Kim jest inspektor budowlany? Jest to osoba, która m.in. nadzoruje wszystkie etapy prac przy nieruchomościach, wydaje zezwolenia na dopuszczenie do użytku i zajmuje się wymierzaniem kar za nieprawidłowości. Jednak jest to tylko część stojących przed nią zadań! Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to według definicji pracownik instytucji państwowej, która działa w ramach powiatu lub instytucji, a konkretniej Powiatowego/Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jego praca nadzorowana jest przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jest to organ, który rozstrzyga wszelkie kwestie, które należy rozpatrzyć na drodze postępowania administracyjnego. Inspektor nadzoru budowlanego to osoba, posiadająca wiele zadań, a najważniejsze to:
Wiele osób myli inspektorów nadzoru budowlanego z inspektorami nadzoru inwestorskiego. Warto jednak znać różnicę, ponieważ są to dwa zupełnie różne stanowiska, do których należą inne zadania. Inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest, jak sama nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. To on kontroluje wszystkie harmonogramy i prace. To on zezwala także na rozpoczęcie kolejnych etapów działania. Inspektor budowlany z kolei to osoba, która spełnia określone w przepisach prawa warunki i wykonuje zadania, które opisaliśmy powyżej. Osoby, które chcą aplikować na to stanowisko, muszą:
Ile kosztują usługi inspektora budowlanego, które wykraczają poza jego standardową pracę (np. pomoc przy odbiorze)? Niestety nie ma żadnej „taksy”, która określałaby cennik. Jest to indywidualna kwestia dla każdego specjalisty, na którą wpływ ma wiele czynników, np. złożoność zadania czy konkurencja na rynku.
Największym plusem zatrudnienia inspektora budowlanego do odbioru nieruchomości jest to, że Ty, jako zlecający, nie musisz niczym się martwić. Koniec ze stresem, wynikającym z faktu, że musisz sprawdzić mieszkanie przed ostatecznym podpisaniem dokumentu! Zatrudniając inspektora budowlanego do przeprowadzenia odbioru, masz pewność, że taka osoba ma ogromną wiedzę, doświadczenie i kompetencje, aby wykonać ten proces sprawnie, dokładnie i z dbałością o każdy detal.
Dodatkowo posiada różne narzędzia, pozwalające na wykrycie usterek niewidocznych gołym okiem, o których osoba niezwiązana z nieruchomościami nawet by nie pomyślała. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi. Jest to też ostatnia chwila, która pozwoli Ci na zobligowanie go do naprawienia usterek. Nie możesz więc pozwolić sobie, aby taka szansa przepadła. Właśnie dlatego, jeśli cenisz sobie spokojny sen i chcesz mieć pewność, że wprowadzasz się do bezpiecznej nieruchomości, warto zainteresować się usługą inspektora budowlanego.
Mamy nadzieję, że funkcja inspektora nadzoru budowlanego jest Ci już znajoma i wiesz, czy warto go zatrudnić w Twoim przypadku.
Inżynierowie z Pewnylokal.pl wykonują odbiory techniczne nieruchomości m.in. w Zabrzu.
Autor
Ewa Kosmalska
Pośredniczka nieruchomości wyspecjalizowana w inwestycjach w grunty, w których widzi ogromny potencjał. Niedawno ukończyła podyplomowe studia z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Wie, gdzie szukać informacji o działkach zarówno inwestycyjnych, jak i na użytek prywatny. Pośredniczy w sprzedaży mieszkań i domów. W wolnych chwilach uczy się serbskiego.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.