostawiać samochody przy ruchliwej drodze kilkadziesiąt metrów od wejścia do bloku.
 4. Części wspólne budynku – odrapane ściany klatki schodowej, niesprawne drzwi czy domofon? A może brak oświetlenia w piwnicach, brak windy lub winda, która nie zachęca do tego, aby z niej bezpiecznie skorzystać? W takich przypadkach warto zapytać o planowane terminy remontów i przy okazji wykorzystać ten stan rzeczy do negocjacji ceny.
 5. Stan techniczny mieszkania – okna i grzejniki do wymiany, popękana i nietrzymająca glazura, terakota albo parkiet czy krzywe ściany wymagające odmalowania to wszystko prace, które wymagają niemałych nakładów finansowych, w związku z tym są oczywistym argumentem do rozmów o obniżeniu ceny mieszkania. Idealnie byłoby, gdyby skonsultować wcześniej koszty takich prac z fachowcem i sprzedającemu podać konkretną kwotę, którą powinien nam odliczyć.
 6. Doświetlenie i widok z okna – mieszkanie ustawione w kierunku północnym czy wschodnim jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż takie samo, ale zorientowane w kierunku południowym czy zachodnim. Mniejsza ilość światła w pomieszczeniach to również okazja do zbicia kwoty transakcji. Jeśli dodatkowo za oknem mamy smutny widok na ruchliwą ulicę, śmietnik lub zabudowania fabryczne, to nasze szanse na niższą cenę zakupu mieszkania rosną.
 7. Balkon lub taras – jeśli ich nie ma, to cena mieszkania powinna być zdecydowanie niższa niż podobnego mieszkania z balkonem czy tarasem. Balkon realnie nadaje atrakcyjności mieszkaniu (dodatkowe miejsce na wypoczynek czy przechowywanie roweru), nie da się go dobudować, więc absolutnie jest to sposób na obniżenie ceny mieszkania.
 8. Ostatnie piętro lub parter – lokale mieszkalne na tych kondygnacjach cieszą się najmniejszą popularnością na rynku wtórnym nieruchomości, zwłaszcza sprzed 2000 roku. Mieszkania na parterze bywają zaliczane do mniej bezpiecznych (łatwo o włamanie), a mieszkania na ostatnim piętrze bez windy lub w przypadku jej awarii są oceniane jako uciążliwe. Ponadto pomieszczenia na ostatnim piętrze w przypadku upalnego lata bywają nie do zniesienia, więc należałoby się liczyć z koniecznością zamontowania klimatyzacji, a to kolejne powody do rozmów o niższej cenie mieszkania.
 9. Aneks kuchenny – moda na aneksy kuchenne połączone z salonem to jedno, ale inna sprawa, że takie rozwiązanie to gwarancja zapachów przygotowywanego jedzenia w całym domu. Nie każdemu może to odpowiadać, więc jeśli mieszkanie nie ma zamykanej kuchni, postawienie ścian generuje koszty remontu, które mogą zostać wliczone przez sprzedającego do upustu ceny.
 10. Ustawny przedpokój – zdecydowana większość kupujących chce, aby przedpokój był funkcjonalny: żeby nie zabierał wiele powierzchni mieszkania i żeby był ustawny. Długi i wąski przedpokój może być mankamentem, który pomoże nam obniżyć cenę mieszkania.


Sprzedający mieszkania często wystawiają oferty z zawyżoną ceną. I nie ma się co dziwić – jeśli kupujący nie podejmie negocjacji, mogą tylko na tym zyskać. Realna obniżka ceny jest jednak możliwa, a kupujący, który się nie targuje najpewniej straci. Mieszkanie nie kosztuje mało. Każdy procent mniej, to mniejszy koszt zakupu, mniejszy kredyt, niższa prowizja i odsetki. Nie ma się nad czym zastanawiać, trzeba tylko wiedzieć, jak negocjować sprawnie.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 21 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka