Główną rolą inspektora budowlanego jest sprawdzanie, jak przebiegają poszczególne etapy budowy. To bardzo ważne, aby poddawać nieruchomość takim analizom specjalisty, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że budynek zostanie postawiony, jak należy. Jakie konkretne zadania ma osoba na tym stanowisku i czy warto zainteresować się jej usługami? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, przypisanego do danego regionu. Pełni on obowiązki w obrębie architektoniczno-budowlanych organów powiatowych i wojewódzkich. Nadrzędna role naw wszystkimi inspektorami pełni Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który rozstrzyga spory w postępowaniu administracyjnym i niejasności związane z prawem budowlanym. Zadania każdego inspektora budowlanego to m.in.:
Musisz wiedzieć, że funkcja inspektora budowlanego to nie to samo co stanowiska inspektora nadzoru inwestorskiego. Czym różnią się te dwa stanowiska? Otóż Inspektor nadzoru inwestorskiego, jak sama nazwa wskazuje, jest zatrudniany przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie.
Ma on więc pilnować, czy wszystkie prace wykonano w odpowiedni sposób, czy harmonogramy są przestrzegane, czy wszelkie niezbędne materiały są dostępne i odpowiednio przygotowane itp. Inspektor budowlany jak już wspomnieliśmy, ma zupełnie zadania, które realizuje w imieniu organu państwowego. Poza tym musi być to osoba po studiach budownictwa lub architektury, która zdobyła uprawnienia budowlane. Dodatkowo musi mieć doświadczenie jako urzędnik. To znacznie zmienia postać rzeczy. Koszt usługi każdego z inspektorów budowlanych jest inny, ponieważ każdy specjalista ma swój cennik, który różni się ze względu na wiele czynników. Najczęściej jednak kwotą, którą trzeba zapłacić, jest od kilkuset złotych do kilku tysięcy, zależnie od tego, jak złożone jest zlecenie.
Dlaczego warto zainwestować w odbiór mieszkania przez profesjonalnego inspektora budowlanego? Otóż proces taki, wykonany przez specjalistę, da Ci mnóstwo spokoju i zdejmie z Ciebie obowiązek samodzielnego sprawdzania każdej części nieruchomości.
Pamiętaj, że wiele usterek czy nieprawidłowości trudno jest wychwycić gołym okiem, dlatego też lepiej jest, kiedy odbiór wykonuje osoba doświadczona, dysponująca odpowiednim sprzętem. Inspektor budowlany zdecydowanie jest takim ekspertem i z pewnością pomoże Ci wykryć wady nieruchomości (jeśli takie są) i zobowiązać sprzedającego do ich usunięcia.. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi. Jest to też więc ostatni moment, aby wskazać nieprawidłowości w budynku w obecności sprzedającego lub jego przedstawiciela i wspólnie ustalić dalsze kroki.
Teraz wiesz już, czym zajmuje się inspektor budowlany, więc z pewnością bez trudu zdecydujesz, czy potrzebujesz jego usług!
Autor
Kacper Kruszka
Z wykształcenia inżynier. Lubi konkret i rzetelną treść. Kilka lat pracował w branży nieruchomości jako pośrednik. Wie, na co należy zwracać uwagę podczas odbiorów technicznych inwestycji deweloperskich, a także w trakcie oględzin mieszkania na rynku wtórnym. Potrafi rzeczowo odnieść się do wad i usterek, jakie można znaleźć w trakcie odbioru. Wie też, które usterki występują najczęściej w inwestycjach deweloperskich. Jego pasją są stare samochody.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.