Operat szacunkowy i rzeczoznawca majątkowy Olsztyn

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy Olsztyn, operat szacunkowy Olsztyn

Skontaktuj się z Pewny Lokal, jeżeli potrzebujesz wyceny nieruchomości w Olsztynie.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Rezerwuj online

Operat szacunkowy to dokument sporządzany w celu uzyskania profesjonalnej wyceny nieruchomości. Taka wycena jest niezbędna w przypadku starania o kredyt hipotecznych, podczas spraw sądowych (przykładowo związanych z podziałem majątku), czy na potrzeby księgowe (np. przy egzekucji mieszkania). Nasza firma Pewny Lokal zatrudnia rzeczoznawców majątkowych, którzy zajmują się między innymi przygotowaniem operatów szacunkowych w Olsztynie i innych większych miastach.

Dodatkowo świadczymy także usługi związane z audytem technicznym bądź prawnym.

Rzeczoznawca majątkowy i rzeczoznawca nieruchomości Olszyn

Definicja mówi, że rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, posiadająca specjalistyczne uprawnienia zawodowe, dotyczące szacowania nieruchomości. Oczywiście jest to prawda, ale warto pamiętać, że wielu specjalistów z tej dziedziny wycenia nie tylko lokale usługowe czy mieszkalne, ale także różnego rodzaju dobra fizyczne, np. dzieła sztuki, antyki czy biżuterię. Wszystko zależy od niszy, którą wybiorą. Lwią część ich pracy mimo wszystko zajmują nieruchomości, dlatego warto zainteresować się współpracą z nimi.  

Jak znaleźć rzeczoznawcę majątkowego w Olsztynie?

Znalezienie odpowiedniego rzeczoznawcy, który nie tylko wzbudzi Twoje zaufanie, ale przede wszystkim przeprowadzi rzetelną wycenę, nie jest łatwo. Co zrobić, aby rozpocząć współpracę z ekspertem w swoim zawodzie? Oto 5 rzeczy, które warto zrobić przed wykupieniem usługi? 

Zgromadź kilka ofert

Najgorsze, co możesz zrobić, to wybrać pierwszą z brzegu ofertę i nie próbować otrzymać innych. Warto popytać znajomych i rodzinę, czy nie mogą kogoś polecić, dokładnie przejrzeć Internet bądź zaczerpnąć informacji od lokalnej społeczności. Wybierz tych rzeczoznawców, którzy odpowiadają Ci pod kątem doświadczenia, mają dobre opinie, mogą pochwalić się bogatym portfolio.

Sprawdź uprawnienia

Niezwykle istotne jest to, aby rzeczoznawca majątkowy dysponował odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi, wydanymi przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Skąd możesz wiedzieć, czy dana osoba, takie posiada? Możesz posłużyć się Centralnym Rejestrem Rzeczoznawców Majątkowych. Usługa tego typu, wykonana przez osobę bez odpowiednich uprawnień  to strata czasu i pieniędzy.  Pamiętaj więc, aby sprawdzić ten aspekt przed podpisaniem umowy.

Umów się na rozmowę telefoniczną lub spotkanie z rzeczoznawcą

Rozmowa z rzeczoznawcą majątkowym pozwala na wyjaśnienie wszelkich kwestii, które Cię nurtują czy ustalić wstępny termin wykonania usługi.

Poproś o wycenę

Darmowy poradnik Operat szacunkowy
tutorial cover
Darmowy poradnik Operat szacunkowy Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

W  trakcie rozmowy możesz poprosić już o przesłanie wyceny. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności kierować się doświadczeniem, kompetencjami, uprawnieniami i renomą usługodawcy. To najważniejsze aspekty. Cena może być tylko czynnikiem dodatkowym, który pozwoli Ci podjąć ostateczną decyzję, gdy w grze zostaną już tylko najlepsi specjaliści.

Zapoznaj się z umową

Podczas rozmowy, warto poprosić także o draft umowy, którą będziesz zobowiązany podpisać. Pobieżne przejrzenie dokumentu nie wystarczy. Musisz mieć pewność, że rozumiesz i akceptujesz każdy zapis. Oczywiście przeczytanie draftu nie zwalnia Cię z przeczytania umowy przed samym podpisaniem raz jeszcze. 

Jeśli przejdziesz przez te 5 kroków, z pewnością znacznie łatwiej będzie Ci wybrać, z kim chcesz rozpocząć współpracę.

Wycena nieruchomości Olsztyn

Niestety nie ma żadnego prawa, które w jakikolwiek sposób regulowałoby cennik rzeczoznawców majątkowych. Nie ma żadnej taksy (tak jak w przypadku notariuszy) ani odgórnie narzuconych kwot za usługi. Oznacza to więc, że każdy usługodawca ma prawo samodzielnie wycenić swoje działania. Średni koszt wyceny to od 500 do 1500 zł, ale tak naprawdę to ostateczna stawka usługodawcy zależy od wielu czynników. Jakich? Istotne są:

 • czas wykonywania wyceny,
 • metraż lokalu (można się domyślić, że wycena 30-metrowego mieszkania będzie mniej wymagająca niż 300-metrowego domu, a co za tym idzie, będzie droższa),
 • lokalizacja wykonania usługi (jeśli rzeczoznawca musi dojechać, z pewnością doliczy koszty i czas do swojego wynagrodzenia),
 • doświadczenie specjalisty, 
 • renoma usługodawcy,
 • konkurencja na danym obszarze.

Pamiętaj jednak, że rzeczoznawca to taki sam usługodawca, jak każdy inny. Możesz więc próbować negocjować z nim cenę. O ile przy małych działaniach zwykle trudno jest o jakikolwiek rabat, o tyle przy większych możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Warto spróbować.

A co zrobić w przypadku, jeśli okaże się, że nie stać Cię na usługę u danej osoby? Nie poddawaj się. Z pewnością z odrobiną wysiłku znajdziesz kogoś, kto rzetelnie wykona wycenę, ale będzie ona nieco tańsza. Możesz spróbować np. w miejscu, w którym konkurencja jest większa, a co za tym idzie, ceny są atrakcyjniejsze. Często taka sytuacja zdarza się w dużych miastach. 

Operat szacunkowy nieruchomości Olsztyn

Praca rzeczoznawcy majątkowego kończy się sporządzeniem operatu szacunkowego. Czym on jest? To obszerny, skomplikowany dokument, w którym zawarte są wszystkie znaczące informacje, dotyczące wycenianej nieruchomości. Jest to niezwykle dogłębna i konkretna analiza stanu prawnego i fizycznego danego lokalu, którą sporządza się, aby uzyskać prawdziwą, obiektywną wartość nieruchomości.  Na końcu zawsze znaleźć można konkretną kwotę pieniężną, co jest bardzo ważne z perspektywy odbiorcy operatu. Cena operatu szacunkowego wynosi zwykle od 300 do 500 zł i jest to dodatkowy koszt, który musisz uwzględnić w budżecie przeznaczonym na usługę.

Wycena mieszkania i wycena lokalu mieszkalnego Olsztyn

Chcesz samodzielnie wycenić swoje mieszkanie? Jak najbardziej możesz to zrobić, ponieważ prawo nie określa, że rzeczoznawca majątkowy musi uczestniczyć w tym procesie. Pamiętaj jednak, że w świecie nieruchomości można się bardzo łatwo zgubić. Wiele osób, które zdecydowały się samodzielnie określić wartość, było stratnych o kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Musisz więc wiedzieć, że aby dobrze wycenić dom czy mieszkanie, musisz doskonale znać świat nieruchomości, śledzić trendy, mieć wiedzę z zakresu budownictwa, projektowania wnętrz i sprzedaży mieszkań. Dodatkowo musisz doskonale znać rynek mieszkań w danym mieście czy regionie, ponieważ w dwóch różnych miastach Polski ceny mogą się diametralnie różnić, a do tego ciągle się zmieniają.

Wycenę można wspomóc internetowymi kalkulatorami, ale pamiętaj, że jest to tylko drobne wsparcie, a podane tam kwoty nie są zbyt rzetelne. Dlaczego? Otóż jest to zazwyczaj średnia kwota, jaką trzeba zapłacić za m kw. w danym mieście. Twórcy gromadzą więc wszystkie ogłoszenia, sumują ceny i dzielą je przez ilość mieszkań. Zatem na średnią składa się zarówno kwota, którą trzeba zapłacić za luksusowy apartament na zamkniętym osiedlu, jak i kawalerka do remontu, umiejscowiona daleko od centrum czy komunikacji miejskiej. 

Wycena domu i operat szacunkowy domu Olsztyn

Rzeczoznawca majątkowy to także osoba, która pomoże Ci przy wycenie domu. Musisz mieć bowiem świadomość, że jest to zadanie trudniejsze niż w przypadku mieszkań, ponieważ w grę wchodzi mnóstwo dodatkowych aspektów, np. przynależności, takie jak garaż oraz działka (położenie, ukształtowanie itp.). Oczywiście koszt usługi w przypadku domów z pewnością będzie większy, ale można się tego spodziewać. 

Co przygotować przed przyjazdem rzeczoznawcy?

Pamiętaj, że jako zlecający, także musisz przygotować się do przeprowadzenia wyceny. Pierwszy krok to przygotowanie kompletu dokumentów, niezbędnych do oceny prawnej. Wśród nich znaleźć się powinny:

 • wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego, 
 • wypis z rejestru gruntów, 
 • rzut lokalu 
 • zarys mapy ewidencyjnej (potrzebny do określenia lokalizacji nieruchomości). 

Poza tym musisz umówić się ze specjalistą na dany termin. Zarezerwuj sobie sporo czasu, ponieważ takie wyceny trwają czasem nawet kilka godzin. Poganianie eksperta i ciągłe zerkanie na zegarek może być niekorzystne dla ostatecznego wyniku. Poza tym warto przygotować mieszkanie lub dom na oględziny. Możesz samodzielnie odświeżyć przestrzeń lub skorzystać z usługi home stagingu, czyli przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Dzięki temu wnętrze zostanie atrakcyjnie zaaranżowane. 

Rzeczoznawca majątkowy Olsztyn cennik

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która ma odpowiednie wykształcenie i uprawnienia zawodowe. Ponadto musi też zostać wpisana do centralnego rejestru rzeczoznawców, co umożliwi wykonywanie zawodu zgodnie z prawem.

Dlatego też przed skorzystaniem z usług danego rzeczoznawcy warto sprawdzić, czy ma on odpowiednie kwalifikacje, wiedzę oraz uprawnienia. Dopiero po takiej weryfikacji można przyjrzeć się jego cennikowi. Nasi rzeczoznawcy majątkowi z Olsztyna to godni zaufania specjaliści, którzy oferują także korzystne ceny za przygotowanie operatu szacunkowego.

Wycena nieruchomości Olsztyn

Jeśli posiadasz nieruchomości w Olsztynie i potrzebujesz jej profesjonalnej wyceny, to nasi rzeczoznawcy są do Twojej dyspozycji. W zależności od Twoich potrzeb są w stanie przygotować operat szacunkowy z uwzględnieniem indywidualnych życzeń. Cenimy sobie rzetelność, elastyczność oraz skrupulatność w działaniu. Dlatego też do wyceny domu bądź mieszkania korzystamy z informacji o jego stanie technicznym, prawnym oraz cenach podobnych lokali w Olsztynie.

Operat szacunkowy Olsztyn cena

Cena za operat szacunkowy może się różnić w zależności od miasta, czy wielkości nieruchomości. Po szczegółową cenę operatu szacunkowego zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące wyceny przez profesjonalistę. Zdecydowanie warto skorzystać z jego usług, więc jeśli jeszcze nie masz swojego terminu, koniecznie to nadrób! 

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 67 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka