Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Kraków

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Kraków, operat szacunkowy Kraków

Skontaktuj się z Pewny Lokal, jeżeli potrzebujesz wyceny nieruchomości w Krakowie.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Profesjonalna wycena mieszkania wielu osobom wydaje się zbędnym kosztem. Nic bardziej mylnego! Skorzystanie z usług specjalisty może uchronić Cię przed stratą dużych pieniędzy. Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Ile trzeba zapłacić za operat szacunkowy? Dlaczego warto zainwestować w wycenę krakowskiego mieszkania? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Operat szacunkowy to oficjalny dokument sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego na potrzeby faktycznej wyceny nieruchomości. Taka wycena jest konieczna w sytuacji podziału majątku, starania się o kredyt hipoteczny, sprawach spornych, czy do celów księgowych, np. przy opłacie za wieczyste użytkowanie. Nasza firma Pewny Lokal oferuje między innymi usługę sporządzenia operatu szacunkowego w Krakowie, jak i innych większych miastach.

Ponadto w razie potrzeby wspieramy też naszych klientów w innych kwestiach związanych z rynkiem nieruchomości – audyt techniczny bądź porady prawne.

Rzeczoznawca majątkowy Kraków cennik

Wybierając rzeczoznawcę majątkowego, nie powinno się kierować tylko ceną. Cenniki za wycenę nieruchomości w Krakowie potrafią być bardzo zróżnicowane. Najważniejsze jest jednak, by rzeczoznawca posiadał odpowiednie uprawnienia, tzn. był wpisany do centralnego rejestru rzeczoznawców, a także miał właściwe wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Nasi specjaliści z Krakowa nie tylko posiadają niezbędne uprawnienia, ale i oferują atrakcyjne ceny!

Do tego działają bardzo szybko, rzetelnie i oczywiście etycznie. Jeśli masz pytania, pozostajemy do dyspozycji!

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Kraków

Czy wiesz, czym zajmuje się na co dzień rzeczoznawca majątkowy? Według definicji to osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości. Pamiętaj jednak, że rzeczoznawcy nie skupiają się wyłącznie na nieruchomościach, chociaż to one stanowią lwią część ich pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że zdarza im się wyceniać także inne dobra, np. dzieła sztuki czy produkty luksusowe.

Jak szukać rzeczoznawcy majątkowego?

Szukanie specjalisty, który zajmie się wyceną Twojej nieruchomości, może okazać się problematyczne, jeśli to Twoja pierwsza styczność z tego typu usługami. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim skup się na rekomendacjach i opiniach poprzednich klientów. Najlepiej jeśli są to Twoi znajomi, członkowie rodziny bądź ludzie, którym ufasz. Jeśli jednak nie masz takiej opcji, możesz poszukać rekomendacji np. w Internecie. Pamiętaj jednak, że znalezione tam informacje nie zawsze są zgodne z prawdą i trzeba odsiewać rzetelne informacje od tych mniej rzetelnych. Kolejny etap to wybranie kilku firm, które wydają Ci się najbardziej odpowiednie i zapytanie o wycenę. Oczywiście koszt wykonania usługi nigdy nie powinien być jedynym determinantem wyboru, gdyż nie zawsze to, co tanie, jest dobre.

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Nie warto też kierować się zasadą, że to, co drogie, jest najlepsze. Najlepiej jest zdroworozsądkowo podejść do tematu i zebrać informacje dotyczące różnych czynników, a cenę za usługę potraktować jako kropkę nad i. Przydaje się ona bowiem, gdy musisz wybrać pośród dwóch firm oferujących tę samą jakość, terminy i możliwości. Kiedy będziesz wybierać odpowiedniego rzeczoznawcę majątkowego, koniecznie sprawdź jego uprawnienia zawodowe. 

Wydawane są one przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii i można je sprawdzić za pomocą Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. To ważne, ponieważ tylko osoby, które posiadają potwierdzenie swoich kompetencji i są wpisani do CRRM, mogą świadczyć legalnie usługi tego typu. Kiedy wstępnie wybierzesz już rzeczoznawcę majątkowego, który zajmie się Twoją nieruchomością, poproś o przesłanie draftu umowy, z którym będziesz mógł się na spokojnie zapoznać. Jeśli nie jest to możliwe, a umowa przedstawiona zostanie Ci dopiero na spotkaniu, nic nie szkodzi. Pamiętaj jedynie, aby się nie krępować, przeczytać ją od A do Z i poświęcić na analizę tyle czasu, ile potrzebujesz.

Czasami zdarza się, że w dokumentach tego typu, pojawiają się zapisy niekorzystne dla zamawiającego, dlatego musisz się przed tym chronić

Wycena nieruchomości Kraków

Zastanawiasz się, ile potrzebujesz pieniędzy, aby otrzymać profesjonalną wycenę nieruchomości? Niestety nie ma jednego, określonego cennika, który regulowałby pracę wszystkich rzeczoznawców majątkowych. Każdy usługodawca posiada swój cennik, co oczywiście wiąże się z tym, że aktualizuje go na bieżąco w związku z różnymi czynnikami.

Od czego zależy cena? Z pewnością wpływ na koszt usług ma m.in.:

 • Konkurencja w danym obszarze (im większa ilość rzeczoznawców, tym niższe ceny)
 • Prestiż i renoma danego specjalisty
 • Termin realizacji
 • Lokalizacja działania (wbrew pozorom w małych miejscowościach usługi tego typu wcale nie są tańsze, gdyż najczęściej funkcjonuje tam niewiele firm, które zajmują się wyceną)
 • Jakość obsługi

Oczywiście na ostateczną cenę, którą usłyszysz od rzeczoznawcy majątkowego, wpływa także to, jak rozbudowane jest Twoje zlecenie. Oczywiste jest bowiem, że znacznie dłuższa i bardziej wymagająca jest wycena kilkusetmetrowego domu, niż kilkudziesięciometrowego mieszkania. Jeżeli chodzi o uśrednione stawki rzeczoznawców majątkowych, to wynoszą one od 500 do 1500 zł. Nie warto jednak przywiązywać się do tych kwot, gdyż może się okazać, że Twoje zlecenie będzie na tyle wymagające, że konieczne będzie zapłacenie 3000 zł.

Warto też pamiętać, że stawki wybranego rzeczoznawcy nie są sztywne i zawsze można spróbować negocjacji. Przy dużych wycenach, nierzadko udaje się dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Warto więc spróbować. Jeżeli z kolei stawki danego specjalisty są zaporowe i nie stać Cię na współpracę z nim, nie rezygnuj całkowicie. Poszukaj kogoś innego, np. z większego miasta, kto będzie w stanie zaproponować Ci bardziej atrakcyjną ofertę.

Przy przygotowaniu wyceny nieruchomości trzeba kierować się odgórnie określonymi zasadami. Zastosować odpowiednią metodę, wykonać zdjęcia i szczegółowe wyliczenia. W operacie szacunkowym nie może zabraknąć analizy lokalnego rynku nieruchomości, podstawy formalnej, przeznaczenia lokalu, a także podsumowania całości. Odniesienie do miejscowych wartości mieszkań bądź domów jest bardzo ważnym elementem wyceny. Nasi rzeczoznawcy majątkowi z Krakowa bez problemu porównają Twój lokal z innymi krakowskimi nieruchomościami.

Operat szacunkowy Kraków cena

Cena operatu szacunkowego może się różnić w zależności od danej firmy, miasta, a nawet wielkości nieruchomości. Przyjmuje się, że wycena mieszkań kosztuje około 300-500 złotych, a domów jednorodzinnych od 700 do 1000 złotych.

Operat szacunkowy nieruchomości Kraków

Decydując się na współpracę z rzeczoznawcą majątkowym, z pewnością usłyszysz, że jego praca zwieńczona będzie operatem szacunkowym. Co to takiego? Jest to obszerna, bardzo skomplikowana „księga” dotycząca danej nieruchomości. Zawiera dogłębną analizę stanu prawnego i fizycznego nieruchomości, a więc to, czego przeciętny człowiek nie jest w stanie przygotować samodzielnie. Operat szacunkowy sporządza się po to, aby uzyskać prawdziwą, obiektywną wartość danego lokalu. Na końcu zawsze znajduje się konkretna kwota, co jest dużym ułatwieniem. Ile zapłacisz za operat? Zwykle jest to kwota od 300 do 500 zł i jest to dodatkowy koszt, wykraczający poza to, co zapłacisz za wycenę.

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Kraków

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy nie byłoby jednak lepiej zaoszczędzić te kilka tysięcy i wycenić mieszkanie samodzielnie. Przy sprzedaży mieszkań nie ma żadnego obowiązku zatrudniania rzeczoznawcy, ale wycena to naprawdę bardzo wymagający proces. Musisz więc mieć świadomość, że aby wykonać ją samodzielnie, niezbędny Ci będzie: czas, zaawansowana wiedza o rynku nieruchomości, kompetencje m.in. z zakresu prawa budowlanego czy zarządzania nieruchomościami, a także dużo zaangażowania.

Rynek nieruchomości stale się zmienia i trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, aby nie przegapić żadnego istotnego czynnika, który może mieć wpływ na cenę.  Jeśli więc nie znasz norm obowiązujących w prawie budowlanym, nie masz pojęcia, jak zmieniają się ceny ze względu na nowe obiekty w lokalizacji, nie dysponujesz czasem, by śledzić pojawiające się ogłoszenia lub po prostu rynek nieruchomości w ogóle Cię nie interesuje, to zdecydowanie lepszą opcją będzie zatrudnienie rzeczoznawcy.

Inną opcją, którą możesz wykorzystać to internetowe platformy wyceniające nieruchomości. Niestety, większość z nich nie jest zbyt rzetelna, gdyż pokazuje tylko uśrednione wyniki. Np. przeciętna wartość mieszkania w Krakowie to około 555 tys, złotych, ale przy wycenie konkretnego lokalu trzeba wziąć po uwagę mnóstwo dodatkowych czynników. Są to np. lokalizacja, okoliczna infrastruktura, metraż, rozkład, rynek (pierwotny czy wtórny), a także rodzaj budynku. Oczywiste jest, że np. stumetrowy apartament w centrum, w prestiżowym budynku, może kosztować nawet kilka milionów złotych, a za 500 tys. można kupić pięćdziesięciometrowe gniazdko znacznie dalej od centralnej części miasta. Jednak co w sytuacji, gdy masz ocenić mieszkania dwa mieszkania o tym samym metrażu, w tej samej okolicy, które różnią się drobiazgami?

Może okazać się, że  np. rozkładem pomieszczeń, odległość od przystanku tramwajowego czy balkon to czynniki, które istotnie wpłyną na cenę i diametralnie ją zmienią. Właśnie w tym celu niezbędny jest rzeczoznawca, który wyłapie wszystkie niuanse. 

Wycena domu i operat szacunkowy domu Kraków

Pamiętaj także, że usługa rzeczoznawcy nie dotyczy tylko mieszkań, ale również domów. Oczywiście wynajmując specjalistę w celu wyceny domu, musisz liczyć się z tym, że będzie to proces dłuższy i bardziej kosztowny niż w przypadku mieszkania. Wynika to tego, że im większy metraż, tym więcej pracy dla eksperta.

Miej także na uwadze, że jeśli zdecydujesz się na taką współpracę, będziesz musiał przygotować:

 • wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, 
 • wypis z rejestru gruntów,
 • rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości).

Mamy nadzieję, że teraz nie masz już żadnych wątpliwości, związanych z profesjonalną wyceną nieruchomości!

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 107 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka