Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Rzeszów

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Rzeszów, operat szacunkowy Rzeszów

Chcesz sprzedać nieruchomość, ale nie masz zielonego pojęcia o tym, w jaki sposób wycenić mieszkanie czy dom? Brakuje Ci wiedzy, kompetencji lub czas, aby rzetelnie zająć się tym procesem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Skorzystaj z usługi rzeczoznawcy majątkowego. Kim jest taka osoba? Dlaczego warto skorzystać z jej usług? Skontaktuj się z Pewnym Lokalem, jeżeli potrzebujesz wyceny nieruchomości w Rzeszowie.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Rzeszów

Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że eksperci tego typu nie zajmują się wyłącznie wycenieniem domów czy mieszkań. Czasami specjalizują się też w innych dziedzinach, np. wycenie biżuterii, dzieł sztuki czy antyków. To, czy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego podczas wycenienia domu lub mieszkania, czy też nie, ocenisz samodzielnie po przeczytaniu tego artykułu. 

Jak znaleźć rzeczoznawcę majątkowego?

Szukanie odpowiedniego rzeczoznawcy majątkowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego mamy dla Ciebie garść porad, która pomoże Ci znaleźć osobę rzetelną, kompetentną i przede wszystkim uprawnioną do wykonywania tego typu działań. 

Najłatwiej jest znaleźć rzeczoznawcę z polecenia. Zanim przewertujesz Internet czy przejdziesz wszystkie biura w okolicy, zastanów się, czy ktoś z Twojej rodziny lub bliskich nie korzystał z takiej usługi, lub nie zna kogoś, kto mógł z niej korzystać. Oczywiście, jeśli nie masz takiej możliwości, możesz posiłkować się np. opiniami w Internecie, ale pamiętaj, aby podchodzić do nich z dystansem i dokładnie je analizować. Niestety czasami zdarza się, że to konkurencja pisze nieprzychylne komentarze, aby skompromitować innego usługodawcę

Osoba, wykonująca ten zawód, musi mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe wydane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. To ważne, ponieważ w innym przypadku jej ekspertyzy nie ma mocy prawnej. Jak sprawdzić, czy dana osoba ma uprawnienia, czy nie? Upewnij się, że jej nazwisko widnieje w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. To jedyny skuteczny sposób! 

Jeśli wiesz już wiele o usługodawcy, warto zebrać informacje o technicznych aspektach wykonania usługi. Zapytaj o termin oględzin, który Cię interesuje, oraz o to, ile czasu specjalista będzie potrzebował na wykonanie operatu szacunkowego. Poproś o draft umowy i zapytaj, jaki udział Ty jako zleceniodawca będziesz mieć w całym procesie.

Poproś o wycenę. Cena wykonania usługi nie powinna być czynnikiem decydującym, czy podejmiesz się współpracy z daną osobą, czy nie. Jednak mimo wszystko jest to kwestia istotna. Jeśli kwota zaproponowana przez specjalistę nie mieści się w Twoim budżecie, nie martw się! Z pewnością uda Ci się znaleźć kogoś, kto zaproponuje Ci atrakcyjniejsze warunki. Musisz tylko dobrze poszukać.

Nigdy nie zatrzymuj się na jednej ofercie. Warto porównać ze sobą przynajmniej dwie, a najlepiej kilka ofert, aby mieć ogląd na to, jak wygląda sytuacja w branży.

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Przed spotkaniem z rzeczoznawcą majątkowym przygotuj dla niego: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). To przyspieszy proces.

Umowa z rzeczoznawcą majątkowym

Mówiąc o współpracy z jakimkolwiek usługodawcą, nie możemy zapomnieć o kwestii umowy. Pamiętaj, że niezwykle ważne dla Twojego dobra jest to, abyś przeczytał dokument od A do Z i dopytał o wszystkie aspekty, które budzą Twoje wątpliwości. Najlepiej jest poprosić o draft umowy i na spokojnie przeanalizować go w domu. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię to z obowiązku przeczytania dokumentu ponownie przed podpisaniem. Musisz sprawdzić, czy obie wersje się pokrywają. Nieprzeczytana umowa może skutkować dużymi problemami dla Ciebie w przyszłości, dlatego lepiej zadbać o to wcześniej. 

Wycena nieruchomości Rzeszów

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego jest procesem, dlatego nie możesz oczekiwać, że zakończy się w ciągu jednego czy dwóch dni. Szacuje się, że trwa ona około 10 dni, pod warunkiem że rzeczoznawca otrzyma w terminie wszystkie niezbędne dokumenty. Ty, jako osoba zlecająca, musisz przygotować: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu i zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). Oprócz tego, w ustalonym terminie będziesz musiał udostępnić lokal do wglądu. Im większa jest opieszałość zleceniodawcy przy dostarczaniu niezbędnych dokumentów, tym dłuższy jest proces wyceny nieruchomości.

W prawie nie ma żadnych zapisów, które jakkolwiek regulowałyby wynagrodzenie rzeczoznawców majątkowych. Jesteś zdziwiony? Faktycznie, może być to mylące. Przykładowo notariusze mają taksę, która określa jaką maksymalną kwotę mogą oni pobrać za konkretne działania. W przypadku rzeczoznawców majątkowych żadne takie ograniczenia nie istnieją i to oni sami decydują, jak przedstawia się ich cennik. To, co wpływa na cenę to, m.in.:

 • renoma specjalisty,
 • jego doświadczenie,
 • konkurencja,
 • skomplikowanie zlecenia,
 • lokalizacja.

Musisz mieć świadomość, że zlecając rzeczoznawcy audyt dwustumetrowego domu pod lasem z pewnością zapłacisz znacznie więcej, niż gdyby miał wycenić kawalerkę w centrum miasta. Takie zlecenie wymaga od niego więcej czasu i zaangażowania.

Średnia kwota za pracę rzeczoznawcy majątkowego

Średnia kwota, którą musisz zapłacić rzeczoznawcy za jego działania to 500-1500 zł. Nie przywiązuj się jednak zbytnio do tego zakresu, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, są to tylko szacunki, a na ostateczny koszt usługi wpływać będzie wiele rzeczy. Pamiętaj jednak, że rzeczoznawca majątkowy jest takim samym usługodawcą jak każdy inny. W dodatku sam odpowiada za swój cennik. Co to dla Ciebie oznacza? Otóż możesz śmiało negocjować z nimi stawki! Przy obszernych, złożonych zleceniach niektórym osobom udaje się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Umiejętności w negocjacjach mogą więc się tu przydać! Musimy jednak jeszcze raz zaznaczyć, że cena to tylko dodatkowy czynnik, który pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję. Najważniejsze są kompetencje i doświadczenie wybranego specjalisty. 

Operat szacunkowy Rzeszów cena

Rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do stworzenia operatu szacunkowego, czyli  dokumentu, który ma na celu ustalenie prawdziwej, obiektywnej wartości danej nieruchomości. Jest to obszerna „księga”, w której specjalista opisuje dokładnie sprawdzaną nieruchomość, robi jej zdjęcia, analizuje wszystkie dostarczone przez zleceniodawcę dokumenty, a także bada okolicę, konkurencję na rynku itd. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji wyciąga wnioski, które dają ostateczną cenę nieruchomości.

Oczywiście wnioski oraz konkretna kwota, również zapisane są w operacie szacunkowym. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to fakt, że cena podana w dokumencie, jest kwotą na moment sporządzania operatu. Jeżeli wstrzymasz się z nabyciem lub sprzedażą nieruchomości przez kilka lat, może się okazać, że konieczne będzie sporządzenie nowej analizy, gdyż ceny rynkowe znacząco się obniżą lub podwyższą.

Cena operatu szacunkowego to od 300 do 500 zł. Kwota nie jest jednak szczegółowo określona w żadnych przepisach, więc dokument może kosztować nawet kilka tysięcy. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, kiedy nieruchomość jest bardzo duża lub jej stan prawny jest skomplikowany.

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Rzeszów

Samodzielna wycena to proces możliwy, chociaż bardzo trudny. Biorąc pod uwagę powiedzenie, że czas to pieniądz, możesz sporo zaoszczędzić, decydując się na pomoc specjalisty. Dlaczego? Rzeczoznawca majątkowy po prostu świetnie odnajduje się w tej tematyce, zna doskonale prawa rządzące rynkiem nieruchomości, śledzi trendy, zna normy budowlane, ma doświadczenie w negocjacjach i przede wszystkim ma uprawnienia do wykonania zawodu, a więc i kompetencje, pozwalające mu na rzetelną wycenę mieszkania czy domu. Oczywiście wycena nieruchomości do niczego Cię nie zobowiązuje. Zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś początkowo spróbował wystawić na sprzedaż mieszkanie z wyższą kwotą niż ta zawarta w operacie. Kto wie, może znajdzie się kupiec? Warto też wspomnieć, że wielu właścicieli zaniża wartość swoich lokali, więc w ich przypadku skorzystanie z usług rzeczoznawcy to ogromny zysk.

Wycena domu i operat szacunkowy domu Rzeszów

Masz dom i nie wiesz, czy znajdziesz rzeczoznawcę, który zdecyduje się dokonać wycenę? Nie martw się! Dla dobrego specjalisty nie ma żadnej różnicy między mieszkaniem a domem i z pewnością chętnie podejmie się zlecenia. Jedyna rzecz, na którą musisz być przygotowany, to większy koszt za usługę, co jest logiczne, biorąc pod uwagę, że przy wycenie domu jest znacznie więcej aspektów do sprawdzenia (związanych np. z działką).  Warto jednak zainwestować w tę usługę, aby przy sprzedaży spać spokojnie!

Rzeczoznawca majątkowy Rzeszów cennik

Chcesz kupić lub sprzedać dom, mieszkanie albo lokal usługowy w Rzeszowie? Koniecznie skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego Pewnego Lokalu, który stworzy dla Ciebie profesjonalny operat szacunkowy. Dzięki temu z pewnością nie będziesz w żaden sposób stratny!

Rzeczoznawca majątkowy pomoże Ci wycenić nieruchomość w Rzeszowie, którą chcesz kupić lub sprzedać. Inwestycja w taką usługę większości klientów się zwraca, zwłaszcza że nie jest to bardzo droga opcja. Koszt zatrudnienia rzeczoznawcy majątkowego waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, czy współpraca z rzeczoznawcą majątkowym jest Ci potrzebna. Z naszej strony możemy Ci zagwarantować, że oddanie jakiejkolwiek kwestii w ręce specjalistów, to inwestycja w swój własny spokój, a to niezwykle istotne!

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 39 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka