Inspektor budowlany to osoba, która zajmuje się nadzorowaniem powstania wszystkich nowych nieruchomości w regionie, w którym działa. Można więc powiedzieć, że to on jest odpowiedzialny za to, jakie mieszkania trafiają w ręce nabywców. Jaką konkretnie funkcję pełni inspektor budowlany i czy warto skorzystać z jego usług? Odpowiedź na te wszystkie pytania uzyskasz, czytając poniższy artykuł.
2022-12-12
Kim właściwie jest inspektor nadzoru budowlanego? Jest to osoba, która pracuje dla państwowej instytucji – Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru (w zależności od obszaru wykonywania obowiązków). Warto też wspomnieć o Głównym Inspektorze Nadzoru Budowlanego, który jest organem rozstrzygającym wszelkie kwestie, które należy rozpatrzyć na drodze postępowania administracyjnego. Inspektorzy budowlani mają bardzo szeroki zakres działania i tak naprawdę to na nich ciąży większość obowiązków związanych z kontrolowaniem nowo powstających nieruchomości.
W ich kompetencjach leży m.in. wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie obiektu, kontrolowanie różnych działań, wydawanie postanowień o wymierzeniu kary za nieprawidłowości, wydawanie decyzji o usunięciu błędów oraz sprawdzanie obiektów budowlanych na etapie ich użytkowania. Jak więc widzisz, spektrum ich działań jest naprawdę szerokie, a praca bardzo odpowiedzialna.
Musisz wiedzieć, że inspektor budowlany to nie ta sama funkcja, co inspektor nadzoru inwestorskiego. Nie miałeś pojęcia, że to dwa różne stanowiska? To spory błąd, ponieważ te osoby mają zupełnie inne zadania. Inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest, jak sama nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Można więc powiedzieć, że jego główną rolą jest kontrolowanie wszystkich etapów budowy i zezwalanie na rozpoczęcie kolejnych prac. To on zajmuje się także sprawdzaniem używanych materiałów.
Inspektor budowlany to osoba, która spełnia określone w przepisach prawa warunki i jest zatrudniana na stanowisko państwowe. Jakie są wymagania? Otóż osoba na tym stanowisku musi ukończyć studia z budownictwa lub architektury i zdobyć uprawnienia budowlane. Poza tym wymaga się, aby zdobyła doświadczenie w pracy urzędniczej.
Zastanawiasz się nad zleceniem odbioru nieruchomości inspektorowi budowlanemu, ale nie jesteś przekonany czy jest to dobra opcja? Taka usługa jest przede wszystkim idealna dla osób, które nie mają wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Pamiętaj, że niektóre usterki nie są do wychwycenia gołym okiem i jest w stanie zauważyć je tylko osoba, która doskonale zna temat lub posiada odpowiednie narzędzia, pozwalające wykryć takie nieprawidłowości. Zatrudnienie inspektora daje Ci więc ogromny spokój i pewność, że w mieszkaniu nie pojawiają się jakieś utrudniające życie usterki.
Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi. Warto więc zadbać, aby cały proces przebiegł rzetelnie, sprawnie i bardzo dokładnie, ponieważ jest to ostatnia chwila, kiedy do naprawy możesz zobowiązać sprzedającego. Ile kosztuje taka usługa? Cennik nie jest jednolity i zależy od wielu różnych czynników, w szczególności od złożoności zlecenia. Może więc wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy.
Teraz wiesz już wszystko pracy inspektora budowlanego i jego obowiązkach. Z pewnością łatwiej będzie Ci więc zdecydować, czy warto zatrudnić go do odbioru mieszkania.
Autor
Ewa Kosmalska
Pośredniczka nieruchomości wyspecjalizowana w inwestycjach w grunty, w których widzi ogromny potencjał. Niedawno ukończyła podyplomowe studia z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Wie, gdzie szukać informacji o działkach zarówno inwestycyjnych, jak i na użytek prywatny. Pośredniczy w sprzedaży mieszkań i domów. W wolnych chwilach uczy się serbskiego.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.