Świadectwo energetyczne mieszkanie dom Ostrów Wielkopolski-149 zł
W tym artykule dowiesz się, jak i za ile można uzyskać tanie świadectwo energetyczne w Ostrowie Wielkopolskim.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w miejscowości Ostrów Wielkopolski — czym jest?
Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera wyczerpujące informacje odnośnie do kosztów zużycia energii potrzebnej do eksploatowania budynku i wskazówki odnośnie do sposobu poprawienia jego parametrów w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Nawet jeśli ktoś nie planuje sprzedaży obiektu budowlanego ani nie chce przeznaczyć go na wynajem, to nadal warto sporządzić certyfikat energetyczny, bo na jego podstawie staje się możliwe uzyskanie informacji, które poprawiają jakość życia domowników, pozwalają na zredukowanie kosztów eksploatacyjnych, czyli na odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku. Inwestycja w sporządzenie dokumentu szybko się zwróci, chociażby dzięki lepszemu zabezpieczeniu termicznemu obiektu, co obniży koszty ogrzewania.
Certyfikat charakterystyki energetycznej w Ostrowie Wielkopolskim
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne, jeśli chce się wynająć nieruchomość lub jej część jako właściciel, to samo dotyczy sprzedaży na podstawie umowy sprzedaży i na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Są przypadki, w których nie ma konieczności sporządzania certyfikatu energetycznego.
Odnosi się to między innymi do budynków, które są objęte ochroną zabytków i opieką nad zabytkami oraz obiektów stanowiących miejsce kultu i przeznaczonych na prowadzenie działalności religijnej. O konieczności wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej nie muszą myśleć właściciele nieruchomości wolnostojącej, której powierzchnia nie przekracza 50 m². Jeżeli obiekt budowlany nie jest użytkowany dłużej niż przez 4 miesiące w ciągu roku, to także nie wymaga się certyfikatu energetycznego.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej Ostrów Wielkopolski?: cena świadectwa
Okres ważności świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi 10 lat, ale konieczność sporządzenia kolejnego dokumentu może pojawić się znacznie szybciej. Nowy certyfikat energetyczny jest potrzebny po przeprowadzeniu robót budowlano-instalacyjnych, które przyczyniły się do zmiany charakterystyki energetycznej budynku, co ma miejsce przykładowo po dociepleniu obiektu, zmiany sposobu ogrzewania pomieszczeń. Jeżeli ktoś planuje remont mieszkania lub domu, chce dokonać przebudowy budynku, to musi liczyć się z dodatkowym kosztem wynikającym ze sporządzenia następnego certyfikatu energetycznego. Średni koszt takiej usługi wynosi od 500 do 1500 zł, co zależy między innymi od rodzaju budynku, jego powierzchni, lokalizacji.
Autor
Kacper Kruszka
Z wykształcenia inżynier. Lubi konkret i rzetelną treść. Kilka lat pracował w branży nieruchomości jako pośrednik. Wie, na co należy zwracać uwagę podczas odbiorów technicznych inwestycji deweloperskich, a także w trakcie oględzin mieszkania na rynku wtórnym. Potrafi rzeczowo odnieść się do wad i usterek, jakie można znaleźć w trakcie odbioru. Wie też, które usterki występują najczęściej w inwestycjach deweloperskich. Jego pasją są stare samochody.