Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Lublin

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Lublin, operat szacunkowy Lublin

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie masz pojęcia jak je wycenić? A może zastanawiasz się, czy cena, którą podałeś, nie naraża Cię na straty? Koniecznie zapoznaj się z usługami rzeczoznawcy majątkowego, który może Ci pomóc. Rzeczoznawca majątkowy może pomóc Ci w odpowiednim wycenieniu lubelskiej nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub nabyć. Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów? Czy taka inwestycja się zwraca? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Lublin

Na początek warto wiedzieć, kim jest rzeczoznawca majątkowy i czym się zajmuje. Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości. Głównie określa on wartość mieszkań, domów czy lokali usługowych, ale to nie wszystko. Wielu rzeczoznawców majątkowych specjalizuje się też w innych niszach i wycenia, np. antyki, dzieła sztuki czy kamienie szlachetne. Wszystko zależy od osoby. Głównie jednak rzeczoznawcy skupiają się na nieruchomościach.

Wycena nieruchomości Lublin

Rzeczoznawcy majątkowi swoją pracę wyceniają samodzielnie. Nie ma żadnych regulacji prawnych, które mówiłyby jaką maksymalną kwotę mogą oni pobrać za daną usługę. To odróżnia ich m.in. od notariuszy, którzy są ograniczeni taksą. Oznacza to więc, że rzeczoznawca jest usługodawcą jak każdy inny i sam ustala cennik. Analiza rynku wykazuje, że najczęściej za wycenę trzeba zapłacić od 500 do 1500 zł w zależności od zlecenia. Niestety nie jest to kwota, do której można się przywiązywać. Jeśli np. będziesz chciał, aby rzeczoznawca wycenił dwustumetrowy dom, z pewnością cena ta się zwiększy. Z czego wynika ostateczna, kwota, którą zapłacisz za usługę?

 • Czas, który specjalista musi poświęcić na wycenę (ważne jest też np. to czy musi daleko dojechać).
 • Konkurencyjność branży w danym obszarze (zwykle w dużych miastach rzeczoznawców jest znacznie więcej niż w małych);
 • Metraż lokalu wycenianego (im większe mieszkanie, tym trudniejsza wycena);
 • Renoma i doświadczenie danego eksperta;

Pamiętaj jednak, że rzeczoznawcy to usługodawcy, z którymi można negocjować. Oczywiście przy niedużych zleceniach, gdzie koszt usługi to kilkaset złotych raczej nie ma co liczyć na rabat. Jednak przy dużych wycenach, gdzie trzeba zapłacić kilka tysięcy, negocjacje są jak najbardziej wskazane. To, że rzeczoznawca wyceni usługę na jakąś kwotę, nie oznacza, że przy niej pozostanie. Miej jednak na uwadze, że to dobra wola rzeczoznawcy majątkowego jest to, czy zdecyduje się obniżyć cenę, czy nie. Jeśli się nie zgadza, nie nalegaj zbyt długo i skontaktuj się z innym specjalistą ze swojej listy.

Musimy jednak dodać, że cena nie powinna być najważniejszych czynnikiem, który zdecyduje o tym, czy podejmiesz współpracę z danym ekspertem, czy nie. Najważniejsze jest:

 • czy dana osoba posiada wymagane uprawnienia wydawane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii,
 • czy specjalista jest kompetentny,
 • czy portfolio i doświadczenie danego specjalisty wzbudza zaufanie?

Cena usługi może być dodatkowym elementem, który pozwoli Ci zrobić ostateczną selekcję między specjalistami, którzy oferują podobną jakość wykonywania usług.

Rzeczoznawca majątkowy Lublin cennik

Rzeczoznawca majątkowy Pewnego Lokalu to specjalista, który ocenia wartość danej nieruchomości na podstawie różnych dostarczonych mu danych. Dzięki jego usłudze możesz poznać obecną cenę danego lokalu na rynku rzeszowskim i na tej podstawie wycenić go (jeśli jesteś sprzedawcą) lub negocjować cenę (jeśli jesteś nabywcą). Koszt pracy rzeczoznawców nie jest regulowany żadnymi aktami prawnymi, dlatego ceny mogą zaczynać się już od kilkuset złotych, a kończyć na kilku tysiącach. Wszystko zależy od tego, ile czasu dany specjalista musi poświęcić na sprawdzenie nieruchomości, jak daleko musi dojechać, jak duże ma doświadczenie itp.

Wycena nieruchomości Lublin

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Wyceniając nieruchomość w Lublinie, specjaliści biorą pod uwagę konkretną lokalizację danego obiektu, konkurencję na rynku, stan techniczny i wiele innych aspektów, o których osoby niewyspecjalizowane w tej dziedzinie nie mają pojęcia. Właśnie dlatego warto powierzyć to zadanie właśnie rzeczoznawcy z naszej firmy. Oczywiście zleceniodawca też musi aktywnie pomagać i udostępniać wszystkie informacje, które są niezbędne do rzetelnej analizy.

Dokumenty, które musi dostarczyć już na początku to:

 • wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego,
 • wypis z rejestru gruntów,
 • rzut lokalu,
 • zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości).

Poza tym koniecznością jest, aby rzeczoznawca mógł wejść do budynku i ocenić jego stan wewnątrz, a także sprawdzić go z zewnątrz. Tylko wtedy analiza jest kompletna.

Operat szacunkowy Lublin cena

Operat szacunkowy to pojęcie, które pojawia się zawsze w kontekście usług rzeczoznawców majątkowych. Jest to dokument, w którym od A do Z analizowana jest wycena danej nieruchomości. Dołączone są do niego zdjęcia i pełen opis nieruchomości, a także ocena innych podobnych nieruchomości na rynku. Na końcu analizy wyciągane są  wnioski oraz konkretna kwota. Średnia cena operatu szacunkowego to od 300 do 500 zł, chociaż może ona dochodzić nawet do kilku tysięcy w przypadku skomplikowanych spraw.

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Lublin

Samodzielna wycena nieruchomości jest oczywiście jak najbardziej możliwa. Musisz być jednak osobą, która doskonale zna rynek nieruchomości i śledzi trendy. Warto też mieć wiedzę z zakresu budownictwa oraz architektury wnętrz, ponieważ przydaje się to przy oględzinach.

Dodatkowo należy też znać się na sprzedaży nieruchomości i mieć pełną świadomość tego, jakie czynniki wpływają na podniesienie lub obniżenie cen lokali nie tylko w określonym regionie, ale ogólnie w całym kraju. Wiele osób przy wycenie sugeruje się kwotami znalezionymi w Internecie. Rzeczywiście istnieją kalkulatory, które mogą być pomocne, jednak tylko jako drobna inspiracja. Tego typu narzędzia są niezwykle nieprecyzyjne. Dlaczego? Otóż wskazują one średnią cenę za mieszkanie w danym mieście.

Musisz wiedzieć, że na ostateczną cenę nieruchomości wpływa m.in. stan fizyczny, rozkład, metraż, budynek, w którym się znajduje, przynależności, lokalizacja, okoliczna infrastruktura, komunikacja w pobliżu czy chociażby sposób ogrzewania. Osoby, tworzące takie proste kalkulatory, nie biorą tego pod uwagę. Podają tylko uśrednioną kwotę za m kw. w danym mieście, poprzez zsumowanie określonej liczby kwot mieszkań wystawionych na rynku. W obliczeniach uwzględnia się więc kawalerki do remontu w słabej okolicy i apartamenty na zamkniętych osiedlach o luksusowym wykończeniu. Korzystając więc z kalkulatorów internetowych, miej to na uwadze.

Wycena domu i operat szacunkowy domu Lublin

Masz do wyceny dom i nie wiesz, czy rzeczoznawca majątkowy jest w stanie Ci pomóc? Oczywiście, że tak! Sprzedaż domu jest zadaniem trudnym, ponieważ jeszcze więcej czynników ma wpływ na to, jaka będzie ostateczna cena. Np. dochodzi kwestia położenia, ukształtowania i wyposażenia działki. W takiej sytuacji wskazane jest, aby skorzystać z pomocy eksperta. Koszt usługi w przypadku wyceny domów jest zwykle wyższy niż przy mieszkaniach. Jest to naturalne, ponieważ wycena kilkusetmetrowego domu wymaga znacznie więcej czasu i zaangażowania specjalisty, a nierzadko też dojazdu, ponieważ domy zlokalizowane są często pod miastem. Nie należy więc się dziwić, że wynagrodzenie rzeczoznawcy będzie w tym przypadku wyższe. 

Obowiązki zatrudniającego rzeczoznawcę

Jeśli chcesz zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego, musisz wiedzieć, że sporo działań będzie też po Twojej stronie.

Przede wszystkim musisz przygotować dla rzeczoznawcy konkretne dokumenty. Potrzebne będą: wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu oraz zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). Poza tym będziesz musiał udostępnić lokal do wglądu, w określonym przez Was wspólnie terminie. Pamiętaj, że wygląd mieszkania, także ma wpływ na ostateczną wycenę, dlatego należy o niego zadbać.

Najlepiej jest odświeżyć lokal, aby świetnie się prezentował. Nie musisz jednak inwestować od razu w remont. Wystarczy, że skorzystasz z usług home stagingu lub samodzielnie udekorujesz wnętrze tak, aby przestrzeń była przyjemna w odbiorze. 

Jak sprawdzić uprawnienia rzeczoznawcy?

Tak jak wspomnieliśmy, niezwykle istotną kwestią jest, aby mieć pewność, że wybrana osoba ma odpowiednie uprawnienia zawodowe. Nie można wybrać pierwszej osoby, która zgłosi się do nas z ofertą bądź którą znajdziemy w Internecie, choćby ze względu na fakt, że może ona nie posiadać kompetencji, które są niezbędne, aby rzetelnie przeprowadzić proces wyceny. Jak sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie osoba ma uprawnienia?

Możesz to zrobić za pomocą Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, gdzie wypisane są nazwiska wszystkich uznanych przez Ministra ekspertów.  Pamiętaj także, że zanim zdecydujesz się na konkretną osobę, porównaj różne oferty i zbierz opinie na temat danego specjalisty, aby mieć pewność, że wybierzesz najlepiej.

Mamy nadzieję, że teraz nie masz już wątpliwości co do tego, że zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego ma sens! 

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 55 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka