Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Białystok

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Białystok, operat szacunkowy Białystok

Skontaktuj się z Pewny Lokal, jeżeli potrzebujesz wyceny nieruchomości w Białymstoku. Chcesz określić wartość mieszkania, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Koniecznie skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego, czyli osoby, która profesjonalnie przeprowadzi wycenę i przygotuje dla Ciebie operat szacunkowy. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł!

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Białystok

Rzeczoznawca majątkowy według definicji jest osobą fizyczną, która ma specjalistyczne uprawnienia zawodowe, pozwalające jej szacować nieruchomości. Z pewnością jednak spotkałeś się także z rzeczoznawcami podczas szacowania wartości innych dóbr fizycznych, np. kamieni szlachetnych czy dzieł sztuki. Rzeczywiście niektórzy zajmują się także takimi wycenami, jednak zazwyczaj jest to tylko dodatkowy aspekt działalności. 

Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?

Szukasz osoby, która wyceni Twoją nieruchomość, ale nie wiesz, na czym się skupić? Przede wszystkim zbierz kilka ofert, aby mieć pewność, że podejmiesz współpracę z odpowiednim specjalistą. Poprzestawanie na jednej znalezionej ofercie zwykle nie popłaca, więc lepiej wziąć pod uwagę kilka różnych opcji. Najlepszym sposobem na zalezienie osoby do współpracy jest oczywiście zasięgnięcie informacji u znajomych, przyjaciół, rodziny, sąsiadów czy ekspedientki z pobliskiego sklepu. Dzięki temu możesz zdobyć rekomendację specjalisty od osoby, którą znasz i której ufasz. To znacznie ogranicza możliwość trafienia na nieodpowiedniego eksperta. Jeśli nie uda Ci się zebrać żadnych kontaktów w ten sposób, możesz śmiało posiłkować się Internetem. Pamiętaj jednak, aby dokładnie analizować każdą przeczytaną opinię, ponieważ część z nich może być napisana przez nieuczciwą konkurencję. Kiedy już zbierzesz oferty, musisz wybrać odpowiednią osobę. Na co zwrócić uwagę?

 • Upewnij się, że dany specjalista ma odpowiednie uprawnienia zawodowe. Są to uprawniania, które wydaje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, a to, czy dana osoba je posiada, czy nie, można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. 
 • Przeanalizuj doświadczenie specjalisty. Poproś, aby opowiedział Ci, jak wygląda tego typu współpraca, a także pochwalił się swoimi osiągnięciami.
 • Zapytaj o termin realizacji zlecenia.
 • Przeanalizuj umowę. Najlepiej, jeśli usługodawca przekaże Ci draft, który będziesz mógł na spokojnie przeczytać w domu.
 • Poproś o wycenę. Koszt wykonania usługi nie powinien być czynnikiem najistotniejszym, ale może okazać się czynnikiem decydującym, gdy będziesz wybierać spośród specjalistów o tym samym doświadczeniu i podobnej ofercie. 

Wycena nieruchomości Białystok

Nie istnieją żadne zapisy, które regulowałyby cennik rzeczoznawców majątkowych, dlatego musisz liczyć się z tym, że każdy z usługodawców może przedstawić Ci zupełnie inną ofertę cenową. To, ile zapłacisz, zależy więc od charakteru usługi, ale także od prestiżu czy doświadczenia danego eksperta. Średnia kwota za wykonanie wyceny to od 500 do 1500 zł, ale nie rekomendujemy przywiązywania się do tych kwot. Dlaczego? Otóż każde zlecenie jest inne, a co za tym idzie, indywidualnie się je wycenia. Jeśli np. usługodawca ma określić wartość trzystumetrowego, podmiejskiego domu, z pewnością cena, którą trzeba będzie zapłacić za wykonanie usługi, przekroczy podany próg. Natomiast za wycenę niewielkiej kawalerki, która zlokalizowana jest tuż obok biura rzeczoznawcy, zapłacisz mniej więcej tyle, ile zawarto w powyższych widełkach. Oczywiście rzeczoznawca powinien poinformować Cię o kwocie, którą będziesz musiał uiścić przed wykonaniem usługi. Jeśli nie zrobi tego, koniecznie doprecyzuj tę kwestię. 

Musimy wspomnieć także o negocjacjach. Możesz prosić rzeczoznawcę majątkowego o rabat na wykonanie usługi, ponieważ jest to taki sam usługodawca jak mechanik samochodowy czy agent nieruchomości, więc nic go nie ogranicza. Rzecz jasna rzeczoznawca nie musi zgodzić się na obniżenie ceny, ale zawsze warto spróbować, ponieważ być może uda się zaoszczędzić choćby 100 zł. Szczególnie udane negocjacje odnotujesz z pewnością wtedy, kiedy zechcesz powierzyć w ręce usługodawcy duży projekt. 

Operat szacunkowy nieruchomości Białystok

Praca rzeczoznawcy majątkowego jest zwieńczona operatem szacunkowym. Co to za dokument? Można powiedzieć, że jest to „księga”, która zawiera dokładny audyt dotyczący nieruchomości. W jej treści znajduje się analiza zarówno stanu prawnego, jak i fizycznego lokalu, dzięki czemu specjalista może dokonać obiektywnej wyceny wartości. Na końcu operatu zawsze można znaleźć konkretną kwotę, co jest istotne z perspektywy zamawiającego. Operat szacunkowy to dodatkowy koszt, na który musisz się przygotować. Zwykle jest to od 300 do 500 zł za dokument, ale tak jak i przy wycenie, ostateczna kwota jest ustalana indywidualnie. 

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Białystok

Samodzielna wycena nieruchomości jest jak najbardziej możliwa. Żadne względy prawne nie nakazują, aby przy określaniu wartości mieszkania, obecny był rzeczoznawca. Nie jest to jednak proces prosty, a samo rzetelne wycenienie nieruchomości wiąże się z długim okresem przygotowawczym. Musisz bowiem śledzić trendy na rynku międzynarodowym, krajowym i lokalnym, znać prognozy na najbliższe lata (które stale się zmieniają), a także mieć wiedzę, nie tylko związaną z szacowaniem nieruchomości, ale także z prawem budowlanym czy projektowaniem wnętrz. Konieczne jest także doświadczenie. Jeśli chcesz samodzielnie wycenić mieszkanie, koniecznie odwiedź kilkanaście nieruchomości i samodzielnie oceń, skąd wzięła się ich cena. Być może na to, że jest wysoka, wpłynęła lokalizacja, układ, metraż, dostęp do komunikacji? A może jest niższa, ponieważ w okolicy brakuje miejsc parkingowych lub mieszkanie jest ciemne? To wszystko ma ogromne znaczenie. W Internecie dostępne są kalkulatory nieruchomości, ale pamiętaj, że nie są to rzetelne wyceny. Podawane kwoty to najczęściej średnia wyciągnięta z cen wszystkich mieszkań na rynku w danym mieście. Co za tym idzie, przy analizie wzięto pod uwagę dwupokojowe, ciemne mieszkanie w starej kamienicy na obrzeżach i ekskluzywny loft w centrum miasta. Wrzucenie do jednego worka tych mieszkań odbiera rzetelność podawanym informacjom. Średnia kwota może być potraktowana jak subtelna wskazówka przy wycenie, ale nie zastąpi analizy specjalisty.

Wycena domu i operat szacunkowy domu Białystok

Rzeczoznawcy majątkowi wyceniają również domy, a nawet w tej kwestii są częściej wykorzystywani. Dlaczego? Ponieważ w przypadku budynków wolnostojących w grę wchodzi jeszcze lokalizacja działki, jej wielkość, stan, a także np. przyłącza mediów. Oznacza to więc, że wycena domu jest zwyczajnie trudniejsza. Nie masz obszernej wiedzy z zakresu szacowania wartości domów? Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli zwrócisz się z tą kwestią do specjalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie będziesz stratny. 

Umowa z rzeczoznawcą majątkowym

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy już o tym, jak ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy przed jej podpisaniem. Musimy jednak pogłębić ten temat, aby mieć pewność, że będziesz o tym pamiętać. Zanim podpiszesz umowę, poproś o jej draft, abyś mógł w spokoju przeczytać go w domowym zaciszu, powoli, analizując każdy zawarty paragraf. Pamiętaj jednak, że jeśli dostaniesz taki szablon, nie możesz czuć się zwolniony z przeczytania ostatecznej wersji umowy w biurze usługodawcy, ponieważ nigdy nie możesz mieć pewności, że oddana do podpisu wersja, nie różni się niczym od tej, wysłanej na e-mail czy przekazanej Ci wcześniej. Jeśli nie dostaniesz draftu wcześniej, nie krępuj się dokładnie przeczytać umowy w obecności rzeczoznawcy. Nie spiesz się, dopytaj o wszystkie informacje, a jeśli uznasz coś za niejasne bądź nieuczciwe, wstrzymał proces podpisywania i skonsultuj się ze specjalistą. W umowie koniecznie sprawdź dane obu stron, kwotę wynagrodzenia ustaloną podczas rozmów oraz termin realizacji. 

Rzeczoznawca majątkowy Białystok cennik

Dobra wycena nieruchomości to podstawa zarówno podczas zakupu, jak i sprzedaży różnych obiektów. Rzeczoznawca majątkowy Pewnego Lokalu może pomóc Ci w obiektywnej ocenie wartości danego domu, mieszkania czy innej nieruchomości! Czy warto skorzystać z takiej opcji?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba wyspecjalizowana w ocenianiu wartości różnych przedmiotów, w tym nieruchomości. Dzięki jego usłudze możesz poznać obecną, rynkową cenę danego lokalu, co pomoże Ci stwierdzić, czy sprzedajesz go za dobrą cenę lub, czy kupujesz go bez straty dla siebie (w zależności, po której stronie transakcji się znajdujesz). Koszt pracy rzeczoznawców nie jest regulowany żadnymi aktami prawnymi, więc możesz zapłacić zarówno 300 złotych, jak i 2500 złotych. Ceny wahają się w zależności od różnych kwestii, np. dojazdu, doświadczenia rzeczoznawcy, wielkości nieruchomości, statusu prawnego danego lokalu itd.

Wycena nieruchomości Białystok

Wycena nieruchomości w Białymstoku trwa kilka tygodni. Najczęściej udaje się ją zamknąć w ciągu 10-14 dni, jeśli zlecający współpracuje odpowiednio z rzeczoznawcą. Co to oznacza? Zanim pójdziesz na spotkanie, przygotuj wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego,  wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu i zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości), ponieważ te dokumentu będą niezbędne już na starcie.

Operat szacunkowy Białystok cena

Operat szacunkowy to dokument, który otrzymasz od rzeczoznawcy majątkowego Pewnego Lokalu. Jest to zbiór wszystkich informacji i wniosków pochodzących z analizy nieruchomości. Znajduje się w nim także obiektywna, rzetelnie oceniona wartość danego obiektu. Średnia cena operatu szacunkowego to od 300 do 1000 zł i zazwyczaj tyle trzeba zapłacić za „spokojną głowę”. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy cena ta wzrasta kilkukrotnie, jednak dzieje się tak w przypadku dużych powierzchni lub zawiłości w stanie prawnym nieruchomości. Warto również porównywać ceny u różnych rzeczoznawców, gdyż ceny mogą się różnić. Najtaniej nie oznacza jednak najlepiej! Liczy się też doświadczenie i pozytywne opinie dotyczące danej firmy.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 88 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka