Inspektor budowlany to jedna z najważniejszych osób w procesie tworzenia nieruchomości. Dlaczego? To on nadzoruje, czy każda z nowych budów przebiega w odpowiedni sposób i czy oddawane w ręce przyszłych właścicieli lokale są bezpieczne w użytkowaniu. Chcesz dowiedzieć się więcej o jego pracy? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
2022-12-12
Zacznijmy od zdefiniowania, kim właściwie jest inspektor budowlany. Jest to osoba, która wykonuje obowiązki dla jednej z dwóch państwowych instytucji, a konkretniej Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru. Pieczę nad pracą inspektorów budowlanych ma Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jest to organ rozstrzygający wszelkie kwestie, które należy rozpatrzyć na drodze postępowania administracyjnego. Zakres obowiązków należących do wszystkich inspektorów nadzoru budowlanego jest naprawdę szeroki.
W ich kompetencjach leży m.in. wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie obiektu, kontrolowanie różnych działań, wydawanie postanowień o wymierzeniu kary za nieprawidłowości, wydawanie decyzji o usunięciu błędów oraz sprawdzanie obiektów budowlanych na etapie ich użytkowania. Są to więc bardzo odpowiedzialne zadania, które wykonuje on z korzyścią dla każdej ze stron – sprzedającego nieruchomość i kupującego nieruchomość.
Musisz wiedzieć, że inspektor budowlany to nie ta sama funkcja, co inspektor nadzoru inwestorskiego. Nie wiedziałeś, że to dwa różne stanowiska? Nie martw się! Wiele osób je myli. Jaka jest więc różnica między nimi? Podstawową kwestią jest to, kto zatrudnia daną osobą oraz to, jakie obowiązki ma ona w swojej codziennej pracy.
Otóż inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest, jak sama nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Można więc powiedzieć, że jego główną rolą jest kontrolowanie wszystkich etapów budowy i zezwalanie na rozpoczęcie kolejnych prac. Dodatkowo sprawdza on materiały, które są używane oraz pilnuje, aby wszystko działo się zgodnie z założonymi terminami. Inspektor budowlany to funkcja państwowa.
Pełnić ją może osoba, która spełnia określone w przepisach prawa warunki. Jakie? Taki człowiek musi ukończyć studia z budownictwa lub architektury i zdobyć uprawnienia budowlane. Poza tym wymaga się, aby zdobył doświadczenie w pracy urzędniczej. Koszt usługi każdego z inspektorów budowlanych różni się w zależności od wielu czynników i może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Nie ma jednego, spójnego cennika, który w jakikolwiek sposób regulowałby np. koszt odbiorów mieszkań.
Czy wiesz, jaka jest największa zaleta zatrudniania inspektorów budowlanych do odbioru mieszkania? Spokój, który Ci gwarantują. Tylko osoba, która ma doświadczenie w branży nieruchomości, a także kierunkową wiedzę oraz odpowiedni sprzęt, jest w stanie sprawdzić lokal mieszkalny od A do Z.
Tylko taka osoba jest w stanie wykryć niewidoczne gołym okiem nieprawidłowości, które mogą być bardzo uciążliwe w przyszłości, a nawet zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi. Powinien być on wykonany precyzyjnie i rzetelnie, ponieważ po podpisaniu dokumentów, ciężko będzie wyegzekwować od dewelopera jakiekolwiek prace naprawcze.
Teraz wiesz już wszystko pracy inspektora budowlanego i jego obowiązkach. Z pewnością bez trudu zdecydujesz, czy jego usługi są Ci potrzebne.
Autor
Jolanta Buzalska
Była nauczycielka języka polskiego, która postanowiła przebranżowić się, by pracować w branży nieruchomości. Sprzedała swoje mieszkanie w mieście i kupiła niewielki domek na wsi – formalnościami zajęła się nasza firma, od tej pory współpracujemy. Do tego stopnia zainteresowała się nieruchomościami, że od kilku lat pomaga znajomym nadzorować remonty i ekipy wykończeniowe. Umiejętnie korzysta ze sprzętów takich jak łata murarska, kątownik czy dalmierz.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.