Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Katowice i Górny Śląsk

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Katowice, operat szacunkowy Katowice

Dobrze oszacowana wartość nieruchomości to gwarancja zadowolenia zarówno sprzedających, jak i kupujących. Czy zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego jest konieczne, aby ustalić odpowiednią cenę domu, mieszkania lub innego lokalu? Sprzedaż mieszkania nieodłącznie wiąże się z wyceną nieruchomości. Nie masz pojęcia jak się do tego zabrać? Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który po wnikliwej analizie będzie w stanie podać konkretną wartość lokalu mieszkalnego. Skontaktuj się z Pewny Lokal, jeżeli potrzebujesz wyceny nieruchomości w Katowicach. 

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Rzeczoznawca majątkowy Katowice i Górny Śląsk cennik

Kim jest rzeczoznawca majątkowy? To specjalista w zakresie wyceny wartości nieruchomości. Czym zajmuje się taki specjalista? Osoba wykonująca ten zawód ma specjalne uprawnienia zawodowe, wydawane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, które zdobyła, zdając specjalny egzamin, zdobywając doświadczenie i kończąc odpowiednie studia. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy osoba, którą zatrudniasz, rzeczywiście ma odpowiednie uprawnienia, możesz to zrobić, dzięki Centralnemu Rejestrowi Rzeczoznawców Majątkowych. Oprócz tego rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości.

Pamiętaj jednak, że wielu ekspertów tego typu nie zatrzymuje się jedynie na mieszkaniach, lokalach usługowych czy domach, a wycenia także inne rzeczy, np. dobra luksusowe, dzieła sztuki czy antyki. Lwią część ich pracy pochłaniają jednak nieruchomości, a dodatkowe elementy wynikają tylko z ich zainteresowań, kompetencji lub doświadczenia.  Zatrudnienie takiej osoby zdejmuje z barków zleceniodawcy ogromny ciężar odpowiedzialności.

Źle wyceniona nieruchomość to jeden z najczęściej podawanych przykładów straty pieniędzy. Nabywcy kupują zbyt drogie lokale, które później trzeba jeszcze wyremontować, a sprzedawcy ustalają zbyt niskie ceny, przez co dużo tracą.

Warto więc zainwestować w usługę rzeczoznawcy naszej firmy, który wykona ją profesjonalnie. Koszt takiej współpracy zaczyna się już od kilkuset złotych, więc nie wiąże się to z ogromnym nakładem finansowym.

Wycena nieruchomości Katowice i Górny Śląsk

Wycena nieruchomości w Katowicach to duże wyzwanie, ale także proces, dlatego warto udać się po nią z wyprzedzeniem. Średni czas oczekiwania na profesjonalną wycenę to około 10 dni, ale jeśli nieruchomość ma skomplikowany stan prawny, ma duży metraż lub występują różne nieprzewidziane wydarzenia, może okazać, że potrwa to nawet kilka tygodni. Co ważne, zleceniodawca powinien ściśle współpracować z rzeczoznawcą majątkowym, ponieważ, aby rzetelnie wykonać usługę, będzie on potrzebował kompletu dokumentów dotyczących nieruchomości, a także dostępu do lokalu.

Operat szacunkowy Katowice i Górny Śląsk cena

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za usługę rzeczoznawcy majątkowego? Niestety nie ma żadnych regulacji prawnych, które normowałyby tę kwestię w jakikolwiek sposób. Nie mają oni np. taksy tak jak notariusze, które określa maksymalną kwotę za daną usługę. Po analizie rynku można stwierdzić, że najczęściej spotykanym wynagrodzeniem, które należy zapłacić rzeczoznawcy, jest kwota w przedziale 500-1500 zł. Są to jednak wyłącznie dane szacunkowe, ponieważ każde zlecenie jest inne i istnieją takie, za których wykonanie trzeba zapłacić np. 4000 zł. Co wpływa na tak duże różnice w cenach usług rzeczoznawców majątkowych? Jest to m.in.:

 •  czas, który specjalista musi poświęcić na wycenę,
 • konkurencyjność branży w danym obszarze,
 • metraż lokalu wycenianego,
 • renoma i doświadczenie danego eksperta.

Musisz wiedzieć, że nie jest niczym dziwnym, iż przy wycenie 200-metrowego domu rzeczoznawca będzie wymagał większej opłaty niż przy 30-metrowej kawalerce. Warto więc się na to nastawić i przygotować sobie większy budżet na usługę. Dlaczego tak jest? Czas i zaangażowanie w taki projekt są zdecydowanie inne, a specjalista w przypadku pierwszej sytuacji musi spędzić wiele godzin, nie tylko analizując stan prawny, ale także stan fizyczny danego lokalu. Właśnie to przekłada się na cenę.

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

To, że rzeczoznawca wyceni usługę na jakąś kwotę, nie oznacza, że przy niej pozostanie. Specjaliści Ci są usługodawcami tak samo, jak mechanicy samochodowi czy prawnicy i możesz śmiało próbować negocjować podaną kwotę. Oczywiście dobrą wolą rzeczoznawcy majątkowego jest to, czy ją obniży czy też nie. Zależy to z pewnością od ilości projektów, które ma zlecone w danym czasie. Pamiętaj jednak, że cena nie powinna być najważniejszych elementem przy wyborze. Przede wszystkim, musisz mieć pewność, że dana osoba posiada wymagane uprawnienia, jest kompetentna, przedstawia termin realizacji, który Ci odpowiada i jest specjalistą, któremu możesz zaufać. Cena usługi może być dodatkowym determinantem, który pozwoli Ci zrobić ostateczną selekcję między ekspertami, którzy oferują podobną jakość wykonywania usług.

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Katowice

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy warto zatrudniać rzeczoznawcę majątkowego czy nie. Prawo polskie nie mówi nic na ten temat, aby taka konieczność istniała. Według nas możesz samodzielnie zabrać się za wycenę, jeśli jesteś osobą, która:

 • śledzi trendy na rynku nieruchomości,
 • ma wiedzę z zakresu budownictwa,
 • zna się na sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych,
 • wie, jakie czynniki wpływają na podniesienie lub obniżenie cen mieszkań w danym regionie.

Przy wycenie możesz także skorzystać z kalkulatorów internetowych. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo nieprecyzyjne narzędzie i sugerowanie się jego podpowiedziami, może narazić Cię na straty. Dlaczego? Np. według tego, co można znaleźć w sieci, przeciętna cena mieszkania w Katowicach to 450 tys. złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że podczas szacowania tej kwoty brano pod uwagę zarówno piękne, kilkudziesięciometrowe apartamenty, jak i małe kawalerki umiejscowione w niezbyt dobrej sławy dzielnicach. Musisz wiedzieć, że na ostateczną cenę nieruchomości wpływa m.in. jej stan fizyczny, rozkład, metraż, budynek, w którym się znajduje, przynależności, lokalizacja, okoliczna infrastruktura, komunikacja w pobliżu czy chociażby sposób ogrzewania. Korzystając więc z kalkulatorów internetowych, miej to na uwadze i nie kieruj się ślepo tym, co  tam zobaczysz.

Wycena domu i operat szacunkowy domu Katowice

Rzeczoznawcy majątkowi zajmują się wyceną mieszkań i lokali usługowych, ale także domów. Jeśli więc posiadasz taką nieruchomość, nie wahaj się skontaktować z nimi w sprawie wyceny. Sprzedaż domu jest zadaniem trudnym, ponieważ jeszcze więcej czynników ma wpływ na to, jaka będzie ostateczna cena (np. położenie i ukształtowanie działki, sposób ogrzewania, dostęp do kanalizacji miejskiej itd.) Koszt usługi w przypadku wyceny domów jest zwykle wyższy niż przy mieszkaniach. Wynika to oczywiście z faktu, że im większy metraż i więcej aspektów do oceny, tym więcej trzeba czasu i zaangażowania specjalisty. A to wpływa bezpośrednio na wynagrodzenie rzeczoznawcy. 

Pamiętaj, że na Tobie, jako zleceniodawcy, także będą ciążyły pewne obowiązki. Przede wszystkim musisz przygotować dla rzeczoznawcy konkretne dokumenty, a mianowicie: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). Poza tym będziesz musiał udostępnić lokal do wglądu. Warto go odpowiednio przygotować. To, jak wygląda dom w czasie oględzin, ma ogromny wpływ na to, jaka będzie ostateczna wycena, dlatego, nawet jeśli nie masz zamiaru robić remontu, warto skorzystać z usług home stagingu lub samemu zadbać o to, aby przestrzeń była przyjemna w odbiorze. Warto też na dzień spotkania z rzeczoznawcą wybrać sobie taki czas, w którym nie będziesz ograniczony i nigdzie nie będziesz się spieszyć. Specjalista musi na spokojnie przeprowadzić audyt i zleceniodawca musi mu to umożliwić. 

Jak sprawdzić uprawnienia rzeczoznawcy?

Zdecydowałeś, że zatrudnienie rzeczoznawcy jest dla Ciebie? Pamiętaj, aby nie wybierać pierwszej osoby, do której dostaniesz kontakt. Porównaj różne oferty, zbierz opinie na temat danego specjalisty i przede wszystkim, sprawdź jego uprawnienia. Rzeczoznawcy majątkowi, którzy chcą legalne sprzedawać usługę wyceny, muszą mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe wydane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie osoba je posiada? Możesz to zrobić za pomocą Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, gdzie wypisane są nazwiska wszystkich uznanych przez Ministra ekspertów. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nie tylko przedstawił Ci sylwetkę rzeczoznawcy, ale także wyjaśnił Ci, dlatego warto korzystać z takich usług. Jeśli chcesz spać spokojnie, zamów profesjonalny operat szacunkowy


Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 45 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka