Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Gdańsk, Gdynia, Sopot

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Gdańsk, operat szacunkowy Gdańsk

Skontaktuj się z Pewny Lokal, jeżeli potrzebujesz wyceny nieruchomości w Trójmieście.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Zastanawiasz się, czy inwestycja w profesjonalną wycenę nieruchomości jest sensowna? Nie jesteś pewien, jakie usługi oferują rzeczoznawcy majątkowi? A może nawet nie wiedziałeś, że istnieje możliwość zlecenia komuś rzetelnej wyceny mieszkania? Gwarantujemy, że po przeczytaniu naszego artykułu, nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości!

Koniecznie skorzystaj z usługi rzeczoznawcy majątkowego, który stworzy dla Ciebie profesjonalny operat szacunkowy, na podstawie którego będziesz wiedzieć, czy ustalona cena za nieruchomość jest odpowiednia!

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Gdańsk

Zanim przejdziemy do sensowności zlecenia wyceny rzeczoznawcom majątkowym, warto zastanowić się, kim właściwie oni są. Według definicji rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości. Oczywiście zajmują się oni także określaniem wartości innych dóbr, np. antycznych mebli czy dzieł sztuki. Wszystko zależy od specjalizacji. Najczęściej jednak rzeczoznawcy zajmują się nieruchomościami różnego rodzaju.

5 kroków do znalezienia odpowiedniego rzeczoznawcy

Jesteś na etapie poszukiwania odpowiednio usługodawcy z tego zakresu? Mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych porad, które pomogą Ci wybrać dobrze.

1. Nie stawiaj na przypadkowe osoby

Wiele osób, szukając rzeczoznawcy majątkowego, wybiera po prostu pierwszego napotkanego usługodawcę. To duży błąd, gdyż specjaliści z tego zakresu, tak samo jak reprezentanci innych zawodów, mogą mieć większe lub mniejsze kompetencje. Zanim więc zdecydujesz się na współpracę, warto zasięgnąć języka u rodziny lub znajomych, którzy być może korzystali z tego typu usług wcześniej. Znalezienie kogoś z polecenia, to zdecydowanie najłatwiejsza droga. Możesz też spróbować znaleźć opinie w Internecie. Pamiętaj jednak, że nie wszystko, co znajdziesz w sieci, jest prawdą i nie należy sugerować się tylko tym aspektem.

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

2. Zdobądź najważniejsze informacje o rzeczoznawcy

Jeśli chodzi o najistotniejsze informacje dotyczące rzeczoznawcy, są to oczywiście jego uprawnienia. Osoba, wykonująca ten zawód, musi posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe wydane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. To, czy dana osoba je posiada, czy nie, możesz sprawdzić za pomocą Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych.

3. Zbierz komplet informacji na temat współpracy

Kiedy już będziesz mieć pewność, że osoba, z którą zmierzasz współpracować, jest rzetelna i posiada odpowiednie uprawnienia, poproś o wycenę usługi, a także określenie czasu realizacji zlecenia oraz czasu potrzebnego na zebranie dokumentacji. Dopytaj także o twoją rolę w całym procesie.

4. Porównaj różne oferty

Nigdy nie zatrzymuj się na jednym wykonawcy, gdyż może okazać się, że znajdziesz kogoś z atrakcyjniejszą ofertą cenową lub bardziej dostępnego, jeśli chodzi o czas. Warto porównać przynajmniej dwie, a najlepiej kilka różnych ofert, aby mieć wybór i nie musieć polegać tylko na jednej osobie.

5. Dokładnie przeanalizuj umowę, zanim ją podpiszesz

Poproś o draft umowy i dokładnie go przeczytaj. Jeśli nie będzie takiej możliwości, nie krępuj się poświęcić sporo czasu na analizę na spotkaniu przypieczętowującym współpracę. Zanim podpiszesz umowę, musisz poprosić specjalistę o wszystkie wątpliwości z nią związane. W innym wypadu może okazać się, że podpiszesz dokument, który godzi w Twoje interesy.

Rzeczoznawca majątkowy Trójmiasto cennik

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która ukończyła kierunkowe studia, zdobywała doświadczenie w branży nieruchomości, a następnie zdała egzamin, uprawniający ją do wykonywania zawodu. Dzięki temu, że przeszła tak wiele kroków, doskonale zna się na wycenie domów, mieszkań czy innych lokali i może pomóc Ci ustalić. czy kwota, za którą sprzedajesz lub kupujesz nieruchomość, jest korzystna dla Ciebie.

Inwestycja w taką usługę opłaca się większości naszych klientów, ponieważ nie jest to ogromny nakład finansowy (około 500-1000 zł), a pozwala uniknąć starty kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Wycena nieruchomości Trójmiasto

Wycena nieruchomości w Trójmieście przez Rzeczoznawcę nie trwa jeden dzień, dlatego trzeba zgłosić się do niego odpowiednio wcześnie. Zazwyczaj usługa zakończona jest po około 10 dniach, ale zdarza się, że trwa nawet ponad miesiąc, jeśli sytuacja konkretnej nieruchomości wymaga dłuższej analizy. Ty, jako osoba zlecająca wycenę, musisz także zadbać o kilka aspektów, które pozwolą szybciej wykonać analizę.

Zapewne rzeczoznawca poprosi Cię o wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu i zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości), więc warto mieć to przygotowane już na wstępie.

Rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do stworzenia operatu szacunkowego. To obszerny dokument, dotyczący interesującego Cię lokalu, dzięki któremu poznasz prawdziwą, obiektywną wartość nieruchomości.

W operacie szacunkowym znajdują się:

 • dokładny opis nieruchomości,
 • zdjęcia nieruchomości,
 • analiza innych, podobnych nieruchomości na rynku,
 • opis wniosków,
 • obiektywna wartość danej nieruchomości na obecnym rynku.

Wycena nieruchomości Gdańsk

Musisz wiedzieć, że rzeczoznawcy nie są ograniczeni żadnym prawem, które regulowałoby stawki, pobierane przez nich za wykonanie konkretnych usług. Np. notariusze mają taksę, która określa jaką maksymalną kwotę mogą pobrać za konkretne działania. Niestety, w przypadku rzeczoznawców sprawa ma się inaczej. To oni sami przygotowują cennik usług i klient może się na nie zdecydować lub nie. Średnia kwota, którą należy zapłacić za wycenę, mieści się w przedziale 500-1000 zł.

Nie warto jednak przywiązywać się do tych liczb, ponieważ może okazać się, że w Twoim przypadku wycena będzie znacznie droższa. Np. jeśli metraż mieszkania jest bardzo duży, zlecenie jest wymagające lub np. różnice cen w danej okolicy są ogromne, co wynika z wielu drobnych aspektów, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz więcej. Właściciel kilkusetmetrowego domu może otrzymać wycenę nawet na poziomie kilku tysięcy złotych, a posiadacz trzydziestometrowego mieszkania, może zapłacić 300 czy 400 zł w zależności od specjalisty.

To, co wpływa na cenę to, m.in.:

 • Prestiż, renoma specjalisty
 • Doświadczenie specjalisty
 • Konkurencja w okolicy
 • Złożoność zlecenia
 • Lokalizacja (konieczność dojazdu na miejsce wyceny)

Oczywiście śmiało możesz negocjować z usługodawcą, gdyż wielu rzeczoznawców jest w stanie obniżyć swoje wynagrodzenie. Najczęściej spory upust można uzyskać przy drogich, złożonych zleceniach, np. za kilka tysięcy złotych. Wtedy niektórzy specjaliście zgadzają się zejść o 200, a nawet 400 zł.  Pamiętaj jednak, ze cena nie powinna być głównym czynnikiem decyzyjnym. Jeśli chcesz dobrze podjąć decyzję, musisz zestawić informacje uzyskane od rzeczoznawcy dotyczące jego doświadczenia i możliwości, opinie poprzednich klientów, wszystkie istotne czynniki techniczne (np. czas wykonywania wyceny) i na tej podstawie wybrać odpowiednią osobę.

Cena może być dodatkowym aspektem, który pozwoli Ci wybrać jedną dwóch osób, oferujących dokładnie takie same warunki w innych kwestiach.

Operat szacunkowy nieruchomości Gdańsk

Operat szacunkowy to zwieńczenie pracy specjalisty, które dostaniesz w formie papierowej od rzeczoznawcy majątkowego pod koniec współpracy. Jest to bardzo obszerny dokument dotyczący danej nieruchomości, który zawiera dogłębną analizę stanu prawnego i fizycznego nieruchomości. Operat szacunkowy sporządza się przede wszystkim po to, aby uzyskać prawdziwą, obiektywną wartość danego lokalu. Na końcu zawsze znajduje się konkretna kwota pieniężna, która optymalną ceną za nieruchomość. Dzięki temu otrzymujący ma określoną cenę, którą może się zasugerować. Koszt przygotowania operatu szacunkowego wynosi zwykle od 300 do 500 zł. To dodatkowa  kwota, którą musisz uwzględnić w budżecie. Pamiętaj, że nie jest ona zazwyczaj wliczona w koszt wyceny.

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Gdańsk

Chcesz samodzielnie dokonać wyceny? Oczywiście możesz to zrobić! Nie ma obowiązku zatrudniania w tym celu rzeczoznawcy majątkowego, ale wbrew pozorom inwestycja w taką usługę może Ci się opłacić. Osoba, która jest wyspecjalizowana w tej tematyce, zna doskonale prawa rządzące rynkiem, śledzi trendy, zna normy budowlane, ma doświadczenie w negocjacjach i przede wszystkim ma uprawnienia do wykonania zawodu, będzie w stanie maksymalnie rzetelnie wycenić Twój lokal. Nierzadko zdarza się, że kwota podana przez rzeczoznawcę jest znacznie wyższa niż to, co zakładał sobie sprzedający, co oznacza, że bez skorzystania z pomocy specjalisty, sporo by stracił. Co w przypadku, gdy wycenisz swoje mieszkanie wyżej niż rzeczoznawca?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś początkowo spróbował z wyznaczoną przez siebie kwotą i ewentualnie poddał się negocjacjom, wiedząc, ile rzeczywiście warta jest Twoja nieruchomość. To znaczna oszczędność czasu, ponieważ nie upierasz się przy konkretnej sumie, a więc mieszkanie zbyt długo nie stoi.

Wycena domu i operat szacunkowy domu Gdańsk

Pamiętaj, że jeśli masz domu i chcesz go sprzedać, także możesz śmiało skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Osoby działające w tej branży działają bowiem nie tylko przy mieszkaniach, ale też np. przy dużych willach czy lokalach usługowych. Oczywiście musisz wiedzieć, że koszt takich działań będzie wyższy niż w przypadku kawalerki i z pewnością zajmie więcej czasu niż np. przy kawalerce. Wynika to z faktu, że specjalista musi dużo bardziej zaangażować się w audyt. Nie zapomnij także, że Ty również jesteś osobą, która musi współpracować ze specjalistą. Przede wszystkim musisz przygotować dom do oględzin i udostępnić go w określonym czasie. Poza tym  przygotuj dla niego: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości).

Jak przygotować się do współpracy?

Chcesz zatrudnić rzeczoznawcę? Musisz się do tego przygotować. Przede wszystkim przyszykuj mieszkanie do oględzin. Nie musisz robić wielkiego remontu. Wystarczy, że zdecydujesz się na usługę home stagingu lub samodzielnie „odświeżysz” nieco lokal. Poza tym warto mieć już gotowe dokumenty, a dokładniej:

wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego,  

wypis z rejestru gruntów, 

rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). 

To z pewnością przyspieszy proces i ułatwi działanie rzeczoznawcy. 

Teraz wiesz już wszystko o wycenie nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Życzymy owocnej współpracy!

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 59 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka