Inspektor budowlany to osoba, która za zadanie ma sprawdzenie poszczególnych etapów budowy. Dzięki jego pracy, nieruchomości, trafiające później w ręce nowych właścicieli, są bezpieczne do zamieszkania. Zastanawiasz się, czy i w jaki sposób można zatrudnić inspektora budowlanego? A może chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega taka współpraca? Przeczytaj ten artykuł.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru w zależności od regionu, w którym pracuje. Pełni on obowiązki w obrębie architektoniczno-budowlanych organów powiatowych i wojewódzkich. Nad wszystkimi inspektorami czuwa Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który jest organem właściwym w sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze postępowania administracyjnego, w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Każdy inspektor budowlany ma przed sobą wiele obowiązków, którymi zajmuje się każdego dnia. W tym zakresie znajduje się m.in.:
Jak więc widzisz, inspektorzy budowlani mają na swojej głowie sporo obowiązków, które mają ogromne znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa nieruchomości oddawanych w ręce nowych właścicieli.
Wiele osób myli inspektora budowlanego z inspektorem nadzoru inwestorskiego, ponieważ myśli, że jest to ta sama osoba. Nic bardziej mylnego! Ta druga osoba zatrudniana jest przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie.
Jego głównym zadaniem jest ogólne kontrolowanie procesu powstawania nieruchomości, a więc sprawdzanie materiałów, egzekwowanie terminów, pilnowanie harmonogramów, zatwierdzanie poszczególnych etapów itd. Zatem ma on kontrolować, co dzieje się podczas prowadzonych prac, zatwierdzać kolejne etapy budowy, egzekwować terminy, sprawdzać materiały, wykorzystywane do budowy itp. Inspektor budowlany to zupełnie inna funkcja. Musi być to osoba po studiach budownictwa lub architektury, która zdobyła uprawnienia budowlane.
Dodatkowo musi mieć doświadczenie jako urzędnik. Zastanawiasz się, ile zapłacisz za usługę inspektora budowlanego? Wiele zależy od czynników takich jak rozległość zlecenia, renoma danej osoby czy konkurencja w pobliżu. Nie ma jednego spójnego cennika, który obowiązywałby wszędzie, więc kwoty wahają się od kilku set do kilku tysięcy złotych.
Odbiór mieszkania wykonany przez inspektora budowlanego to gwarancja spokoju i pewności, że nieruchomość faktycznie jest w dobrym stanie.
Nie ma nic gorszego niż cieszyć się z wybranej nieruchomości, a po wprowadzeniu do niej, zacząć wykrywać coraz to nowsze usterki. Zatrudniając inspektora budowlanego, masz pewność, że odbiór zostanie wykonany fachowo, a każda nawet najmniejsza nieprawidłowość zostanie wypunktowana.
Dodatkowo osoba taka korzysta z wysokiej jakości sprzętu, który pozwala jej wychwycić to, czego nie da się zauważyć gołym okiem. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi, dlatego warto wykonać cały proces sprawdzania dokładnie i rzetelnie.
Teraz wiesz już, dlaczego odbiór mieszkania z inspektorem budowlanym to gwarancja spokoju! Mamy nadzieję, że zdecydujesz się zapewnić sobie taki luksus w postaci spokojnego snu.
Inżynierowie z Pewnylokal.pl wykonują odbiory techniczne nieruchomości m.in. w Lublinie.
Autor
Kacper Kruszka
Z wykształcenia inżynier. Lubi konkret i rzetelną treść. Kilka lat pracował w branży nieruchomości jako pośrednik. Wie, na co należy zwracać uwagę podczas odbiorów technicznych inwestycji deweloperskich, a także w trakcie oględzin mieszkania na rynku wtórnym. Potrafi rzeczowo odnieść się do wad i usterek, jakie można znaleźć w trakcie odbioru. Wie też, które usterki występują najczęściej w inwestycjach deweloperskich. Jego pasją są stare samochody.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.