Inspektor budowlany jest odpowiedzialny za kontrolowanie wszystkich etapów budowy i prac, które są prowadzone w ich ramach. Jest to bardzo ważna funkcja. Chcesz dowiedzieć się więcej, kim jest taka osoba i czym dokładnie się zajmuje? Przeczytaj nam artykuł. Z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik instytucji państwowej, która działa w ramach powiatu lub instytucji, a konkretniej Powiatowego/Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ogólnie rzecz biorąc, można uznać, że zajmuje się nadzorem pojawiających się nowych nieruchomości. Zakres jego zadań jest jednak bardzo rozległy, ponieważ na jego barkach spoczywa m.in. wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie obiektu, kontrolowanie różnych działań, związanych ze stawianiem nieruchomości, wydawanie postanowień o wymierzeniu kary za nieprawidłowości, wydawanie decyzji o usunięciu błędów oraz sprawdzanie obiektów budowlanych na etapie ich użytkowania. Jest to więc duża odpowiedzialność.
Wiele osób myli inspektorów nadzoru budowlanego z inspektorami nadzoru inwestorskiego. Nie jest to jednak to samo stanowisko. Wręcz przeciwnie role te mocno się różnią. Podstawową różnicą jest fakt, że inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest, jak sama nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Ma więc on kontrolować przebieg budowy i dbać o to, aby harmonogram był realizowany, jednak jego „szefem” jest właściciel danej nieruchomości. Inspektor nadzoru budowlanego to osoba, która pełni funkcję państwową, musi więc spełniać określone w przepisach prawa warunki. Jakie wymagania stawiane są przed inspektorem budowlanym? Musi ukończyć studia z budownictwa lub architektury i zdobyć uprawnienia budowlane. Poza tym od osób na tym stanowisku wymaga się, aby zdobyły doświadczenie w pracy urzędniczej. Koszt usług inspektora budowlanego nie jest stały. Zależy od wielu różnych czynników, a przede wszystkim od tego, jak duży jest zakres jego prac i wymagania przed nim stawiane. Zazwyczaj koszt usługi waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od złożoności prac, które musi wykonać.
Odbiór mieszkania przeprowadzony przez specjalistę ma jedną ogromną przewagę nad odbiorem dokonywanym samodzielnie – gwarantuje zlecającemu ogromny spokój. Dlaczego? Otóż inspektor budowlany to osoba z dużym doświadczeniem, która zjadła zęby na wykrywaniu nieprawidłowości w różnych stawianych nieruchomościach. Dodatkowo ma kierunkowe wykształcenie, doskonale zna wszystkie normy budowlane i posiada specjalistyczny sprzęt, co jest niezwykle istotne podczas odbioru. Dzięki temu jest w stanie wykryć wady, które nie są zauważalne gołym okiem. Pamiętaj, że odbiór to ostatni moment, kiedy możesz renegocjować ze sprzedającym lub wywalczyć naprawę nieprawidłowości. Kiedy go zatwierdzisz, nie będzie już raczej opcji, aby sprzedający podjął się usunięcia usterek, które wyjdą później.
Teraz wiesz już, czym zajmuje się inspektor budowlany i dlaczego warto go zatrudnić do odbioru nieruchomości. Powodzenia!
Inżynierowie z Pewnylokal.pl wykonują odbiory techniczne nieruchomości m.in. w Poznaniu.
Autor
Jolanta Buzalska
Była nauczycielka języka polskiego, która postanowiła przebranżowić się, by pracować w branży nieruchomości. Sprzedała swoje mieszkanie w mieście i kupiła niewielki domek na wsi – formalnościami zajęła się nasza firma, od tej pory współpracujemy. Do tego stopnia zainteresowała się nieruchomościami, że od kilku lat pomaga znajomym nadzorować remonty i ekipy wykończeniowe. Umiejętnie korzysta ze sprzętów takich jak łata murarska, kątownik czy dalmierz.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.