Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Poznań

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Poznań, operat szacunkowy Poznań

Szukasz sposobu na to, aby rzetelnie wycenić mieszkanie, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Przyda Ci się pomoc rzeczoznawcy majątkowego! Kim jest ten specjalista? Dlaczego warto inwestować w profesjonalną wycenę nieruchomości? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Poznań

Kupno lub sprzedaż domu to proces wymagający i często frustrujący. Jeśli chcesz go przyspieszyć i zaoszczędzić sobie stresu, koniecznie skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego Pewnego Lokalu.

Rzeczoznawca majątkowy to według definicji osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości. Najprościej rzecz ujmując, jest to osoba, która na podstawie różnych zebranych danych i swoich kompetencji jest w stanie oszacować wartość konkretnego mieszkania, domu czy lokalu usługowego.

Rzeczoznawcy majątkowi najbardziej kojarzeni są z rynkiem nieruchomości, ponieważ to one stanowią największą część ich zleceń, ale nie jest prawdą, że zatrzymują się tylko na nich. Rzeczoznawcy majątkowi wycenią także inne dobra, np. dzieła sztuki, antyki czy kamienie. Jest to usługa, której nie wymaga prawo, ale może okazać się ratunkiem przez nieodpowiednio ulokowanymi pieniędzmi. Inwestycja w taką usługę większości klientów się zwraca, gdyż koszt zatrudnienia rzeczoznawcy majątkowego waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jest to jednak tylko kropla w morzu tego, co możesz stracić, jeśli samodzielnie nieodpowiednio dokonasz wyceny.

Jak szukać rzeczoznawcy majątkowego?

Znalezienie dobrego rzeczoznawcy majątkowego nie jest prostym zadaniem i warto się do niego dobrze przygotować. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z takiej usługi, jesteś na lepszej pozycji, ponieważ możesz skorzystać z usług sprawdzonego specjalisty, a jeśli się nie sprawdził, przynajmniej wiesz, czego unikać. W przypadku pierwszego kontaktu z rzeczoznawcą majątkowym jest nieco trudniej. Jak więc się do tego przygotować? Na początek zbierz kilka różnych ofert. Nigdy nie zatrzymuj się na jednej, a postaraj się znaleźć kontakt przynajmniej do 3-5 usługodawców.

Wybierając konkretną osobę, dobrze jest zasięgnąć języka u przyjaciół, znajomych czy rodziny. Być może ktoś z nich korzystał z takich usług i jest w stanie polecić Ci sprawdzonego eksperta? Przede wszystkim skup się na rekomendacjach i opiniach poprzednich klientów. Jeśli jednak nie masz takiej opcji, możesz poszukać rekomendacji np. w Internecie.

W takiej sytuacji musisz mieć na uwadze, że  zamieszczone w sieci informacje nie zawsze są zgodne z prawdą i trzeba odsiewać rzetelne opinie od tych mniej prawdziwych. Czasami negatywne oceny są wynikiem nieczystej gry konkurencji, co jest bardzo krzywdzące dla danego specjalisty.

Kolejny krok to zapytanie o ofertę, a więc wycenę i termin wykonania. Pamiętaj jednak, że koszt za usługę nigdy nie powinien być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej osoby. Najlepszym rozwiązaniem jest zebrać informacje dotyczące różnych aspektów współpracy (doświadczenie specjalisty, termin wykonania, uprawnienie itp.), a cenę za usługę potraktować jako ostatni czynnik, który pozwoli Ci wybrać między kilkoma podmiotami, składającymi podobne oferty.

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Pamiętaj, że wybierając rzeczoznawcę majątkowego, musisz sprawdzić jego uprawnienia zawodowe. Wydawane są one przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii i można je zweryfikować za pomocą Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Jeśli dana osoba nie jest tam wpisana, to znaczy, że nie posiada odpowiednich kompetencji. Ostatnim istotnym aspektem jest zapoznanie się z umową. Musisz przeczytać ją w całości, punkt po punkcie i poprosić o wyjaśnienie wszystkich kwestii, które nie są dla Ciebie jasne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że Twój interes został zabezpieczony. 

Wycena nieruchomości Poznań

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego jest procesem, a więc musisz uzbroić się cierpliwość. Całość trwa około 10 dni, jeżeli zlecający współpracuje ze specjalistą. Ty, jako osoba zlecająca, musisz zadbać, aby jak najszybciej w rękach rzeczoznawcy pojawiły się: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu i zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). Oprócz tego, w ustalonym terminie będziesz musiał udostępnić lokal do wglądu osobistego. Jeżeli będziesz to przeciągać, cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.

Nie ma żadnego prawa, które mówiłoby o tym, jaką maksymalną kwotę za swoje usługi może wyznaczyć rzeczoznawca majątkowy. Każdy z usługodawców tego typu ma swój własny cennik. Zależy on od wielu różnych aspektów. Wpływ na ceny ma m.in.:

 • konkurencja w danym obszarze (im większa ilość rzeczoznawców, tym niższe ceny),
 • prestiż i renoma danego specjalisty,
 • doświadczenie rzeczoznawcy,
 • termin realizacji,
 • lokalizacja działania, 
 • jakość obsługi.

Średnia kwota, którą trzeba zapłacić rzeczoznawcy majątkowemu, za wykonanie usługi oscyluje w przedziale 500-1500 zł. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszystko zależy np. od metrażu mieszkania. Oczywiste jest, że wykonanie rzetelnego audytu w dwustumetrowym domu trwa znacznie dłużej i wymaga dużo większego nakładu pracy niż wycena trzydziestometrowej kawalerki. Może więc się okazać, że przy ogromnym zleceniu będziesz musiał zapłacić nawet kilka tysięcy za usługę. Nie jest to jednak inwestycja na marne, ponieważ większość klientów przy samodzielnym określaniu ceny znacznie ją zaniża, przez co sprzedaje nieruchomość za nieodpowiednią kwotę. Rzeczoznawca wyceni mieszkanie czy dom rzetelnie, zgodnie z obowiązującą sytuacją na rynku, więc możesz na tym sporo zyskać. Pamiętaj też, że specjaliści tego typu są usługodawcami jak wszyscy inni. W związku z tym możesz podjąć próbę negocjowania zaproponowanej przez nich stawki. Przy dużych projektach, w których koszt usługi jest wysoki, często udaje się obniżyć cenę nawet o kilkaset złotych, więc warto spróbować.

Operat szacunkowy nieruchomości Poznań

Na koniec działań związanych z wyceną, rzeczoznawca majątkowy przygotuje dla Ciebie operat szacunkowy. To obszerny, skomplikowany dokument, w którym znajdują się wszystkie istotne informacje dotyczące nieruchomości. Jest to naprawdę precyzyjna i dogłębna analiza, której nie mógłby wykonać człowiek bez odpowiednich kompetencji. Są tam informacje na temat stanu prawnego i fizycznego lokalu, a na końcu zawsze znajduje się prawdziwa, obiektywna wartość danego lokalu (wyrażona odpowiednią kwotą). Operat szacunkowy to rzecz, którą trzeba dodatkowo uwzględnić w kosztach, ponieważ jest on osobno płatny. Zwykle jego cena oscyluje w granicach 300-500 zł. 

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Poznań

Samodzielna wycena mieszkania w Poznaniu jest oczywiście możliwa i wiele osób korzysta z takiej możliwości. Niestety często, już po sprzedaży, okazuje się, że oszacowana kwota nijak ma się do warunków na rynku mieszkaniowym, a sprzedający jest stratny. Rzeczoznawca majątkowy to osoba kompetentna, która wycenę sporządza na podstawie:

 • informacji i prognoz płynących z rynku nieruchomości,
 • trendów ogólnopolskich i światowych,
 • posiadanych uprawnień,
 • doświadczenia w wycenach,
 • własnych, wypracowanych kompetencji, 
 • znajomości norm związanych z prawem nieruchomości i aspektami budowlanymi.

Poradzisz sobie z tym samodzielnie, jeśli więc możesz odznaczyć u siebie znajomość wszystkich tych kwestii. Czy można sugerować się internetowymi kalkulatorami? Jest to rzecz jasna jakaś podpowiedź, ale właśnie… możesz to traktować tylko jak luźną informację, którą trzeba dopasować do swoich potrzeb. Szacunkowa kwota za mieszkanie w danym mieście jest podawana tam na podstawie analizy całego rynku. Zatem do wyliczenia średniej użyto danych dotyczących luksusowych apartamentów, jak i niewielkich nieruchomości na obrzeżach miasta. Wyceniając nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę wszystko – metraż, przynależności, budynek, w którym znajduje się mieszkanie, okoliczną infrastrukturę, punkt komunikacyjny i wiele innych detali, które mogą wydawać się nie mieć większego znaczenia, a w rzeczywistości są niezwykle ważne. Zupełnie inaczej sprawa ma się też na rynku pierwotnym i wtórnym, więc i ten podział należy wziąć pod uwagę.

Wycena domu i operat szacunkowy domu Poznań

Rzeczoznawcy majątkowi wyceniają nie tylko mieszkania, ale także domy. Określenie wartości domu często bywa trudniejsze i bardziej wymagające niż innego lokalu. Wynika to z faktu, że dochodzą do tego wszystkie kwestie związane z działką (np. jej położenie, podłączenie mediów itd.). Musisz wiedzieć, że zlecając wycenę domu rzeczoznawcy, zapłacisz trochę więcej i będziesz czekać na całość nieco dłużej niż w przypadku małych mieszkań. Jest to sprawa oczywista, która wiąże się z tym, że taki proces jest bardziej wymagający.

Ty, jako osoba zlecająca, także będziesz miał pewne obowiązki do wykonania. Przede wszystkim musisz  przygotować dom do oględzin. Możesz wykonać w nim drobny remont, po prostu oddać go w stanie takim, jakim jest lub wykorzystać opcję pomiędzy — czyli home staging. Co to jest home staging? To przygotowanie domu do sprzedaży bądź wynajmu. W jego skład nie wchodzi żaden remont, a drobne zmiany, które pozwalają ocieplić i uatrakcyjnić wnętrze. Poza tym warto już na początku przygotować wymagane dokumenty, a więc:

 • wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego,  
 • wypis z rejestru gruntów, 
 • rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). 

  Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już, dlaczego warto współpracować z rzeczoznawcą majątkowym!

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 32 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka